Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá ministerstvo Kaňkovský

Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců marně snaží přesvědčit ministerstvo zdravotnictví, aby začalo ve strategii boje s nákazou SARS-CoV-2 využívat vedle PCR a antigenních testů i metodu na vyšetření protilátek vůči covid-19. „O problému jsem s podporou koalice Spolu jednal s bývalými ministry Blatným, Arenbergerem, ale i současným šéfem resortu Vojtěchem, vše je zatím marné. V Rakousku metoda funguje. Ve hře je i ekonomická stránka, která by vedla k ušetření nezanedbatelné částky,“ říká pro EuroZprávy.cz poslanec za KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský.

Vít Kaňkovský

Testování na vyšetření protilátek ohledně covid-19 považuje za důležité. Podle místopředsedy sněmovního Výboru pro zdravotnictví Víta Kaňkovského existuje velká skupina občanů, která vysoce pravděpodobně prodělala onemocnění COVID-19, ale z různých důvodů v začátku onemocnění neabsolvovali PCR test.

„A to nejčastěji kvůli váznoucímu trasování a přehlcení testovacích kapacit. A nyní na rozdíl od nemocných, kteří covidovou nákazu prodělali s pozitivním PCR testem, se nemohou odvolat na 180 denní ochrannou lhůtu a periodicky musejí absolvovat antigenní či PCR testování, což logicky berou jako újmu,“ vysvětluje Kaňkovský a dodává, že vyšetření protilátek by zcela určitě přivítali i pacienti, kteří sice mají více než půl roku po covidu, ale stále mají vysoké hladiny protilátek, tudíž i u nich je periodické testování v tuto chvíli zbytečné.

Na resortu téma vyposlechnou, ale je pro ně neřešitelné

Ortoped a traumatolog upozorňuje, že k zavedení testování látek je i ekonomický důvod.  Lidovecký zákonodárce je přesvědčený, že PCR a antigenní testování stojí státní rozpočet a veřejné zdravotní pojištění miliardy korun. „Pokud bychom u výše zmíněných osob jedenkrát za tři měsíce provedli vyšetření protilátek za přibližně 400 Kč, pak ušetříme několikanásobně vyšší náklady na pravidelné testování antigenními či PCR testy a navíc těmto lidem ulevíme od nepříjemností spojených s opakovaným testováním,“ praví.

O možnosti vyšetření metodou na protilátky covid-19 už Vít Kaňkovský rokoval s bývalým ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Následovala i politikova interpelace v Poslanecké sněmovně na stejné téma. „Moje snaha byla navíc i podpořena dalšími kolegy profesorem Vlastimilem Válkem z TOP 09, lidoveckým Markem Výborným či místopředsedou z ODS Martinem Kupkou v rámci Anticovid týmu koalice SPOLU. Jednání pak pokračovalo přes ministra Petra Arenberegera až ke staronovému ministru Adamovi Vojtěchovi. Vše je zatím marné,“ nastiňuje Vít Kaňkovský svoje úsilí o prosazení navrhované praxe.

Zastupitel kraje Vysočina a města Třešti podotýká, že scénář diskuse je vždy na resortu podobný. „Pokaždé se dozvím, že se jedná o zajímavé téma, ale z pohledu ministerstva zdravotnictví nejde s problémem hnout. Je pro ně neřešitelný.“ Ministerští experti se prý nedokážou shodnout, jakou metodu stanovení protilátek proti covid-19 zvolit. „A také jaké hladiny protilátek jsou dostatečnou zárukou toho, že daná osoba je chráněna před reinfekcí COVID-19 a tudíž je minimálním rizikem pro další občany,“ přibližuje expert na zdravotnictví patálie.

Řada odborníků se bojí, aby nepřišla o testovací byznys

Primář Centrálních operačních sálů v havlíčkobrodské nemocnici, kde i v minulosti řediteloval, je přesvědčený, že řešení kauzy existuje. Poukazuje například na sousední Rakousko, které už vyšetření protilátek zahrnulo do své epidemiologické strategie. „A člověk, který se prokáže protektivní hladinou protilátek covid-19, se nemusí po dobu tří měsíců prokazovat v určených situacích negativním PCR či antigenním testem. Nerozumím tomu, proč u nás  tato metoda nejde a přitom v Rakousku ji užívají,“ kroutí nechápavě hlavou.

