Do ČR dorazily dva miliony antigenních testů, budou se využívat v domovech důchodců

Do Česka dorazily dva miliony antigenních testů. Dalších osm milionů testů objedná stát dnes, oznámil na twitteru ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Antigenní testy se budou používat v domovech pro seniory a dalších sociálních zařízeních. Od původního záměru plošného testování jako na Slovensku vláda ustoupila.

Jan Blatný
doporučujeme

Povinnost testovat na koronavirus v domovech pro seniory a dalších zařízeních bude platit od středy 4. listopadu. První testy se musejí uskutečnit do sedmi dní a poté každý týden, vyplývá z mimořádného opatření, které na webu zveřejnilo v pátek ministerstvo zdravotnictví.

Testovat se budou klienti sociálních zařízení, ministerstvo plánuje zavést plošné testování na nemoc covid-19 také u pracovníků v sociálních službách. Výsledky antigenních testů jsou k dispozici zhruba do 15 minut, vyšetření je ale méně spolehlivé. Lidé s příznaky koronaviru, které test ukáže jako pozitivní, mají jít podle nařízení do izolace. U pozitivních bez příznaků nemoci se výsledek ověří spolehlivějším testem PCR, stejně u lidí s příznaky, které antigenní test ukáže jako negativní.

Distribuci testů řeší Všeobecná zdravotní pojišťovna. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) jí nabídla možnost dočasně testy uskladnit ve svém skladu v Sedlčanech na Příbramsku, řekl dnes novinářům předseda SSHR Pavel Švagr.

Antigenní testy podle studie Univerzity Karlovy a motolské nemocnice neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených a nemoc nepotvrdily ani u lidí s příznaky. Při testu PCR zpracovaném v laboratoři se zjišťuje genetická informace viru v ribonukleové kyselině (RNA). Získání výsledků je náročnější a trvá výrazně déle. Testy jsou ale spolehlivější.

Podle nového ministra zdravotnictví jsou antigenní testy sice méně přesné, ale pro pravidelné testování tam, kde je populace nákazou více promořená, jsou výhodné. "Je snaha je používat i u praktických lékařů. Zatím jich je ale jenom dva miliony, objednáno bylo deset milionů," řekl Blatný v pátek novinářům.

Senioři jsou podle odborníků nejvíce ohroženi vážným průběhem nemoci a tvoří také naprostou většinu z více než 3300 lidí, kteří nemoci podlehli. Experti ale upozorňují na to, že věk sám není tak významným rizikovým faktorem jako zdravotní stav. Starší lidé mají obvykle více chronických nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo obezita.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Opakování testů na táborech nebude nutné, pokud se účastníci prokáží PCR…

15.06.2021 17:48 Opakované testování na covid-19 na letních táborech nebude povinné za podmínky, že se před odjezdem…

Covidové certifikáty jsou klíčové pro cestovní ruch, míní odborníci

15.06.2021 17:32 Zavedení evropských covidových certifikátů, a tím uvolnění cest cizinců do Česka, je klíčové pro…

Po rozvolnění opatření roste prodej menších balení antigenních testů

15.06.2021 15:27 Po postupném rozvolnění opatření proti šíření koronaviru a částečném zpoplatnění testů na covid-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama