BISOP kritizuje stávající pořadí očkovaných. Nesníží nápor na nemocnice, přinese zbytečné mrtvé

Pořadí očkovaných proti covidu-19 by mělo být podle Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) důsledně podle věku. Jeho zástupci to uvedli ve zprávě na webu.

Kritizují upřednostnění učitelů, pro snížení náporu na nemocnice je podle nich kontraproduktivní a povede ke zbytečným ztrátám na životech seniorů. V pondělí mělo dokončené očkování dvěma dávkami podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 268.000 lidí, podáno bylo zhruba 863.000 dávek. Lidí nad 80 let bylo naočkováno 224.000.

"Brzké otevření škol, které bylo hlavním argumentem pro očkování učitelů, je jistě vysoká priorita. Školy ale bude dávat smysl otevírat teprve ve chvíli, kdy významně poklesne zátěž nemocnic, přičemž cestou k snížení počtu pacientů je očkování seniorů, ne očkování učitelů," uvedl BISOP.

Očkování učitelů je tak podle něj z pohledu otevírání škol spíš kontraproduktivní. Právě senioři nejčastěji směřují do nemocnic s vážným průběhem nemoci covid-19. V poslední době ovšem lékaři z covidových jednotek informují o tom, že léčí stále mladší lidi ve vážném stavu.

"Rozhodování založené na datech totiž ukazuje, že postupné očkování podle věku nejen ulehčí našim nemocnicím, ale i zachrání více životů a více let života než postup podle profesních skupin," napsali dále odborníci z centra.

Centrum upozornilo na to, že v původní vládní strategii byli pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci, kterých je zhruba 260.000, na konci prioritní skupiny 1.B. Ta měla následovat po zhruba 400.000 seniorů nad 80 let, lidí žijících v pobytových zařízeních sociálních služeb a zdravotnících. Skupina 1.B čítá zhruba 3,7 milionu osob, mezi nimi ostatní seniory nad 65 let, lidi s vážnými chronickými nemocemi a vybrané profese. Skupina měla být dále rozdělená podle rizika, učitelé následovali až mezi posledními. "Předsunutí učitelů tedy implicitně snižuje prioritu cca 2,5 milionu lidem," píše se na webu BISOP.

Podle autorů textu, Evy Blechové, René Levínského a Jakuba Weinera, se riziko úmrtí na covid-19 prakticky zdvojnásobí s každými pěti roky věku navíc. Podle jimi citovaného profesora pediatrie bristolské univerzity Adama Finna zachrání očkování 20 obyvatel domova seniorů jeden život. Jeden život v této věkové skupině zachrání také očkování 160 lidí starších 80 let nebo 350 seniorů mezi 75 až 79 lety. "Abychom ale zachránili jeden život pro skupinu pod 50 let, museli bychom naočkovat 47.000 lidí," dodali.

BISOP spočítalo dva možné scénáře na datech z ČR. V prvním bylo začátkem února naočkováno všech 260.000 učitelů, poté lidé na 80 let a ostatní senioři ve věku 65 až 79 let. Ve druhém bylo pořadí skupin obrácené. Počítaná byla rychlost 33.000 očkovaných denně. Na učitele by bylo třeba osm dní, očkovat osmdesátníky a starší by trvalo 13 dní a ostatní seniory 51 dní.

V prvním scénáři, kdy by nejstarší senioři na vakcínu čekali o osm dní déle, by podle propočtů zemřelo o 458 lidí nad 80 let a 536 lidí nad 65 let více než ve druhém. Ten byl vedl vlivem očkování pozdějšího o 64 dní k úmrtí 39 učitelů navíc.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Centrum pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

před 2 hodinami

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

před 4 hodinami

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

před 5 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

před 5 hodinami

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

před 7 hodinami

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

před 8 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Vladimir Putin

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu

Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.

včera

Situace v Gaze po izraelských náletech

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli

Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.

včera

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze

Půl roku po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu zůstávají voliči stejně rozdělení, jako byli během volební kampaně v roce 2024. Názory na jeho výkon v úřadu se ostře rozcházejí – zatímco jeho příznivci hovoří o výrazném pokroku, odpůrci vyjadřují hluboké znepokojení a dokonce i strach o budoucnost země, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy