Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo v Česku 39 procent zdravotníků

Alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru dostalo 39 procent zdravotníků, očkováno též k čtvrtku bylo 71.878 lidí starších 80 let. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Registraci k očkování provedlo přes 200.000 lidí této věkové kategorie, tedy téměř polovina. Skoro 80.000 osob nad 80 let má rezervovaný termín.

Zdravotničtí a sociální pracovníci tvoří zhruba 63 procent všech dosud očkovaných lidí. Alespoň jednu dávku dostalo zhruba 39 procent všech zdravotnických pracovníků, v nemocnicích podíl činí téměř 60 procent, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Proočkováno je zhruba 2,5 procenta populace.

Očkování proti covidu-19 začalo v Česku loni 27. prosince. Celkem bylo zatím podáno zhruba 251.000 dávek vakcín. Potřebnou druhou dávku zatím dostalo přes 28.000 lidí. Ve čtvrtek bylo podle webu ministerstva očkováno 11.374 lidí, což je nejnižší počet podaných dávek vakcín za všední den od 11. ledna. Některé kraje musely v posledních dnech kvůli nedostatku vakcín přerušit očkování.

Česká republika podle Blatného bude mít v průběhu února dostatek vakcín od společností Pfizer a BioNTech na podání druhé dávky, povede to ale ke zpomalení dávek prvních. Zároveň podle ministra bude nutná redistribuce mezi kraji. "Předpokládám s ohledem na informace, které máme, že potřeba bude největší v druhém únorovém týdnu," řekl Blatný. Ve čtvrtek po jednání vlády ministr řekl, že Praha a Jihočeský kraj získají několik plat vakcíny společností Pfizer a BioNTech od ostatních krajů, aby mohly dokončit očkování druhou dávkou. Náhradou poskytnou krajům vakcínu Moderny, aby regiony mohly pokračovat s očkováním dalších lidí první dávkou.

Blatný také připustil, že jedním z důvodů, proč je v Evropě méně vakcíny, než se čekalo, je rozhodnutí získávat z lahvičky šest místo pěti dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech. "Striktně právnicky je to opravdu tak, smlouva je na dávky a není porušená, pakliže dokompenzují nedostatky, ke kterým v distribuci došlo v tomto měsíci, což asi dokompenzují. Ale v reálu dostaneme méně plat, než jsme si mysleli podle původních smluv," řekl ministr.

O to, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila možnost očkovat z jedné ampule šest dávek namísto původních pěti, požádal na konci prosince předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo zdravotnictví to schválilo 30. prosince, EMA to povolila také.

Společnosti Pfizer/BioNTech trvají na tom, že smlouvy jasně hovoří o počtu dávek, nikoli o počtu lahviček. Pokud se z lahvičky nyní oficiálně získává šest dávek, společnosti dodávky podle tohoto omezují. "Je to z mého pohledu nešťastné řešení a jeden z důvodů, proč je v Evropě méně vakcín, než jsme si mysleli, že bude," dodal Blatný.

S covidem se ke čtvrtku léčilo 4047 zdravotníků, počet klesá

Zdravotníků, kteří se aktuálně léčí s covidem-19, bylo podle dat ke čtvrtku 4047, z toho 639 lékařů a 1783 sester. Počet oproti úterý klesl zhruba o 250. Na dnešní tiskové konferenci data představil náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Na začátku listopadu byl počet nakažených zdravotníků dvojnásobný, na začátku prosince jich ale bylo zhruba o 1000 méně.

Celkově pracuje ve zdravotnictví téměř 270.000 lidí. Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání.

Z krajů je nejvíc nakažených zdravotníků v Praze (661), druhý je Královéhradecký (431) a třetí Středočeský kraj (423). Naopak nejméně jich je ve Zlínském kraji (124) a na Vysočině (132).

Klesá i počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Za poslední tři dny ubylo hospitalizovaných zhruba o čtyři stovky na čtvrtečních 5856. Ve vážném stavu je podle dat, které Černý prezentoval, 1001 z nich. Zátěž nemocnic je tak podle něj stále na limitu možností. Nejvíce hospitalizovaných je v Praze (725), dále v Jihomoravském (687) a Moravskoslezském kraji (601). V některých krajích je počet volných lůžek velmi nízký, někteří pacienti se proto stále přesouvají do jiných zařízení.

Nejvíc pacientů s covidem je ve Fakultní nemocnici v Hradci králové (195), v pražské Thomayerově nemocnici (149) a ve Fakultní nemocnici Plzeň (140).

Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 neumožňuje podle Černého plošně obnovit odkladnou péči. Zároveň zmínil, že informace o účelových hospitalizacích pacientů s covidem z důvodu vyšší úhrady nejsou podložené. "Považuji to za znevažování práce všech zdravotníků," poznamenal.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozornil na to, že od nového roku se změnily úhrady za pacienty s koronavirem. Standardní lůžka bonifikována nejsou, pouze ta na jednotkách intenzivní péče, jež jsou odstupňována podle intenzity péče. Znamená to jiný bonus za pacienta na umělé plicní ventilaci a bez ní. "Tento bonus je poskytován jen po dobu 20 dnů od prokázání nemoci, od pozitivního testu," řekl. "Toto samo o sobě vylučuje zájem na tom, aby někdo nechával pacienta na jednotce intenzivní péče déle," dodal Blatný.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli

Praktičtí lékaři odvolali plánovaný protest, který měli uskutečnit koncem října. K rozhodnutí došlo poté, co se s ministerstvem zdravotnictví dohodli na úpravě úhradové vyhlášky, jež bude přizpůsobena jejich požadavkům. Informaci v pondělí oznámili zástupci ministerstva i lékařů.

Více souvisejících

lékaři očkování Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 36 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy