V sobotu přibylo téměř 6 tisíc nově nakažených, počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v sobotu v Česku potvrdily 5982 nových případů nákazy koronavirem, je to nejnižší sobotní nárůst od 6. listopadu. Před týdnem přibylo o 3100 případů více. Denní počty nových případů klesají v mezitýdenním srovnání více než 14 dní.

Postupně se snižuje také zátěž nemocnic, počet hospitalizovaných s covidem klesl pod 5000. V sobotu ministerstvo zdravotnictví evidovalo v nemocnicích 4772 nakažených, což je nejnižší počet od poloviny listopadu. Nemocnice ale nahlašují pacienty zpětně, jejich počet tak může při dalších aktualizacích stoupnout. V těžkém stavu bylo v sobotu 884 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nižší denní nárůsty se projevují i v poklesu incidenčního čísla. Na 100.000 obyvatel připadá nyní v Česku 642 případů za posledních sedm dní, předchozí den byla incidence 671. Nejvyšší je aktuálně v Libereckém kraji a na Vysočině, kde za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel shodně 789 nakažených. Naopak nejnižší incidenční číslo má dlouhodobě Karlovarský kraj, nyní tam dosahuje hodnoty 337. K dnešku incidence klesla ve všech krajích.

Přestože v Česku epidemie v posledních týdnech zpomaluje, obavy panují ze šíření varianty omikron. Koronavirovou variantu omikron zaznamenalo podle Světové zdravotnické organizace na devět desítek zemí světa. Omikron se rychle šíří ve státech s vysokou úrovní imunity obyvatelstva, podle odborníků ale není jasné, zda to způsobuje schopnost viru obejít imunitu, jeho vyšší přenosnost nebo kombinace obojího. Počet případů nákazy omikronem se v oblastech s komunitním přenosem zdvojnásobuje během 1,5 dne až tří dní, sdělila podle agentury Reuters organizace.

V Česku byla zatím potvrzena asi desítka případů varianty omikron, členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala tento týden upozornili na to, že i přes malý počet prokázaných případů se nakažlivější varianta omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky.

Laboratoře podle průběžných údajů v sobotu prověřily na přítomnost nového koronaviru téměř 55.800 vzorků. O týden dříve provedly přes 69.600 testů. Pozitivní výsledek vyšel tuto sobotu u 26,92 procenta lidí, kteří se nechali otestovat s příznaky nemoci, před týdnem to bylo 31,12 procenta. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 5,81 procenta vzorků, což představuje v mezitýdenním srovnání pokles o 2,5 procentního bodu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, klesl podíl pozitivních vzorků jen mírně na 12,28 procenta.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 2,4 milionu lidí, z nich 35.223 zemřelo.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 11 hodinami

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy