Odběrových míst kvůli snížené ceně pravděpodobně ubude

Asociace laboratoří kritizuje ministerstvem stanovenou cenu testu na covid-19 na 1674 Kč. Podle předsedy Asociace laboratoří QualityLab Kamila Doležela je tak prakticky jisté, že bude ukončován provoz řady odběrových míst, což povede ke snížení dostupnosti testování pro veřejnost. Dosud test samoplátce stál nejčastěji 2000 až 3000 korun. Potřebují ho například pendleři k cestě za prací, v létě bude zřejmě povinný při návratu z dovolené.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Ministerstvem stanovených 1674 korun má jít laboratoři, která vzorky zpracovává, pokud dělá i odběry, dostane 82 korun navíc. Podle Doležela ale tato částka náklady spojené s odběrem nepokryje.

"Kalkulace ceny by měla zahrnovat mimo jiné náklady na provoz odběrového místa včetně odběrové sady pro výtěr, kompletní výbavu ochrannými pomůckami pro personál, náklady na nájem nebo zřízení speciálního odběrového pracoviště, náklady na transport vzorku do laboratoře včetně transportního média," popsal Doležel.

Do ceny vyšetření vzorku je pak podle Doležela potřeba počítat i náklady na pořízení přístroje, který stojí v plně automatizované verzi 3,6 milionu korun, a vyšetřovací sadu pro každý vzorek. "Ceny vyšetřovacích kitů jsou odlišné pro různé přístroje a laboratoř má jen omezené možnosti, jak tuto cenu ovlivnit vzhledem k jejich dovozu od zahraničních výrobců," doplnil. Současné ceny jsou navíc ovlivněné tím, že je o ně celosvětový zájem.

Laboratoře podle asociace měly v posledních dvou měsících asi o 30 až 40 procent více obvyklého rozsahu vyšetření, přestože po celou dobu musely udržet dostupnost i pro urgentní vyšetření pacientů s jinými nemocemi. "Pokud laboratoře nebudou pokračovat v testování, dojde k zásadnímu omezení testovacích kapacit na případné další vlny," dodal Doležel.

Současná testovací kapacita je podle informací ministerstva zdravotnictví ze začátku května asi 13.000 testů denně. Celkem jich bylo od 1. března včetně opakovaných u jednoho nakaženého provedeno přes 340.000. Maximum za jeden den bylo 9440. V dubnu a květnu se pohybují běžně mezi 3500 a 8800 denně, zejména v květnu se však méně testuje o víkendech a svátcích.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poměr nakažených koronavirem k testovaným v sobotu stoupl

07.06.2020 09:55 Poměr nakažených koronavirem k počtu testovaných v sobotu v ČR stoupl na 1,9 procenta. Je to…

Rychlotesty na covid-19 zůstanou lékařům pro testování zájemců

06.06.2020 11:13 Rychlotesty na covid-19, které zjišťují protilátky, zůstanou lékařům pro testování zájemců. Mohou…

Na Dole Darkov začala další část plošného testování zaměstnanců

06.06.2020 10:11 Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala další část…

Počet nových případů covidu v Česku v pátek klesl

06.06.2020 09:52 V pátek přibylo v Česku 35 nových případů koronaviru, nejméně od pondělí. Počet testů byl ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy