Vakcína proti koronaviru v létě? Expert řekl, co můžeme očekávat

S epidemií nového typu koronaviru by mohla lidstvu nápomocná vakcína. Podle dostupných zdrojů vstupují do třetí fáze jejího testování tři různé verze. Prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí skupiny Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Jan Konvalinka je nicméně toho názoru, že ještě chvíli potrvá než se bude moct proti SARS-CoV-2 očkovat.

Jak prorektor uvedl v rozhovoru pro PLUS, tak by mělo být vynaloženo maximální úsilí, aby případná vakcína byla alespoň z 99 % bezpečná, přičemž zcela stoprocentně tomu nebude nikdy. Podle informací Českého rozhlasu, který čerpal z deníku Financial Times, jsou v poslední třetí etapě testů tři možné vakcíny proti onemocnění covid-19. To ale Konvalinka vyloučil s tím, že do finále postoupila pouze jedna verze, zatímco zbylé dvě neabsolvovaly ještě ani první fázi. 

„Stále nevěřím tomu, že vakcína bude do července,“ řekl biochemik a svá slova opřel o skutečnost, že kandidátů je momentálně cca 159, přičemž cesta vývoje vakcíny bývá dlouhá a komplikovaná. „Třetí klinická fáze je nejdražší a strašně těžká. Potřebujete 30 tisíc pokusných subjektů, z nichž 15 tisíc dostane placebo. A musíte se dívat, kdo z těch 30 tisíc dostane covid-19. Dnes se to nedá dělat v Evropě, protože je tu málo nakažených. Musí se testovat třeba v Latinské Americe nebo Asii a bude to příšerně drahé," dodal.

Světově sdílená komodita? Konvalinka je proti

Prorektor vyjádřil také výhrady proti tomu návrhu šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, že by vakcína proti koronaviru měla být světově sdílenou komoditou. Jako argument uvedl fakt, že ačkoliv je SARS-CoV-2 mimořádná věc, tak stále není smrtnost tak velká, aby se musel zavádět nějaký zvláštní režim. 

„Bez trhu nakonec ty věci nefungují, tržní motivace je velmi mocná. Obával bych se, že se dostaneme do plánovaného hospodářství a státně, centrálně řízeného zdravotnictví, které – jak ze zkušeností víme – nakonec nefunguje," varoval Konvalinka před nebezpečným precedentem.

Biochemik se dokonce ani neobává o osud chudších zemí, jelikož nakonec bude ve vlastním zájmu bohatých skupin zabránit masovému šíření viru, který nezná hranice.

Související

Více souvisejících

očkování Zdravotnictví epidemie akademie věd Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy