Epidemie koronaviru v Česku dál zvolna slábne. V pátek testy potvrdily 7630 nových případů covidu-19, to je o 1083 méně než ve stejný den minulého týdne. Stejně jako v předchozích dnech současně s počty nakažených ubývá i provedených testů. Počet hospitalizovaných klesl před víkendem pod 2000. Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví bylo v nemocnicích poslední pracovní den tohoto týdne 1958 pacientů s covidem, nejméně za poslední dva měsíce.
Laboratoře v pátek provedly přes 28.000 PCR i antigenních testů, zatímco o týden dříve bylo zkoumaných vzorků téměř 32.500.
Kromě mezitýdenního poklesu nových případů se snížil i počet podezření na opakovanou infekci. Bylo jich 1394, o 255 méně než minulý pátek. Celkem už zdravotničtí statistici evidují 238.881 možných reinfekcí.
Klesá i týdenní incidence, za posledních sedm dní bylo v republice potvrzeno 478 nových případů nákazy covidem-19 na 100.000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota od 11. ledna. Nejvýrazněji se nákaza šíří v Praze, v hlavním městě připadá v přepočtu na 100.000 lidí 605 nově odhalených případů za poslední týden. Naopak nejlépe je na tom Karlovarský kraj s 346 případy.
V nemocnicích bylo k pátečnímu večeru podle revidovaných údajů 1958 pacientů, kteří měli pozitivní test na covid. Z nich bylo přes 100 ve vážném stavu. V mezitýdenním srovnání se počet hospitalizací snížil o 280 a je nejnižší od 25. ledna. Méně pacientů s covidem v těžkém stavu bylo v nemocnicích naposledy v polovině loňského října.
Zdravotníci v pátek aplikovali necelých 7500 dávek vakcíny proti covidu. Je to asi o 600 méně než před týdnem, současně ale nejvíc od začátku tohoto týdne.
Od začátku března 2020, kdy byl v Česku potvrzeny první případy nákazy novým typem koronaviru, se covidem prokazatelně nakazilo přibližně 3,78 milionu obyvatel, z nich 39.527 zemřelo.
Stát kvůli příznivému vývoji už zrušil naprostou většinu protiepidemických opatření. Epidemická situace je ale nestabilní a s ohledem i na vývoj v sousedním Rakousku nebo Německu není možné vyloučit obrat epidemie k dalšímu růstu, sdělil tento týden ČTK ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Stále je podle něj vysoká pravděpodobnost nákazy v komunitním šíření i při běžných každodenních aktivitách. Navíc denně je průměrně diagnostikováno více než 250 až 300 potenciálně zranitelných lidí, kteří nejsou nijak imunitně chráněni ani očkováni.
Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.
Související
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 2 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 2 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 3 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 4 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 5 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 5 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 6 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 6 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 7 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 8 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 10 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
včera
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
včera
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
V souvislosti s národním obdobím smutku po tragédii s leteckou nehodou letadla Jeju Air v oblasti Muan-gun v provincii Jeollanam-do v Jižní Koreji došlo k omezení nebo zrušení novoročních oslav po celé zemi. Místní vlády se rozhodly upravit plánované akce, aby vyjádřily úctu obětem nehody a zachovaly soucit a zklidnění v tomto smutném období.
Zdroj: Libor Novák