Nemocnice nic neponechávají náhodě. Chystají se na možnou druhou vlnu, hrozí omezení výkonů

Česká zdravotnická zařízení už počítají s nástupem druhé vlny epidemie koronaviru. Jaro potvrdilo, že by měly mít nemocnice větší počet kapacit infekčních oddělení a lůžek. Podle ministerstva zdravotnictví by se mělo jednat o šedesát míst s řízenou ventilací nebo kyslíkovou terapií na sto tisíc obyvatel.

Jelikož se jedná o ohnisko, kde nejvíc roste počet infikovaných, rozhodla se frýdecko-místecká nemocnice zřídit dvě provizorní infekční oddělení s šedesáti lůžky. 

"Před týdnem jsme měli na oddělení cca 22 hospitalizovaných pozitivních pacientů a 30 suspektních, to jsou pacienti v karanténě. Na ARU jsme měli dva pacienty,“ sdělil televizi CNN Prima NEWS ředitel nemocnice Frýdek-Místek Tomáš Stejskal.

Další mírně rizikovou oblastí je Praha. Například vinohradská nemocnice už má celé oddělení pro 25 nemocných, přičemž každý pokoj disponuje monitorovacím zařízením a kamerou, která po celý den kontroluje stav pacienta.

"Monitorujeme tu vitální funkce. Můžeme na monitoru sledovat krevní tlak, puls, saturaci kyslíkem,“ řekla jedna z nemocničních sester. Ředitel FN Královské Vinohrady Petr Arenberger se také vyjádřil k zajištění bezpečnosti personálu zdravotnického zařízení. 

"Personál v podstatě v infikovaných oblecích nebude procházet přímo ven na chodbu, ale přes filtr, kde má možnost sundat infekční oblečení a zároveň se osprchovat a odejít v čistém,“ informoval. Vinohradské nemocnici nečiní, vyžádá-li si to situace, problém aktivovat další pavilon, ale s tím následkem, že se pak omezí provoz a přijdou ekonomické ztráty. 

Neotálí ani Fakultní nemocnice Motol, které v případě nárůstu počtu nemocných nedělá problém aktivovat oddělení intenzivní a následné intenzivní péče podobně, jako tomu bylo na jaře, kdy udeřila první vlna koronaviru. 

"Pro potřeby péče o pacienty s těžším průběhem jsme schopni vyčlenit pracoviště, které má kapacitu 20 lůžek. V tom bychom hospitalizovali pacienty, kteří by potřebovali plicní ventilaci. Pro pacienty, kde by průběh byl lehčí, to znamená, že by potřebovali jen kyslíkovou terapii, jsme schopni vyčlenit kapacitu 40 lůžek,“ dušovala se zástupkyně vedoucí Odboru komunikace FN Motol Ludmila Šimáčková.

Mnohá nemocniční zařízení by pro nemocné s covidem-19 vyčlenila infekční oddělení. Žádným zvláštním oddělením ale nedisponuje například liberecká krajská nemocnice. Nevystačila-li by si v případě druhé vlny pandemie co do počtu lůžek pro nemocné s nakažlivými chorobami, musela by stejně jako na jaře omezit plánované úkony a volná místa poskytovat akutním pacientům. 

"V České republice je dostatečná záložní kapacita lůžkové a intenzivní péče ve všech aspektech. Volných je zhruba 1200 lůžek intenzivní péče, obsazených 20,“ řekla vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

Za červenec muselo být v důsledku nemoci covid-19 způsobované novým typem koronaviru přijato do nemocnice 250 pacientů, což je slovy resortu zdravotnictví ve srovnání s ostatními chorobami málo.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

Zdravotnictví nemocnice lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy