Nadějný lék proti koronaviru? Z Česka přichází pozitivní zpráva

Olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny společně se svými kolegy z kanadské společnosti Laurent Pharmaceuticals se dlouhodobě zabývají lékem s názvem LAU-7b, známým pod jménem fenretinid. Zjistili, že látka fenretinid používaná při léčbě rakoviny dokáže účinně zpomalit průběh cystické fibrózy. Lékaři doufají, že farmakum by mohlo pomoci i při léčbě vážnějšího průběhu onemocnění covid-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

Fenretinid v současné době postoupil do druhé fáze klinických studií v USA. Látka používaná při léčbě a prevenci některých typů rakoviny by mohla uchránit pacienty s covid-19 před napojením na umělou ventilaci. „Jedná se o syntetický retinoid, který se používal v minulosti pro chemopreventivní účinky u nádorových onemocnění. Z řady důvodů jsme se domnívali, že by tato látka mohla mít i antivirový účinek. Ten se prokázal v našich laboratořích na in vitro modelech infekce buněk virem SARS-CoV-2,“ uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého.

Účelem kontrolované studie s 300 dobrovolníky je zabránit zhoršení zdravotního stavu pacientů s covid-19, včetně použití mechanické ventilace anebo zabránit smrti. Studie má za cíl vyhodnotit účinnost terapie s placebem a u standartní péče u pacientů s covid-19. „Výsledky by měly být velmi relevantní,“ míní Hajdúch.

Podle Tomáše Vymazala, přednosty Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol je velmi málo lidí, kteří trpí primárně koronavirem a lékaři často musí zvolit kombinovanou léčbu, protože léčí více onemocnění najednou. „Ukáže se, jestli to bude fungovat. Pokud by testy byly nadějné, tak samozřejmě každý další přípravek, který bychom měli v boji nejenom s tímto virem, ale i s mnoha dalšími, co nás desetiletí sužují, co nám příroda ještě poskytne nebo co utečou z nějaké laboratoře, bude určitě výhodou,“ míní Vymazal.

Přednosta Kliniky infekčních nemocí Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice Michal Holub se domnívá, že je ještě dlouhá cesta k tomu, aby mohl být fenretinid schválen jako účinná léčba onemocnění covid-19. „Pokud projde druhou fází klinických testů, čeká ho mnohem náročnější a dražší fáze číslo tři. Až pak by se mohl nový lék dostat do praxe,“ vysvětluje Holub.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula pro Respekt: Pokud si to veřejnost přeje, rezignuji

23.10.2020 10:59 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nemá problém rezignovat, pokud si to veřejnost přeje.…

Prymula byl v restauraci, když měla mít zavřeno. Odstupte, zní z opozice

23.10.2020 10:24 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) čelí od pátečního rána výzvám k rezignaci. Podle…

Prymula by měl rezignovat, žádá Hamáček. Faltýnek se omluvil za schůzku v…

23.10.2020 10:22 Aktualizováno Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se dnes ve Sněmovně omluvil za to, že se setkal s ministrem…

Hamáček: Nemusíte vládě věřit, ale hrozí kolaps. Podle experta na vrcholu…

23.10.2020 09:22 Pokud nezačne klesat denní počet nakažených, hrozí kolaps zdravotnického systému mezi 7. a 9.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama