Svatoanenská nemocnice má kritický nedostatek krve, hledá dárce

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má kritický nedostatek krve a hledá dárce. Krev od dárců pokrývá asi 20 procent spotřeby, zbytek nemocnice nakupuje. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.

Transfúze
doporučujeme

Nemocnice dříve krev pouze nakupovala, loni na podzim zahájila vlastní odběry. Zatím jí to podle Vajdáka ušetřilo tři miliony, nákup krve ale stále vychází asi na 13 milionů za rok.

Nemocnici chybí krev všech skupin. "Situace je ještě horší než během covidové pandemie. Nedostatek dárců byl tehdy totiž kompenzován sníženou spotřebou krve kvůli pozastavení plánovaných operací a zákroků," uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Podle primářky krevní banky Jarmily Celerové se operativa vrátila do původního stavu, ale počet dárců nikoliv. "Mají na to vliv i prázdniny, kdy část z nich odjela na dovolenou, a ti, co se z dovolené vracejí a byli v zahraničí, mohou krev darovat až měsíc po návratu. Roli hraje také velký výskyt klíšťat, kdy platí měsíční odklad v případě přisátého klíštěte," uvedla Celerová.

Nemocnice proto hledá nové dárce. "Děkuji všem, kdo chodili krev darovat i v době pandemie. A rád bych požádal obyvatele Brna a okolí, aby přišli darovat krev. Je to jediná tekutina, kterou neumíme uměle vyrobit. Každý jednotlivec je důležitý. Nikdy navíc sami nevíme, kdy krev budeme potřebovat," řekl Vajdák, který je sám dárce krve.

Odběrové centrum nemocnice funguje od loňského 14. října. Otevřelo 70 let od vzniku prvního transfuzního oddělení v Brně, které původně zahájilo činnost právě ve svaté Anně. Od října do půlky července centrum zaregistrovalo přes 1500 dárců krve. Odběry jsou v pondělí a středu od 6:15 do 9:45. Dárci se mohou objednat telefonicky na čísle 543 182 190.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko patří k nejhorším v EU, zavádí nová opatření. Má desetkrát více…

18.09.2020 08:34 Nejnovější čísla o nakažených novým typem koronaviru v ČR (ve čtvrtek počet pozitivních testů…

V Česku přes 3000 nakažených za den, podobně jako za celý březen

18.09.2020 08:00 Strmý nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku pokračuje. Denní přírůstek ve čtvrtek poprvé…

Studenti budou nosit roušky i ve třídách, restaurace musí zavřít dřív

17.09.2020 22:04 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví od pátku nařídí nošení roušek ve školách s výjimkou prvního stupně…

Zbytečně jsme se ocitli na šikmé ploše, říká Maďar. S dalšími opatřeními…

17.09.2020 22:02 Aktualizováno Ještě nedávno patřil k expertům, kteří o opatřeních proti šíření koronaviru rozhodoval. Epidemiolog…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama