Hamáček opět nabádá k nošení roušek i uvnitř, opatření MZ má za adekvátní

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) považuje plošná opatření, která ve čtvrtek vyhlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kvůli koronavirové pandemii, za adekvátní. Vycházejí podle něj z odborných studií a názorů.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr zdravotnictví nařídil plošně od soboty znovu roušky na vnitřních hromadných akcích, od pondělí bude omezena kapacita takových akcí. Hamáček dnes v Ostravě také znovu doporučil lidem, aby uvnitř nosili roušky i bez nařízení.

"Vycházejí určitě z nějakých odborných studií a názorů, takže jsou ta opatření adekvátní, ale znovu říkám, že úplně nejlepší bude, když lidé sami v uzavřených prostorách budou nosit roušky," řekl Hamáček novinářům.

Denní nárůsty potvrzených případů nákazy ve stovkách podle něj svědčí o tom, že se situace posouvá. "Naším úkolem je udělat všechno pro to, aby zaprvé ta křivka se nezvrhla do křivky exponenciální, to by byla velmi nepříjemná situace. A současně bychom měli dělat všechno pro to, aby nárůsty byly co nejmenší," prohlásil vicepremiér.

Ministr Vojtěch ve čtvrtek oznámil, že od soboty budou v celé zemi povinné roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí včetně nočních klubů. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 osob, nyní činí 1000 lidí.

V ČR v posledních dnech výrazně roste počet nových případů. V úterý přibylo 206 pozitivně testovaných a ve středu 247. Více než 200 nových nemocných za den bylo naposledy na konci června. Aktuálně je nakažených přes 5000, zatím nejvíc od prvních případů v březnu. Podle Vojtěcha může jít ale o chybu v datech, kdy se z nich nemažou všichni vyléčení.

V dubnu ministr Vojtěch uváděl, že dalším cílem je boj s regionálními ohnisky, který umožní chytrá karanténa a plošnější testování v místě. V květnu v souvislosti s přípravou takzvané druhé fáze chytré karantény uvedl, že strategie se mění z plošných opatření na lokální zásahy. Za klíčovou tehdy označil rychlost a využití technologií.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Moravskoslezském kraji přibylo 34 lidí s koronavirem, nákaza pronikla do…

09.08.2020 16:04 V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 34 lidí nakažených koronavirem. Nejhorší situace je stále…

Obce dostanou od ÚZIS data o nákaze covidem, dosud si je zjišťovaly jen…

09.08.2020 15:00 Obce v příštím týdnu dostanou data o nákaze covidem-19 na jejich území. Podle ředitele Ústavu…

Roušky v MHD po celém Česku se zřejmě vrátí na podzim. Semafor má být v…

09.08.2020 14:45 Aktualizováno Mapa okresů podle rizikovosti šíření covidu-19 bude podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové…

Nemocnice dostaly za úkol více testů na covid. Zatím neví, zdali to…

09.08.2020 10:11 Českým nemocnicím a soukromým laboratořím momentálně nečiní problém dělat denně až 17 000 testů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama