Lékaři mají problémy. E-neschopenku testovat nemohou

Lékaři reálně e-neschopenku stále testovat nemohou, řekl ČTK dnes odpoledne Tomáš Nosek ze Sdružení praktických lékařů. Systém jim měl být zpřístupněný dnes v poledne, funguje ale jenom pro firmy, které vyrábějí lékařský software. Systém elektronického hlášení pracovních neschopností od lékařů České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zaměstnavatelům má naostro fungovat od 1. ledna.

lékaři
doporučujeme

V Česku je firem, které programy do ordinací lékařů dodávají, více než desítka. "Záleží především na dodavatelích lékařského softwaru, kdy budou mít připravenu implementaci e-neschopenky, kterou mohou lékaři vyzkoušet," uvedl Nosek. Vyjádření firem ČTK zjišťuje.

"To, že by od 1. ledna všichni lékaři bez problémů vystavovali e-neschopenky, je zcela nereálné," dodal Nosek. Tvůrci systému si podle něj málo zmapovali reálnou praxi v ordinacích lékařů. Praktici opakovaně upozorňují například na chybějící možnost jednoduchého storna při administrativní chybě nebo v případě, že si pacient rozmyslí nastoupit na neschopenku a vezme si třeba raději dovolenou. Za problematické považují také předání celé agendy zastupujícímu lékaři.

Ani již připojené softwary podle Noska testování prakticky neumožňují. Nedovolují vystavit neschopenku s datem před 31. prosincem ani fiktivně po tomto datu. Sdružení praktických lékařů se k problémům e-neschopenky podrobněji vyjádří příští týden na tiskové konferenci.

Nemocnice či lékař budou moci e-neschopenku vyplňovat ve webovém rozhraní, většina ale využije své lékařské softwary. Pacient bude mít stále od lékaře vytištěný průkaz, nemusí ho ale osobně předat v zaměstnání. Kritikům vadí, že nový systém nejde v elektronizaci dál a stále trvá na dokladech v papírové formě.

Opakovaně nemožnost testování a další problémy e-neschopenky řešil i sněmovní výbor pro zdravotnictví. O testování měli zájem také zaměstnavatelé.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula omezí aktivity na maximálně 20 lidí, ve školách chce zrušit…

27.09.2020 15:22 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) předpokládá, že ohlášené omezení volnočasových aktivit…

Hamáček řekl, kdy zváží vyhlášení mimořádného stavu

27.09.2020 14:41 Stát zatím zvládá situaci kolem nemoci covid-19 standardními prostředky, pokud by však došlo k…

Lidé se tváří, že se nic neděje, ale oslava na Karlově mostě byl festival…

27.09.2020 13:17 Česko v září zaznamenalo rekordní nárůst pozitivních případů na covid-19. Značná část potřebuje…

V sobotu přibylo opět téměř 2000 nakažených koronavirem

27.09.2020 07:57 Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku v sobotu zpomalil z pátečních téměř…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama