Odběrových míst kvůli snížené ceně pravděpodobně ubude

Asociace laboratoří kritizuje ministerstvem stanovenou cenu testu na covid-19 na 1674 Kč. Podle předsedy Asociace laboratoří QualityLab Kamila Doležela je tak prakticky jisté, že bude ukončován provoz řady odběrových míst, což povede ke snížení dostupnosti testování pro veřejnost. Dosud test samoplátce stál nejčastěji 2000 až 3000 korun. Potřebují ho například pendleři k cestě za prací, v létě bude zřejmě povinný při návratu z dovolené.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Ministerstvem stanovených 1674 korun má jít laboratoři, která vzorky zpracovává, pokud dělá i odběry, dostane 82 korun navíc. Podle Doležela ale tato částka náklady spojené s odběrem nepokryje.

"Kalkulace ceny by měla zahrnovat mimo jiné náklady na provoz odběrového místa včetně odběrové sady pro výtěr, kompletní výbavu ochrannými pomůckami pro personál, náklady na nájem nebo zřízení speciálního odběrového pracoviště, náklady na transport vzorku do laboratoře včetně transportního média," popsal Doležel.

Do ceny vyšetření vzorku je pak podle Doležela potřeba počítat i náklady na pořízení přístroje, který stojí v plně automatizované verzi 3,6 milionu korun, a vyšetřovací sadu pro každý vzorek. "Ceny vyšetřovacích kitů jsou odlišné pro různé přístroje a laboratoř má jen omezené možnosti, jak tuto cenu ovlivnit vzhledem k jejich dovozu od zahraničních výrobců," doplnil. Současné ceny jsou navíc ovlivněné tím, že je o ně celosvětový zájem.

Laboratoře podle asociace měly v posledních dvou měsících asi o 30 až 40 procent více obvyklého rozsahu vyšetření, přestože po celou dobu musely udržet dostupnost i pro urgentní vyšetření pacientů s jinými nemocemi. "Pokud laboratoře nebudou pokračovat v testování, dojde k zásadnímu omezení testovacích kapacit na případné další vlny," dodal Doležel.

Současná testovací kapacita je podle informací ministerstva zdravotnictví ze začátku května asi 13.000 testů denně. Celkem jich bylo od 1. března včetně opakovaných u jednoho nakaženého provedeno přes 340.000. Maximum za jeden den bylo 9440. V dubnu a květnu se pohybují běžně mezi 3500 a 8800 denně, zejména v květnu se však méně testuje o víkendech a svátcích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymulu může nahradit hematolog Jan Blatný

24.10.2020 12:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi odvolání ministra…

Denní počet případů koronaviru v Praze v pátek klesl

24.10.2020 10:25 Denní přírůstek případů koronaviru v Praze po třech dnech nárůstů na nové rekordy klesl pod 1500. V…

Prymula se zesměšnil, důvěra v omezení utrpěla ránu, hodnotí komentátoři

24.10.2020 09:50 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se zesměšnil a selhal v úkolu přesvědčit veřejnost o…

Zdravotní pojišťovnu změní příští rok desetitisíce lidí

24.10.2020 09:06 Zdravotní pojišťovnu změní od příštího roku téměř 58.000 lidí, zhruba o 4000 méně než loni. Vyplývá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama