17. listopad ve Zlíně: Demonstrujeme, či slavíme? Disident má rozporuplné pocity

Listopadové události roku 1989 dnes v krajském městě Zlíně připomněl pietní akt a koncert na náměstí Míru. Konalo se také shromáždění u sochy T.G. Masaryka, které bylo součástí Festivalu svobody ve Zlíně.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Na pietním aktu vystoupili kromě rektora zlínské univerzity Vladimíra Sedlaříka zejména politici, na proslovy zlínského primátora Jiřího Korce (ANO) a poslance Marka Nováka (ANO) část veřejnosti reagovala nesouhlasným voláním.

"Demokracie je založena na názoru většiny, která se má ctít a respektovat. Jsme však ve fázi, kdy stále více jednotlivců a menšin cíleně propaguje a prosazuje svůj názor na úkor zájmu většiny, a to zpravidla s cílem osobního prospěchu a s fiktivní argumentací o demokracii. O to více je důležité podpořit a zdůraznit demokratické principy, ctít dohody a lidské hodnoty," uvedl Korec.

Na shromáždění u sochy T.G. Masaryka vystoupili bývalí disidenti Stanislav Devátý nebo Bedřich Koutný. "Mám rozporuplné dojmy, jestli slavíme nebo demonstrujeme. Spousta věcí nám vadí, spousta věcí se nevyvíjí tak, jak bychom si představovali, ale nicméně ten základ, který byl v roce 1989 položen, demokratické pilíře, byly jasně stanoveny a my musíme dělat dozor, hlídat, aby současní politici přešlapy nedělali. Ale já bych doporučoval, pojďme slavit, protože je co slavit," uvedl Koutný, který byl dříve krajský policejní ředitel.

Herečka zlínského divadla Helena Čermáková vyzvala lidi k větší aktivitě, podle herce Rostislava Marka je třeba o demokracii a svobodu stále aktivně bojovat. "Nestačí doma v tichosti zapálit svíčku," uvedl Marek. K dialogu ponoukl i ředitel divadla Petr Michálek, autor satirického kabaretu Jednou budem dál, který měl premiéru v sobotu.

Vzpomínkové akce se dnes či v předchozích dnech konaly také v dalších městech ve Zlínském kraji. Například ve Vsetíně na náměstí Svobody dnes odpoledne vzpomínali někdejší účastníci revoluce, vystoupil například hudebník František Segrado. Na programu byl i videomapping.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Spor o hidžáb: Nejvyšší soud se zastal Somálky, ČR musí tolerovat…

06.12.2019 17:23 Aktualizováno Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku nosit…

Startuje lyžařská sezona, jako první se rozjely vleky v Jeseníkách

06.12.2019 16:44 V Česku díky umělému zasněžování začala lyžařská sezona. Jako první se dnes rozjely vleky v…

Rath byl dehonestován, řekl soud. Státní zastupitelství se má omluvit za…

06.12.2019 10:46 Krajské státní zastupitelství v Praze (KSZ) se musí veřejně omluvit odsouzenému bývalému hejtmanovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama