Nadějný lék proti koronaviru? Z Česka přichází pozitivní zpráva

Olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny společně se svými kolegy z kanadské společnosti Laurent Pharmaceuticals se dlouhodobě zabývají lékem s názvem LAU-7b, známým pod jménem fenretinid. Zjistili, že látka fenretinid používaná při léčbě rakoviny dokáže účinně zpomalit průběh cystické fibrózy. Lékaři doufají, že farmakum by mohlo pomoci i při léčbě vážnějšího průběhu onemocnění covid-19.

Fenretinid v současné době postoupil do druhé fáze klinických studií v USA. Látka používaná při léčbě a prevenci některých typů rakoviny by mohla uchránit pacienty s covid-19 před napojením na umělou ventilaci. „Jedná se o syntetický retinoid, který se používal v minulosti pro chemopreventivní účinky u nádorových onemocnění. Z řady důvodů jsme se domnívali, že by tato látka mohla mít i antivirový účinek. Ten se prokázal v našich laboratořích na in vitro modelech infekce buněk virem SARS-CoV-2,“ uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého.

Účelem kontrolované studie s 300 dobrovolníky je zabránit zhoršení zdravotního stavu pacientů s covid-19, včetně použití mechanické ventilace anebo zabránit smrti. Studie má za cíl vyhodnotit účinnost terapie s placebem a u standartní péče u pacientů s covid-19. „Výsledky by měly být velmi relevantní,“ míní Hajdúch.

Podle Tomáše Vymazala, přednosty Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol je velmi málo lidí, kteří trpí primárně koronavirem a lékaři často musí zvolit kombinovanou léčbu, protože léčí více onemocnění najednou. „Ukáže se, jestli to bude fungovat. Pokud by testy byly nadějné, tak samozřejmě každý další přípravek, který bychom měli v boji nejenom s tímto virem, ale i s mnoha dalšími, co nás desetiletí sužují, co nám příroda ještě poskytne nebo co utečou z nějaké laboratoře, bude určitě výhodou,“ míní Vymazal.

Přednosta Kliniky infekčních nemocí Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice Michal Holub se domnívá, že je ještě dlouhá cesta k tomu, aby mohl být fenretinid schválen jako účinná léčba onemocnění covid-19. „Pokud projde druhou fází klinických testů, čeká ho mnohem náročnější a dražší fáze číslo tři. Až pak by se mohl nový lék dostat do praxe,“ vysvětluje Holub.

Související

Více souvisejících

léky léčba výzkum Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

Putin zvítězil, volilo ho přes 87 procent lidí, ukazuje první průzkum

Ruský prezident Vladimir Putin podle průzkumů zveřejněných po uzavření volebních místností suverénně obhájil mandát. Volit ho mělo více než 87 procent lidí, kteří odevzdali hlas. Účast u voleb hlavy státu v neděli překročila 65 procent. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy