Výrobce testů ze slin předvede, že samoodběr zvládne i dítě

Praktickou ukázku toho, že samoodběr vzorku slin pro antigenní test na koronavirus zvládne i dítě na prvním stupni základní školy, připravuje brněnská firma Bakter Medical. ČTK to řekl její jednatel Jaroslav Kalina.

Testy na přítomnost koronaviru

Testy Saligen, které firma vyrábí, byly mezi osmi testovacími sadami, které ministerstvo zdravotnictví zvažovalo pro testování ve školách. V pondělí ministr Jan Blatný informoval, že půjde o antigenní testy, kdy si žáci sami odeberou vzorek z přední části nosu, podobně jako v Rakousku. Toto testování má být přímo ve třídě.

"Jsme v kontaktu s řediteli škol i odborníky a dávají nám za pravdu, že takové testování je nesmyslné. Bude-li dítě nakažené, zjistí to až ve škole, ve společnosti spolužáků. Test ze slin by si žáci mohli udělat v neděli ráno ještě doma a podle výsledku by pak v pondělí šli, nebo nešli do školy," uvedl Kalina. Podle něj lze test udělat hned ráno po probuzení, ještě před snídaní. Před odběrem vzorku ze slin je třeba nejméně 30 minut nejíst, nepít a nekouřit.

Námitky ministerstva o vzniku infekčního aerosolu u odběru vzorku ze slin jsou podle něj nesmyslné. "Bude-li se žák testovat doma, nepřijde do kontaktu s nikým, koho by mohl nakazit. Navíc při ministerstvem vybraném odběru z okraje nosní dírky se často objevuje nutkání ke kýchání, které šíří infekční aerosol v mnohem větším množství," řekl Kalina.

Jeho firma proto oslovila ředitele brněnských základních škol, kde plánuje testování pomocí odběru ze slin předvést. I ředitelé podle něj dávají přednost variantě, že by se žáci otestovali sami doma a teprve v případě negativního výsledku by vyrazili do školy.

Test Bakter Medical má zkoušku Zdravotního ústavu v Ostravě a při porovnání s antigenním testem, kde se vzorek odebíral stěrem s nosohltanu, měl podle Kaliny stejnou úspěšnost při odhalování nákazy. Firma zatím ale nemá povolení k prodeji testů pro sebetestování, tedy pro širokou veřejnost. Zatím je může prodávat pouze odběrným místům a zdravotnickým zařízením.

"Doufáme, že se nám podaří vládu přesvědčit, že zvolila špatný postup a nevhodný typ testu, který navíc není příliš spolehlivý," dodal Kalina.

Vojtěch navrhne kontroly v restauracích a respirátory v práci

19.10.2021 17:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Roušky zastavují chřipku i covid. Česko ale sužují další nemoci, sedají…

19.10.2021 14:59 Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a…

Nemocnice kvůli koronaviru opět zakazují návštěvy a přidávají lůžka

19.10.2021 13:49 Některé nemocnice v Česku kvůli zhoršující se koronavirové situaci zakázaly návštěvy ve svých…

Od pondělí budou vakcíny Pfizer/BioNTEch rozváženy mezi praktické lékaře

19.10.2021 11:48 Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu…

V Česku přibylo více než 2500 nakažených. Počet úmrtí raketově roste

19.10.2021 09:11 Aktualizováno V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna…

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Zdravotní sestry budou moci nově předepisovat některé zdravotnické pomůcky

18.10.2021 12:08 Zdravotní sestry budou moci od příštího roku za určitých podmínek předepisovat některé zdravotnické…

Nemocnice zaslala Senátu odpověď ke zdravotnímu stavu Zemana

18.10.2021 11:38 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS)…

Počty nakažených v Česku stále zrychlují, přibylo 787 případů

18.10.2021 11:30 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna…

Nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje kvůli pacientům s covidem návštěvy

18.10.2021 11:03 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje od tohoto týdne návštěvy pacientů. Důvodem je, že…

Související:

Právě se děje

reklama