Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu. Evoluční biolog Jaroslav Flegr známý svými přesnými předpověďmi o počtu nakažených proto na sociální síti zveřejnil dvanáctero, které má minimalizovat riziko nákazy.

Jaroslav Flegr
doporučujeme

Flegr v posledních měsících dokázal svou odbornost v problematice šíření nemoci covid-19 poměrně přesnými předpověďmi o vývoji počtu nakažených. Na sociální síti před nedávnem rovněž zveřejnil desatero, které by při správném dodržování mělo riziko šíření nemoci omezit. 

To následně rozšířil o další dva body, a výsledné dvanáctero doporučení zahrnuje kromě jiného i návod, jak zvládnout nelehkou dobu, do níž se Česko dostalo.

V prvním bodě radí občanům, aby si nainstalovali aplikaci eRouška. Druhý bod nabádá, aby lidé dodržovali sociální distanc a nepřibližovali se k jiným lidem blíže než na 2 metry a nedotýkali se jich.

"Umývejte si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde desinfikujte sdílené předměty (klávesnice a podobně)," radí ve třetím bodě.

Čtvrtý bod je doporučením, aby lidí nosili kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny. "Nevycházejte mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracujte z domova, a to i za cenu případné změny zaměstnání či dokonce povolání," napsal v bodě číslo 5.

Další bod vyzývá, aby lidé co nejvíce nakupovali na internetu, a podle sedmého bodu by měli přestat chodit na hromadné akce, tedy kamkoliv, kde je více než 5 lidí. 

"Větrejte a udržujte v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu (18-20°), a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost," napsal v bodě 8.

"Udržujte se v dobré fyzické kondici – jezte dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybujte se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívejte a spěte," píše v dalším bodě.

Lidé by se také měli udržovat v dobré psychické kondici: "Komunikujte telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumujte na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) čtěte knihy, vzdělávejte se, pomáhejte druhým, snažte se si udělat minimálně jednou denně radost."

V bodě číslo 11 uvádí: "Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat."

Vyzval také občany, aby hledali v nové situaci nové příležitosti. "Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně pro sebe najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin," uzavřel své dvanáctero.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitel motolské nemocnice Ludvík má covid-19, je hospitalizován na interně

28.11.2020 23:05 Aktualizováno Ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík měl pozitivní test na nemoc covid-19.…

Úmrtí "na covid". nebo "s covidem"? Lékař uvedl věci na pravou míru

28.11.2020 21:50 Aktualizováno Zhruba devět z deseti lidí, kteří v pražské vinohradské nemocnici zemřou nakaženi koronavirem, umře…

V Česku dnes přibylo přes 1700 případů covidu, méně než před týdnem

28.11.2020 19:16 Testy v Česku dnes do 18:00 prokázaly 1710 nových případů nemoci covid-19, o 290 méně než minulou…

Zemanův expertní tým řešil epidemii: Rozvolňování by mělo být zodpovědné a…

28.11.2020 16:27 Kroky vlády, které se týkají rozvolňování koronavirových opatření, by měly být podle prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama