Za středu přibylo přes 34 tisíc nakažených koronavirem

Testy ve středu v Česku potvrdily 29.059 případů koronaviru, zhruba o třetinu méně než před týdnem. Podobným tempem ubylo také opakovaných nákaz, za středu jich je 5001. O víc než třetinu se ale snížil počet provedených testů. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 1829 nových nákaz, incidenční číslo tak dále kleslo.

Hospitalizováno s covidem-19 je 3615 lidí, což je proti předchozí středě nárůst o víc než desetinu. Na 227 také přibylo lidí ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Čísla se tam dnes oproti zvyklostem objevila s asi pětihodinovým zpožděním, podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba to způsobily technické komplikace.

Denní přírůstek byl nižší než o týden dřív už v úterý a předtím také v neděli, v pondělí byla čísla srovnatelná. Sobotních 24.000 případů koronaviru bylo ale nejvíce za víkendový den od počátku epidemie předloni v březnu. Dosud se v Česku potvrdilo 3,34 milionu nákaz, vyléčily se skoro tři miliony lidí, 37.660 jich zemřelo.

Vysoké počty nakažených v posledních týdnech způsobuje varianta omikron. Je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale podle dosavadních zkušeností méně závažný. Počet hospitalizovaných přesto začal růst, protože se nákaza podle epidemiologů přesouvá mezi starší lidi a ohrožuje z nich zejména nenaočkované proti covidu-19. Středečních 227 pacientů ve vážném stavu tak je o 11 vyšší než o týden dřív. Více lidí také s covidem-19 umírá. V lednu bylo zemřelých v průměru 33 denně, v únoru se počet zatím třikrát dostal nad 40 úmrtí za den a dvakrát nad 50.

Incidenční číslo začalo v tomto týdnu prudce klesat, před týdnem na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní připadalo 2377 nových nákaz, v úterý 1963. Proti úterku kleslo incidenční číslo ve všech krajích. Nejvyšší zůstává v Jihomoravském na hodnotě 2094. Relativně nejlépe je na tom stále Karlovarský kraj, kde má incidenční číslo hodnotu 1416.

Laboratoře ve středu provedly téměř 97.000 testů, o týden dřív jich bylo zhruba 154.500. Počet záchytů mezi testovanými proti předchozí středě mírně vzrostl. V případě nejčastějších preventivních testů stoupla pozitivita na zhruba 22,6 procenta, u takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, se podíl pozitivních zvýšil na 45 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, bylo pozitivních 27,4 procenta testů.

Lidé v Česku se ode dneška nemusejí při využívání služeb a vstupu na hromadné akce prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19. O zrušení kontrol ve středu rozhodla vláda, podle premiéra Petra Fialy (ODS) to nebylo pod tlakem verdiktu Nejvyššího správního soudu, který ode dneška zrušil kontroly covidových certifikátů v restauracích a ubytování. Fiala uvedl, že verdikt jen urychlil už naplánované a s odborníky prodiskutované změny. Podle některých lékařů a epidemiologů je ale rozvolnění předčasné. Certifikáty jsou navíc dál potřebné pro cestování do zahraničí.

Další zmírnění restrikcí má následovat od 18. února, kdy končí plošné povinné testování na koronavirus ve firmách a ve školách. Fiala ve středu uvedl, že od 1. března bude z opatření platit prakticky jen nošení respirátorů.

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 9 hodinami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 11 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy