Česko bude vyrábět vlastní roušky proti koronaviru. Zásoba 750 tisíc masek zřejmě nesmí z Číny

Brněnská firma Respilon bude mít vlastní stroj na výrobu roušek z nanovláken účinných nejen proti koronaviru. Serveru EuroZprávy.cz to sdělila spolumajitelka firmy Jana Zimová. Společnost se dosud spoléhala na výrobu svých produktů v zahraničí, kde jí nyní zůstala viset zásilka 750 tisíc masek. Další novinkou je výroba speciálních masek, které viry díky nanočásticím oxidu mědi rovnou zahubí

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Respilon
doporučujeme

Odborníci v souvislosti se šířením koronaviru už dříve upozornili, že klasické roušky neposkytují dostatečnou ochranu. To potvrzuje i spolumajitelka firmy Respilon Jana Zimová.

"Běžně dostupné textilní ústenky člověka před viry neochrání, protože nedisponují dostatečně účinným filtrem. Póry v jejich materiálu jsou moc velké, a tak jimi koronavirus pronikne," uvedla pro EuroZprávy.cz.

Společnost v současné době prodává masky z nanovláken, které koronavirus dokáží zachytit. Ve spolupráci s izraelskou firmou ale nově začala vyrábět ústenky, které budou po nasazení na ústa schopné koronavirus nejen zachytit, ale díky nanočásticím oxidu mědi ho i zahubit.

"Některé látky už se k likvidaci virů v rouškách dříve používaly, nicméně kombinace nanovlákna a oxidu mědi je novinkou. V současnosti nastavujeme vše potřebné pro zahájení výroby a první kusy by měly být dostupné za čtyři týdny," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Zimová s tím, že předností těchto masek je možnost jejich opakovaného použití.

Podle firmy totiž nejen že ústenky z papíru, z bavlny, roušky s karbonem ani chirurgické ústenky nebo respirátory nejsou účinné, roušky je ale třeba měnit po každém odložení, při kterém se může infikovat. To v případě ochrany v podobě oxidu mědi neplatí.

Firma Respilon se rovněž rozhodla vyrábět roušky, schopné zabít nový typ koronaviru, kromě Izraele i přímo v Brně. Zimová pro EuroZprávy.cz uvedla, že výrobní linka by měla být v provozu do konce května. Přiznala také, že se nadále nemůže dostat ke svým zásobám v Číně. Ty čítají tři čtvrtě milionu masek a je možné, že je tamní vláda znárodnila.

Kromě masek z nanovláken mohou lidé k ochraně proti koronaviru použít i respirátory, které splňují ochranný stupeň FFP3. Jde o jedinou kategorii respirátorů, která je schopna virus zastavit, a respirátory lze na rozdíl od masek použít opakovaně.

Nové ústenky využijí třeba cestovatelé do exotických oblastí, kteří chtějí mít jistotu, že se – při dodržování základních hygienických zásad – nenakazí vzduchem přenosnými nemocemi. Jde o vhodné řešení také pro pacienty se sníženou imunitou, pro něž by i taková chřipka mohla mít fatální následky.

Firma Respilon nový typ masek paradoxně nevyvinula ve spojitosti s aktuální epidemií koronaviru. Vývoj započal dříve, než se virus vůbec objevil. "Vzhledem k tomu, že se jedná u další vývoj již existujícího produktu, zabrala příprava prototypů a testování relativně krátkou dobu několika měsíců," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Zimová.

Původní cíl byl nabídnout masky například lidem, kteří se často pohybují v rizikových oblastech. "Nové ústenky využijí třeba cestovatelé do exotických oblastí, kteří chtějí mít jistotu, že se – při dodržování základních hygienických zásad – nenakazí vzduchem přenosnými nemocemi. Jde o vhodné řešení také pro pacienty se sníženou imunitou, pro něž by i taková chřipka mohla mít fatální následky," dodala.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K promoření dojde i bez zásahu státu, děje se už teď, tvrdí vědci

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Na vhodnosti záměrného promoření populace novým typem koronaviru se odborníci neshodnou. Zřejmě…

Vojtěch souhlasí s promořením populace. Opatření proti covid-19 se mají…

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Pokud se situace do středy nezmění, půjde podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO)…

Hygienici hlásí v Praze 1132 nakažených, ministerstvo 1204

06.04.2020 20:48 Hygienici evidovali k dnešnímu večeru v Praze 1132 případů nákazy novým typem koronaviru. Za…

Počet nakažených vzrostl na 4735, 78 mrtvých

06.04.2020 19:27 Počet uzdravených z nemoci covid-19 v Česku překročil podle údajů ministerstva zdravotnictví stovku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy