Cukrovka má hrozivé následky. Do Česka dorazila unikátní metoda léčby

Praha - Od srpna je v Česku dostupná nová metoda léčby cukrovky. Tzv. glifloziny se od jiných antidiabetik liší tím, že místem, kde působí, jsou ledviny. Na pressroomu ZN to uvedla ambulantní diabetoložka Marcela Szabó. Cukrovku sice stále vyléčit nelze, ale je potřeba předcházet komplikacím, které mohou vést až k invaliditě.

V Česku se léčí přes 800 tisíc diabetiků, dalších 250 tisíc o své cukrovce neví. Každý den zjistí lékaři cukrovku u 150 nových pacientů.

Více než přes 100 tisíc diabetiků má postižení zraku, 2200 trpí slepotou. Výskyt infarktu myokardu je u diabetiků pětinásobný oproti běžné populaci. Přes 97 tisíc diabetiků má chronické postižení ledvin, více než 400 tisíc trpí syndromem diabetické nohy a přes 10 tisíc byla kvůli nemoci amputována noha.

Vysoká hladina cukru poškozuje velké cévy, urychluje proces aterosklerózy a tak způsobuje zužování tepen. Nejvíce postižené bývají tepny na dolních končetinách. Zásobení tkání dolní končetiny kyslíkem a živinami klesá. Bakterie mají rády cukr, diabetik je proto pro ně lákavým cílem. Jakákoliv poranění kůže se u diabetika snadno infikují, vysvětluje stefajir.cz. Projevem této komplikace diabetu je defekt, který vznikne kdekoliv na noze. Častým místem je oblast plosky pod prsty, na palci a na patě. Tento defekt se nehojí, naopak se zvětšuje.

Problém je ten, že u diabetické nohy často jedna amputace nepostačuje. Pahýl po amputaci je totiž postižen těmi samými rizikovými faktory jako předtím celá noha. Operační rána na pahýlu se proto nemusí zahojit a naopak se může také infikovat – následuje další amputace o něco výše a celý proces se opakuje. Amputace prstů tak může časem přejít v amputaci pod kolenem, či ještě výše.

Psali jsme:
Ta, která řeže lidem nohy: Primářka o diabetu, amputacích a protézách +FOTO jen pro otrlé  

"S epidemií 21. století bojují nové léky, které mohou čeští diabetici využívat od srpna. Řada diabetologů je v praxi vyzkoušela už dřív během klinických studií, do kterých byli zařazeni i čeští pacienti," řekl předseda Diabetické asociace profesor Milan Kvapil.

Nové léky mohou být řešením pro diabetiky, kterým standardní léčba působí potíže. Umějí zablokovat zpětné vstřebávání glukózy v ledvinách. Z organismu se tak vyloučí za den močí až 70 gramů glukózy, což představuje množství energie získané jedním hlavním jídlem. Při léčbě se tak spolu s hladinou cukru v krvi snižuje i hmotnost pacienta, a to o dva až pět kilogramů. Jde o úbytek tukové tkáně, nikoli tekutin. Efekt hubnutí přetrvává bez jojo efektu. Nový lék mohou dostat jen diabetici, kteří mají ledviny v pořádku.

Diabetoložka Jana Psottová připomněla, že cukrovka je dosud stále nevyléčitelná, cílem léčby je hlavně předcházení pozdním komplikacím, které mohou vést až k invaliditě.

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka léky nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy