Vít Rakušan o českém boji s dezinformacemi: Zákazy či nařízení jsou mi cizí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), po jehož odvolání z vlády v posledních dnech usiluje opozice, naznačil, jak by Česko mělo bojovat s dezinformacemi. K tématu promluvil na konferenci, během které BIS oznámila odhalení ruského agenta. 

Rakušan v pondělí nechyběl na sněmovní konferenci věnované dezinformacím a hybridnímu působen. "Nevolal jsem po brutálních restrikcích, jak mi mylně přičítají ti, kdo mě pasují za 'vrchního cenzora', ani jsem neobhajoval nečinnost státu s odvoláním na 'absolutní nedotknutelnost svobody projevu', kterou se zase ohání jiní," zdůraznil na sociální síti X.

"To jsou dva extrémní póly a mně jsou extrémy cizí. A stejně cizí jsou mi zdánlivě snadná řešení, jako je zákaz toho nebo nařízení onoho," pokračoval ministr, podle kterého je klíčová důsledná strategická komunikace státu, vymáhání platných zákonů či zvyšování povědomí o fungování digitálních platforem už od nejútlejšího věku.

"Ano, to není to spektakulární řešení problému dezinformací, které někteří chtějí. Je to cesta k odolné společnosti. Která si dnes poradí s dezinformacemi a zítra třeba s jinou, zatím neznámou hrozbou," vysvětlil předseda Starostů a nezávislých. 

Konference se zúčastnil i ředitel kontrarozvědky Michal Koudelka, který uvedl, že Bezpečnostní informační služba v Česku odhalila ruského agenta podílejícího se na šíření ruské propagandy. Muž měl rozdat úplatky v hodnotě několika tisíc eur.

"Konkrétně šlo o to, že tento vlivový agent na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci rozdával tisíce eur, aby se ve veřejném prostoru šířily narativy podporující zahraničně politické zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině," citovala Koudelku kontrarozvědka na síti X.

Ředitel BIS podotkl, že k šíření informací byly využity dokonce i veřejně známé osobnosti. Slova zazněla na sněmovní konferenci o dezinformacích. 

Související

Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Vít Rakušan (STAN) Boj proti dezinformacím a fake news fake news

Aktuálně se děje

před 46 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy