Kompletní chytrá karanténa se do všech krajů rozšíří do 10 dní

Kompletní chytrá karanténa se do všech krajů rozšíří podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly do deseti dní. S ostrým spuštěním projektu se počítá od 1. května. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Chytrá karanténa byla nejprve testována na jižní Moravě, pokračuje její zavádění v Moravskoslezském kraji a Olomouckém kraji, v Praze a ve středních Čechách. Asociace krajů ČR dnes uvedla, že dnes se zapojuje Karlovarský, Ústecký a Zlínský kraj. Ve čtvrtek by se měl přidat Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Kraj Vysočina a Jihočeský.

"Včera (v neděli) ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření, které se týká právě organizace chytré karantény, které definuje jednotlivé vztahy, snaží se řešit tuto problematiku i ve vztahu k hlavnímu městu Praze a krajům," uvedl Prymula. Podle něj ale neznamená kompletní spuštění chytré karantény. S tím se počítá až od 1. května.

"Je to zcela nutné, abychom byli schopni rozvolňovat plošná opatření. Čeká nás 27. dubna velký balík uvolňování opatření, který musí být kompenzován tím, že chytrá karanténa bude schopná v krátkém čase dohledávat osoby pozitivní a omezovat jejich pohyb v populaci, tak aby nedocházelo k dalšímu šíření," uvedl Prymula.

Opatření, které platí ode dneška, nařizuje krajským hygienickým stanicím, odběrovým místům a laboratořím pravidelné používání elektronických žádanek a vzájemné informování o svých kapacitách a pohybu vzorků. Zmiňuje také kontaktování lidí, kteří se s nakaženými setkali, prostřednictví call centra. Laboratoře podle něj nesmí nově přijímat vzorky, které nebudou schopné vyhodnotit do 48 hodin. Podobně mají prostřednictvím webové aplikace o své kapacitě informovat řídící tým také odběrová místa. Prymula už dříve uvedl, že právě organizace systému a řízení kapacit je hlavní součástí chytré karantény.

Jedním z jejích prvků mají být i takzvané vzpomínkové mapy. Člověka, který byl v kontaktu s nakaženým, hygienici požádají o souhlas s využitím dat z mobilu a platební karty za posledních pět dní. Z nich se pak vytvoří mapa, která má při rozhovoru s hygienikem pomoci, aby si člověk vzpomněl, jestli se s někým na delší dobu potkal. Další možností bude získání dat z aplikace eRouška, kterou si nainstalovalo přes 100.000 lidí. Ta funguje na principu bluetooth a pamatuje si ostatní telefony s aplikací, které byly v blízkosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odbory tlačí na Vojtěcha: Odměny patří všem zdravotníkům, ne jen za péči o…

04.06.2020 16:18 Aktualizováno Odměny za dobu epidemie covidu-19 náleží podle zdravotnických odborů všem zdravotníkům, ne pouze…

Nakažených koronavirem přibylo ve středu v Česku nejvíce za 11 dní

04.06.2020 09:47 Nárůst počtu nakažených koronavirem v Česku dál stoupl, ve středu přibylo 74 pozitivních případů,…

I výzkum vývoje vakcíny s sebou nese riziko neúspěchu, říká pro EZ Povolná…

03.06.2020 20:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Důrazně odmítá kritiku směřující na její odbornost. Vedoucí tiskového oddělení…

Testy na Dole Darkov odhalily dalších 16 nakažených

03.06.2020 16:52 Aktualizováno V souvislosti s ohniskem nákazy v karvinském Dole Darkov společnosti OKD přibylo od úterý 16…

Související:

Právě se děje

Další zprávy