Držitele ocenění Gentleman silnic z listopadu 2017 za pomoc vážně zraněnému motorkáři mrzí, že ministerstvo zdravotnictví je ovlivněno ve svém názoru experty. „Mnozí odborníci jsou totiž  profesně spjati s PCR a antigenním testováním a testování protilátek berou jako ohrožení svého byznysu,“ soudí Kaňkovský. Druhým vysvětlením, které se podle opozičního poslance nabízí, je, že ministerstvo zdravotnictví není schopno připravit metodický postup, jak vyšetření protilátek COVID-19 v praxi nastavit. „A tak se vedení resortu nadále vymlouvá, že se oslovení experti nedokážou dohodnout na jednotné metodě stanovení hladiny protilátek, na ochranné hladině ani na časovém úseku, po kterou by daná osoba s ochrannou hladinou protilátek byla považována za bezpečnou pro své okolí,“ upozorňuje Kaňkovský, který ze své praxe ví, že skutečně názory imunologů nejsou v tomto jednotné, ale za využití jak domácích odborných prací, tak již poměrně bohaté zahraniční odborné literatury je zcela určitě možné konsensus najít.

Z politického hlediska je podle absolventa Lékařské fakulty Masarykovy univerzity možné trvat na tom, aby „ochranná“ hladina protilátek byla nastavena například na dvojnásobek laboratorně verifikované bezpečné hranice protilátek. Stejně tak i dobu, po kterou by daný člověk byl považován za neinfekčního, je tedy reálné vše nastavit velmi obezřetně. „Vyšetření protilátek podle mého názoru patří do efektivní a chytré strategie boje s covid-19, stačí jen chtít tento postup zavést do praxe. Házím vám rukavici, pane ministře Vojtěchu, věřím, že ji zvednete,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Vít Kaňkovský.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Na Krymu podle médií zadrželi exvelitele ruských separatistů Girkina

14.08.2022 13:08 Na Krymu byl zadržen bývalý velitel ruských separatistů na Donbasu Igor Girkin, známý též jako…

Předpověď počasí: Příští týden bude tropický, teploty mohou být vysoké i v…

14.08.2022 06:30 Příští týden se do Česka vrátí tropické počasí. Během dne teploty vyrostou až na 35 °C, v noci pak…

Rushdieho odpojili od ventilátoru, už dokáže i mluvit

14.08.2022 21:05 Britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který byl v pátek při přípravě na…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Poprvé od konce července stoupl počet nových případů covidu

14.08.2022 09:27 Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V…

Pacienti po covidu-19 mají dlouhodobě zažívací problémy

13.08.2022 10:47 Pacienti po covidu-19 mají dlouhodobě i různé zažívací problémy. Jednotky procent z nich trpí…

Letní vlna epidemie covidu-19 v Česku dál slábne

13.08.2022 08:34 Letní vlna epidemie covidu-19, která začala v Česku zpomalovat na konci července, dál slábne. Za…

Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje

12.08.2022 08:10 Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sedm dní 12…

Ve vzdělávání lidí o přínosech očkování Česko podle náměstka ztratilo…

11.08.2022 18:54 Ve vzdělávání lidí o přínosech očkování Česko podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka…

V Česku je už 35 případů opičích neštovic

11.08.2022 16:41 Počet případů opičích neštovic v ČR podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vzrostl k dnešnímu dni…

Nemocnice doufají, že nebudou muset v zimě omezovat vytápění kvůli…

11.08.2022 16:22 Některé nemocnice doufají, že nebudou muset v zimě omezovat vytápění kvůli nedostatku paliva v…

Ministerstvo zdravotnictví v kampani k očkování použije data Světové…

11.08.2022 15:44 Ministerstvo zdravotnictví v chystané kampani k očkování proti covidu-19 použije data Světové…

Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky, ukázal výzkum

11.08.2022 09:24 Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky, ukázal výzkum vědců z Národního ústavu…

Ministerstvo zdravotnictví nechalo zařadit výrobce léků mezi prioritní v…

10.08.2022 16:18 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu zařadilo výrobce léků mezi prioritní obory v dodávkách zemního plynu v…

Související:

Právě se děje

reklama