Druhá dávka vakcín Pfizeru má být dle lékové agentury po 21 dnech

Druhá dávka vakcíny firmy Pfizer/BioNTech se má podle Evropské lékové agentury (EMA) aplikovat 21 dní po první. Pozdější podání by mohlo snížit účinnost očkování. Oznámil to dnes český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ústav upozorňuje, že zatím nejsou data o účinnosti vakcíny, pokud se podání druhé dávky oddálí. Naprostá většina účastníků studie očkovací látky Comirnaty od Pfizer/BioNTech druhou dávku dostala právě asi tři týdny po první. Premiér Andrej Babiš (ANO) v polovině ledna uvedl, že bylo doporučeno, aby zdravotníci dostali druhou dávku až po 28 dnech kvůli lepšímu rozložení dodávek vakcín.

Dříve bylo podle SÚKL v informacích o přípravku od Pfizer/BioNTech uvedeno, že interval mezi dávkami vakcíny má být "nejméně 21 dní". Nyní doporučuje podání druhé dávky právě tři týdny po první. Původně se také v informacích o této látce uvádělo, že účastníkům studie účinnosti vakcíny byla podávána druhá dávka mezi 19 a 42 dny po první. Teď se doplnilo, že přes 93 procent účastníků studie dostalo druhou dávku v kratším intervalu, a to 19 až 23 dní po první.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes řekl, že stanovisko EMA zná. Podle něj ale v Česku i nadále platí doporučení podat druhou dávku po 28 dnech kvůli nedostatku vakcín. Stejně to podle něj platí i v některých jiných zemích. Také Izrael, který očkuje nejrychleji, považuje podle Blatného za kritickou hranici interval 28 dnů.

Momentálně nejsou podle SÚKL k dispozici žádná klinická data o účinnosti vakcíny při podání druhé dávky mimo interval použitý ve studii. "Z toho důvodu je nutné dbát zvýšené opatrnosti při zvažování širšího dávkovacího intervalu, obzvlášť mimo interval 19 až 42 dnů po první dávce, protože riziko poklesu účinnosti vakcíny se zvyšuje s oddálením druhé dávky vakcíny," oznámil ústav.

Premiér Babiš 15. ledna oznámil, že po dohodě s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) by se měli zdravotníci nechat očkovat až 28. den, a nikoliv 21. den po první dávce. Podle Babiše se jedná pouze o doporučení.

Spekulovalo se i o tom, že by se očkování druhou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech posunulo až za hranici 28 dní, protože částečně jsou očkovaní chráněni i po první dávce. Zastáncem tohoto kroku byl například bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Blatný to ale již dříve odmítl. "Bylo upozorněno na to, že není vhodné prodlužovat dávku na déle než 28 dní," uvedl ministr.

Související

Více souvisejících

očkování Pfizer

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy