V nemocnicích zbývá jen 180 lůžek JIP pro pacienty s koronavirem

V nemocnicích zbývá jen zhruba 180 lůžek JIP pro pacienty s koronavirem z celkových více než 3900. Situace je horší v západní části ČR, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jsou kraje, kde jsou jenom jednotky volných lůžek.

Nemocnice, ilustrační foto
doporučujeme

Podle aktuálních dat k dnešním 18:50 zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví je lůžek JIP pro pacienty s koronavirem volných 192 a 465 lůžek pro ostatní pacienty. Obsazených je tak asi 84 procent celkové kapacity v zemi. Jedním z důvodů zaplněnosti JIP je podle něj i výskyt britské mutace, která se prokazuje v průměru asi ve 40 procentech vzorků.

"Nelze říct, že se situace nezhoršuje. V současnosti je velmi křehká rovnováha a počet lidí na JIP mírně roste," dodal k tomu ministr v České televizi. Proto nechtěl uvádět žádné datum, kdy bude možné splnit jeden z požadavků hejtmanů, kterým podmínili souhlas s pokračováním nouzového stavu, tedy vytvoření podmínek pro otevření dalších obchodů a služeb.

Situace je podle něj jiná než v jarní či podzimní vlně epidemie. "Lidé na těch jednotkách intenzivní péče zůstávají déle a potřebují péči delší dobu, než tomu bývalo dřív," dodal. Jako pacienti s covidem jsou evidovaní jen 20 dní od pozitivního testu. Pokud zůstávají v nemocnici déle, statistiky je jako hospitalizované s koronavirem nevedou.

Problém je podle ministra stále také nemocnost zdravotníků, byť se to díky očkování významně zlepšilo. Zátěž nemocnic v této části roku je podle něj vyšší každoročně, na přelomu zimy a jara se častěji objevují i onkologická onemocnění.

V průměru kolem 40 procent vzorků testovaných na koronavirus vykazuje podle ministra britskou mutaci. Mezi kraji jsou ale velké rozdíly, například laboratoře v Libereckém kraji informovali až o sedmdesátiprocentním podílu, v Královéhradeckém kraji o šedesátiprocentním. "Pro tuto mutaci je typické, že je schopná překonat ta opatření, která jsme doposud měli nastavená. Pro to, aby došlo k přenesení, stačí daleko menší nedodržování," uvedl Blatný.

Podle krajů se liší i zaplněnost nemocnic a jejich jednotek intenzivní péče. Průměrně je v celé ČR volných 16 procent těchto lůžek. Ministerstvo v pátek uvedlo, že o pomoc ze zahraničí, po níž Karlovarský kraj volá už od začátku ledna, požádá při dosažení desetiprocentní hranice volných lůžek.

V Praze je volných 71 z 979 lůžek na odděleních ARO a JIP, nově kvůli epidemii takzvanou reprofilizací, vzniklo 119 dalších. Teoreticky možné je vytvořit ještě asi 200 nových. V karlovarském kraji zbývá šest z 78 lůžek intenzivní péče, v Královéhradeckém kraji 29 z 230, v Pardubickém 24 z 119, ve středočeském 34 z 260, v Libereckém 26 z 117, v Jihočeském kraji 52 z 242, v Plzeňském kraji 34 z 174 a v Ústeckém 33 z 244. Větší podíl volných lůžek, většinou kolem čtvrtiny, mají moravské kraje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné testování zřejmě od pátku, pro firmy nad 250 lidí

28.02.2021 13:07 Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března…

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 09:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Sobotních téměř 7800 případů je páté nejvyšší víkendové číslo

28.02.2021 09:05 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 7798 případů koronaviru, zhruba o tisíc víc než před týdnem.…

Vědce trápí zatím nezodpovězená otázka ohledně koronaviru

28.02.2021 08:29 K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy se člověk po prodělání nemoci může opět…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama