KOMENTÁŘ | Komentář: Z české politiky by byl zmatený i koronavirus. Třeba se pandemie lekne a odejde

KOMENTÁŘ - I legendární voják Švejk by se musel pousmát. A jeho stvořitele, spisovatele Jaroslava Haška, kdyby žil, by se zhostily obavy, že jeho celosvětově slavné dílo v porovnání se zmatky českých politiků během koronavirové pandemie je nudné, fádní a bez jiskry. Rozdílná vyjádření členů kabinetu Andreje Babiše, kteří téměř každou hodinu představují své plány, jak zkrotit čínský virus, opravdu působí humorně, a lidé tak nevědí, co vlastně platí a co je jen fikce.

Pokud by se sestavoval žebříček týkající se zmatečných prohlášení, na vítězství by zřejmě kandidoval bývalý hokejový gólman Milan Hnilička, který sice nezasedá ve vládě, ale hrdě reprezentuje barvy Hnutí ANO. Šéfovi Národní sportovní agentury by se tak vedle zlaté olympijské medaile z Nagana 1998 vyjímal mezi řadou jeho ocenění další úspěch. Brankáři pod dojmem, že lidé mohou v rámci rozvolňování opatření individuálně sportovat, vytanul na mysli skvostný nápad, a to aby si lidé dokonce uspořádali turnaje, třeba tenisové.

Bývalý hokejista zřejmě nechtěl, aby sportujícím bylo smutno, což je jistě chvályhodné, ale jaksi zapomněl, že by se s nimi chtěl ve větším počtu kamarádit i koronavirus, který by je na památku setkání s nimi nakazil. Hniličkův úřad sice záhy oznámil, že šlo o nedorozumění, ale stopa po ironii tady zůstala.

K Hamáčkovi letos na pomlázku holt nezajdeme

S hašením nepovedeného nápadu Milana Hniličky okamžitě přispěchal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ano, ten stejný Vojtěch, který v týdnu prohlašoval, že země se pomalu začíná vracet do normálu, neboť nad pandemií získáváme navrch. Jeho optimismus zase přispěchal zkrotit ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, který varovně zvedl prst a naznačil, že by národ na Velikonoce nejraději zamkl v jeho příbytcích, neboť cesta k vítězství nad neviditelným nepřítelem je ještě v nedohlednu.

Vrásky na čele modelovi v červeném svetru ještě přidělal náměstek ministra zdravotnictví profesor Roman Prymula, který se asi v celostátní karanténě začal nudit, a tak přišel s nápadem promořit vzájemně všechny obyvatele, ačkoli do té doby úzkostlivě dbal na izolaci lidí, a to tak důsledně, že před necelým měsícem uvažoval o totálním vypnutí země. I jeho Hamáček nakonec zvládl a národu okamžitě oznámil, že na Velikonoce doma nikomu neotevře, aby se nenakazil. Zkrátka letos holt na koledu k ministru Hamáčkovi nezajdeme. Co se dá dělat.

Zahanbit se ale nenechá ani premiér Andrej Babiš. Také on naznačoval, že koronavirus už pomalu zaklekl, a tak se začínáme vracet k normálu. Na důkaz svých slov chválil otevření hobbymarketů pro kutily i zahrádkáře. Uplynulo ale jen několik hodin a rovněž i ministerský předseda si uvědomil, že triumf nad infekcí ještě není jistý, a tak se už podruhé proměnil v tátu národa, aby k němu přes televizi ustaraně promluvil a svůj lid poprosil, aby nepřekračoval práh svých bytů a domů. Už ale nevysvětlil, zda si tedy do hobbymarketů můžeme odskočit pro štětku na malování, když je nechal otevřít, a nyní zase vyzývá, ať se poflakujeme doma.

Někdy vládní politici působí, jako by měli s koronavirem podepsanou dohodu, kde určitě nebude agresívně útočit. U zmíněných hobbymarketů se asi konsenzus zjednat podařilo, v knihkupectví i kadeřnictví a jiných se viru zalíbilo natolik, že ho odtud ani ministerský předseda zatím nevyštval, a tak tito živnostníci stále v prázdných obchodech čekají a závidí obchodníkům pro kutily, že u nich infekce nehrozí.

Opravdu odejde koronavirus z prodejen úderem desáté?

Bohužel komicky působí i vládní nařízení, které seniorům dopřává ráj v obchodech od osmé do desáté dopolední hodiny, aby si v klidu nakoupili a mladší generace je nenakazila. Jako nápad to nezní rozhodně špatně, ale jeho provedení je tristní. Opět to působí tak, že s rádiovým signálem označujícím příchod desáté hodiny se virus lekne a z prodeje zmizí. Je totiž nutné si uvědomit, že krátce po vypršení časového limitu se v prodejnách stále nacházejí titíž důchodci, co se bojí mladých. Ale najednou nevadí, že se do prostoru přiřítili junáci, kteří v předchozích 120 minutách měli vstup zapovězen a hlídal je securiťák, aby dovnitř nechodili z důvodu předání nákazy důchodcům.

A když si uvědomíme, že zákaznicí mladší 65 let se pravidelně před úderem desáté hodiny tlačí před vchodem, nedodržují předepsaný dvoumetrový rozestup a madlo košíku drží holýma rukama bez igelitových rukavic, jež jsou k mání až přímo v obchodě, vir jen zaplesá. Tolik potencionálních obětí k nákaze za celý den nemá.

Škoda, že někoho nenapadlo na chvíli po desáté hodině řetězce uzavřít, řádně vydezinfikovat a až pak pustit mladší generaci. Potom by opatření pro ty nejstarší, které chce stát chránit před pandemií, dávalo smysl. Takto opravdu připomíná humorné zážitky z Haškovy knihy Osudy dobrého vojáka Švejka.

Kritizovat neustále vládu by nebylo spravedlivé. Je jasné, že takovou zkázu, jakou předvedla a napáchala pandemie, nikdo nečekal a hlavně žádný z politiků se s republikou nikdy nedostal do tak dlouhého stavu celostátní nouze, kdy se člověk musí rychle rozhodovat. Jednat pod neustálým tlakem a s vědomím, že pokud se rozhodnu špatně, způsobím tragédie na životech, není lehké a jednoduché.

Ale právě proto by politici měli být jednotní a své rozdílné názory řešit za zavřenými dveřmi a nestresovat tak už vyjukaný národ. Člověk se opravdu diví, že se vláda ještě shodne na tom, že v noci je tma a ve dne světlo. Anebo už také ne? Ale třeba se koronavirus nekonečných vládních zmatků nakonec i on lekne a prchne...

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

včera

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy