Vládní letadlo poletí do Číny pro rychlotesty v pondělí

Vládní letadlo odletí do čínského Šen-čenu pro 100.000 rychlotestů na koronavirus v pondělí v 05:00, vrátit se má ve středu 00:40. Na twitteru to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO), ČTK to potvrdila armáda. Původně předseda vlády hovořil o tom, že budou do Číny vypravena dvě letadla.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

letectví
doporučujeme

"Testy jsou určené pro rychlou diagnostiku osob, které mají příznaky respiračního onemocnění a je u nich podezření pro nákazu koronavirem. Výsledky testů jsou k dispozici do 29 minut," napsal Babiš. "Vojenský Airbus 319 s našimi piloty odlétá zítra v pět hodin ráno do Šen-čenu v Číně," uvedla armáda na twitteru.

Také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl novinářům, že letadlo by mělo do Číny dorazit v úterý a rychlotesty vyzvednout. "Nemám informaci, že by tam byl nějaký problém," řekl novinářům po jednání prezidentova expertního týmu v Lánech.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes také uvedl, že jeho resort má potvrzené objednávky na 1,1 milionu respirátorů a pět milionů roušek z Číny. Jedná se společností Travel Service o tom, aby v Česku byly do středy. Předseda vlády dnes také v televizi Prima řekl, že podle informací od náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je vyjednaný kontrakt na 10 milionů roušek z Číny v šesti dodávkách, první by měla dorazit nejpozději v sobotu.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nabídla České republice darem 120 tun zdravotnických pomůcek. Už minulý týden přivezla PPF prostřednictvím biotechnologické firmy Sotio do ČR z USA 20.000 ochranných masek.

V Číně a ve Španělsku pak PPF skrze společnost Home Credit nakoupila a v pondělí bezplatně státu předá pomůcky v hodnotě 100 milionů korun. Jedná se o 1,8 milionu chirurgických masek, 1,7 milionu respirátorů N95 a testovací sady. Pomůcky budou podle PPF připraveny v pondělí večer k převozu do ČR, dopravu má zajišťovat vláda.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stav epidemie v ČR v mezinárodním srovnání je unikátní, tvrdí statistici

08.04.2020 19:25 Stav epidemie covid-19 v Česku je v mezinárodním srovnání i v rámci Evropy podle ředitele Ústavu…

Epidemie Covid-19 je v Česku pod kontrolou, ujišťuje Vojtěch. Hamáček…

08.04.2020 18:59 Aktualizováno V ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované…

Mrtvých s covid-19 v ČR už je téměř 100. Dnes zatím přibylo 204 případů…

08.04.2020 18:22 Počet zemřelých s nemocí covid-19 dnes v Česku stoupl na 99, od rána přibylo osm obětí. V naprosté…

Chytrá karanténa by dnes měla používat první mapy, prozradil Prymula

08.04.2020 17:23 První paměťové mapy z dat mobilních operátorů jako součást chytré karantény by se podle náměstka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy