Vakcína proti koronaviru v létě? Expert řekl, co můžeme očekávat

S epidemií nového typu koronaviru by mohla lidstvu nápomocná vakcína. Podle dostupných zdrojů vstupují do třetí fáze jejího testování tři různé verze. Prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí skupiny Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Jan Konvalinka je nicméně toho názoru, že ještě chvíli potrvá než se bude moct proti SARS-CoV-2 očkovat.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Jak prorektor uvedl v rozhovoru pro PLUS, tak by mělo být vynaloženo maximální úsilí, aby případná vakcína byla alespoň z 99 % bezpečná, přičemž zcela stoprocentně tomu nebude nikdy. Podle informací Českého rozhlasu, který čerpal z deníku Financial Times, jsou v poslední třetí etapě testů tři možné vakcíny proti onemocnění covid-19. To ale Konvalinka vyloučil s tím, že do finále postoupila pouze jedna verze, zatímco zbylé dvě neabsolvovaly ještě ani první fázi. 

„Stále nevěřím tomu, že vakcína bude do července,“ řekl biochemik a svá slova opřel o skutečnost, že kandidátů je momentálně cca 159, přičemž cesta vývoje vakcíny bývá dlouhá a komplikovaná. „Třetí klinická fáze je nejdražší a strašně těžká. Potřebujete 30 tisíc pokusných subjektů, z nichž 15 tisíc dostane placebo. A musíte se dívat, kdo z těch 30 tisíc dostane covid-19. Dnes se to nedá dělat v Evropě, protože je tu málo nakažených. Musí se testovat třeba v Latinské Americe nebo Asii a bude to příšerně drahé," dodal.

Světově sdílená komodita? Konvalinka je proti

Prorektor vyjádřil také výhrady proti tomu návrhu šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, že by vakcína proti koronaviru měla být světově sdílenou komoditou. Jako argument uvedl fakt, že ačkoliv je SARS-CoV-2 mimořádná věc, tak stále není smrtnost tak velká, aby se musel zavádět nějaký zvláštní režim. 

„Bez trhu nakonec ty věci nefungují, tržní motivace je velmi mocná. Obával bych se, že se dostaneme do plánovaného hospodářství a státně, centrálně řízeného zdravotnictví, které – jak ze zkušeností víme – nakonec nefunguje," varoval Konvalinka před nebezpečným precedentem.

Biochemik se dokonce ani neobává o osud chudších zemí, jelikož nakonec bude ve vlastním zájmu bohatých skupin zabránit masovému šíření viru, který nezná hranice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Mimo ČR se v červenci pravděpodobně nakazilo 19 lidí

15.07.2020 15:47 Mimo ČR se za prvních třináct červencových dní pravděpodobně nakazilo 19 lidí, u kterých byl v…

Koronavirus: V ČR opět přes 100 nově nakažených, roste počet vážných…

15.07.2020 14:09 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru se v úterý po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo…

Prymula varuje před druhou vlnu, může přijít zčistajasna. Doly by zavřel…

15.07.2020 12:22 Přestože se téměř zcela uvolnila veškerá karanténní opatření v souvislosti s bojem proti epidemii…

Iniciativa COVID19CZ končí, aktivity pro chytrou karanténu převzalo…

15.07.2020 10:22 Iniciativa představitelů technologických firem pro boj s koronavirem pod názvem COVID19CZ ukončila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama