Očkování proti spalničkám u dospělých? je v tom háček, upozorňuje expert

Očkování dospělých proti spalničkám zvýší protilátky jen dočasně. Vyvanutí imunity z vakcíny v dospělosti je spolu s nízkou proočkovaností a nákazami ze zahraničí příčinou současné epidemie. Dnes to řekl předseda České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Ilustrační foto
doporučujeme

Reagoval tak na zprávu, že Světová zdravotnická organizace (WHO) odebrala ČR status země, kde se podařilo spalničky eliminovat. Do minulého týdne lékaři nahlásili 585 nových případů.

V současné době se proti spalničkám očkuje dvěma dávkami v dětství. Kolem 40 let ale může být očkování již neúčinné. "Pokud dáme třetí dávku dospělému, většinou protilátky velmi dramaticky stoupnou, ale během několika měsíců zase klesnou zpět," vysvětlil Prymula. Zatím se podle něj budou po změření protilátek očkovat hlavně rizikové osoby jako například zdravotníci nebo policisté.

"V posledních týdnech došlo k výraznému zpomalení epidemie. Myslím si, že postupně dojde k minimalizaci dalších případů," uvedl dále Prymula. Důvodem vyššího výskytu nemoci v posledních dvou letech podle něj kromě snižující se proočkovavanosti, která klesla zejména v Praze, také import ze zahraničí.

"Každá velká epidemie u nás začala importem ze zahraničí. Například z Ukrajiny, kde se potýkají s velkou epidemií, ale i ze západních zemí," dodal. Odmítání očkování celosvětově podle Prymuly ovlivňují také dezinformace na internetu.

Status zemí bez spalniček má tak podle WHO nově v evropském regionu 35 z 53 zemí, kromě ČR o status přišla také Albánie, Řecko a Velká Británie. WHO v této souvislosti vyzvala k posílení očkování. Během letošního prvního pololetí už bylo v Evropě zaznamenáno více případů spalniček než za celý loňský rok (84.462).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi nařízení o ochraně úst dodržují, většina z nich preferuje respirátory

25.02.2021 11:28 Většina lidí po celé republice dodržuje vládní nařízení, podle něhož je ode dneška nutné mít na…

Sokolovskou nemocnici opouští celý tým ortopedického oddělení

25.02.2021 10:46 Ze sokolovské nemocnice odchází celý tým ortopedického oddělení. Sedm lékařů se nedohodlo s vedením…

Lékový ústav eviduje osm podezření na úmrtí po očkování

25.02.2021 10:12 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaznamenal k úterku osm hlášení o úmrtí lidí, která mohla…

Ve Škoda Auto je 684 nakažených koronavirem

25.02.2021 09:18 Podle odborů automobilky Škoda Auto je v tuzemských závodech Škody celkem 684 nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama