Česko po brexitu? Zdražování a delší čekací lhůty jsou jen začátek

V pátek 29. března mělo dojít k dělení Evropské unie. Na základě referenda opustí Velká Británie Unii v takzvaném brexitu, i když se nyní zdá, že k tomu dojde o pár měsíců později. Ekonomy a odborníky ale mnohem víc trápí jiná otázka - jak bude vypadat Evropa a hlavně Česká republika po brexitu?

Americký deník The New York Times vypracoval velkou analýzu, v níž se zabývá dopadem brexitu na jednotlivé evropské státy. Zatímco Česko dělení EU nijak výrazně nezasáhne, jednou ze zemí, která bude ovlivněna nejvíce, je Slovensko.

"Pokud Británie odejde bez dohody, schytá tvrdou ránu. Predikce ukazují, že by ztratila 9,3 procenta svého hrubého domácího produktu, ceny bydlení by mohly klesnout o 30 procent a libra by mohla klesnout oproti dolaru na 1,10. Nyní se pohybuje kolem 1,29 dolaru," uvádí analýza.

"Bylo by to ale bolestné i pro 27 členských států v Evropské unii. I když je blok jednotným trhem, každá země má s Británií jedinečný vztah, co se týče pohybu zboží, služeb, lidí a kapitálu," dodává.

Některé země by tak mohly potkat problémy týkající se výpadků obchodu nebo nárůst nákladů spojených s roztříštěním dodavatelské sítě a omezením služeb. 

Nejohroženější zemí je z tohoto pohledu Irsko. Téměř 14 procent jeho vývozu směřuje do Británie a dva z jeho největších vývozních artiklů - masné a mléčné výrobky - čelí nejvyšším sazbám.

Druhou zemí, která by brexitem bez dohody utrpěla nejvíce, je Slovensko. Téměř polovinu vývozu do Británie totiž tvoří automobily, které podporují slovenskou ekonomiku. Tato ztráta by se u našich sousedů velmi negativně promítla do celé ekonomiky.

I Německo vyváží do Velké Británie širokou škálu průmyslových výrobků včetně 800 000 vozů ročně. I ono by utrpělo, i když ne tak silně jako Slováci. Pro Německý export je sice Británie důležitá, země ale na ní není závislá.

I nizozemský obchod s Velkou Británií je pro region významný, zejména díky zboží, které prochází největším přístavem v zemi. Stejnou ránu by utrpěla i Belgie, Španělsko a Dánsko.

Brexit by tvrdě dopadnul i na tamní přistěhovalce. V Británii žije a pracuje téměř jeden milion Poláků a v zemi tvoří neuvěřitelné obraty. Jen v roe 2017 tamní pracující Poláci poslali domů více než 1 miliardu dolarů. Stejně na tom jsou i migranti z Francie a Německa.

Nejméně se rozpad Unie projeví v zemích, jako je Estonsko, Finsko nebo Slovinsko, které s Británií téměř neobchodují. Dopad na Česko by nebyl tak markantní jako v případě jiných států. Česká republika sice s Británií obchoduje a vyváží do ní určitě artikly, kupříkladu takové Rumunsko by ale tvrdým brexitem utrpělo více. 

Malý neznamená žádný

Přesto že by se brexit Česka zásadně nedotknul, nelze říci, že by na nás neměl vliv. Brexit může pro Česko znamenat zdražení přepravy zboží nebo oslabení pozice zastánců jaderné energie v Evropské unii. Tuzemští vývozci mají z odchodu Velké Británie z EU obavy a vývoz z Česka do Spojeného království loni poprvé klesnul.

U českých firem zaměřených na export také podle odborníků stoupl v souvislosti s brexitem zájem o zakládání společností přímo v Británii, která je pátým největším obchodním partnerem Česka. 

Problémem může být situace s celním odbavováním, pokud Británie nezůstane členem celní unie. Z dlouhodobého hlediska lze očekávat prodloužení čekacích dob na hranicích, a tím i růst doby a ceny přepravy.

Na listopadovém Exportním fóru uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk, že je situace kolem plánovaného odchodu Británie z EU nepřehledná a tuzemští vývozci velmi zvažují své rozvojové aktivity na britských ostrovech. 

Británie ale dále zůstává pro Česko významným exportním trhem. Zboží za více peněz než do Británie Česko vyváží v posledních letech většinou jen do čtyř států - Německa, Slovenska, Polska a Francie. 

Faktem zůstává, že přesný stav Evropy a České republiky po brexitu nikdo nezná. Vše záleží na tom, jaké dohody se povede vyjednat a uzavřít. Zvyšování cen za dovoz zboží a delší čekací lhůty tak mohou být tím nejhorším, co Česko potká, ale také může jít jen o začátek. Ostatně podle odborníků bude i samotné zdzražení značné a citelné.

Související

Více souvisejících

Brexit Česká republika

Aktuálně se děje

před 21 minutami

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová a Tim Walz

Budoucnost NATO i války na Ukrajině? Ve volbách v USA se rozhodne

Blížící se prezidentské volby v USA mohou výrazně ovlivnit budoucnost transatlantické spolupráce v rámci NATO a přístup k podpoře Ukrajiny, která od roku 2022 čelí ruské agresi. Jak uvádí Simon Miles, odborník z Dukeovy univerzity, kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump představují odlišné vize v těchto klíčových otázkách.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Severokorejští vojáci bojují na Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko prostřednictvím kanálů západních tajných služeb potvrdilo nasazení severokorejských vojáků ve válce proti Ukrajině. Podle serveru CNN už tam navíc bojují.

včera

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Jak sledovat volby prezidenta USA 2024?

Americké prezidentské volby každé čtyři roky přitahují pozornost z celého světa, ať už jde o kandidáty, kampaně nebo samotný volební den. Přinášíme vám přehled, jak sledovat volby, co očekávat a na co se zaměřit, aby vám nic důležitého neuteklo.

včera

Válka v Izraeli

Ve válce mezi Izraelem a Hamásem se schyluje k zásadnímu zvratu

Diplomatická snaha o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, dostává konkrétnější obrysy. Zprostředkovatelé z USA, Kataru a Egypta připravují návrh měsíčního příměří, který by zahrnoval i výměnu rukojmí a zvýšení humanitární pomoci pro obyvatelstvo v Pásmu Gazy. Tento diplomatický plán přichází v době, kdy je konflikt v oblasti na nebezpečné úrovni, a naděje na zlepšení vztahů jsou křehké.

včera

včera

Donald Trump

Volby v USA: Nastane zvrat v zahraniční politice? Přední expert Jirušek pro EZ odhalil možné scénáře

Americké prezidentské volby se neúprosně blíží, předčasné hlasování už probíhá. Možné dopady zvolení republikánského exprezidenta Donalda Trumpa nebo demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové na zahraniční vztahy Washingtonu exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity.

včera

včera

včera

Kamala Harrisová

Kamala nebo Trump? Expert prozradil, kdo by byl pro Česko výhodnější

Pro malé státy jako Česko nebo Slovensko by bylo výhodnější, kdyby v amerických prezidentských volbách zvítězila Kamala Harrisová. Podle amerikanisty a vedoucího Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Jana Hornáta by totiž Harrisová více dbala na multilateralismus a mezinárodní právo. „Z dlouhodobého hlediska by to bylo výhodnější pro malé státy, a tedy i pro Českou republiku,“ uvedl Hornát v rozhovoru pro TASR.

včera

Dmitrij Peskov

Rusko skrývá nervozitu? Kvůli Tomahawkům se vysmívá Ukrajině

Kyjev se obrací na USA s žádostí o rakety dlouhého doletu Tomahawk, což podle Kremlu odráží nervozitu ukrajinského vedení z aktuálního vývoje na frontové linii. S prohlášením přišel mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jak informovala agentura Reuters. Podle něj jsou ukrajinské kroky reakcí na ruský postup, který byl v posledních měsících nejrychlejší od začátku konfliktu před více než dvěma lety.

včera

Pásmo Gazy

Situace v Pásmu Gazy je kritická. Statisícům lidí hrozí hladomor

Světový potravinový program (WFP) vyzval k okamžitým opatřením, aby se zabránilo hrozícímu hladomoru v Pásmu Gazy, kde humanitární krize stále narůstá. WFP upozornil na zhoršující se situaci, která je způsobena i přísnými omezeními na dovoz humanitární pomoci. Podle zprávy agentury Reuters varoval WFP, že kvůli vojenským operacím v regionu se přístup k pomoci dále komplikuje, což může mít katastrofální následky. 

včera

Pentagon

Pentagon: Do Kurské oblasti míří tisíce severokorejských vojáků

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že do Kurské oblasti na západě Ruska se přesouvá několik tisíc příslušníků severokorejské armády. Pentagon se obává, že tyto jednotky budou nasazeny proti ukrajinské armádě, která si v Kurské oblasti udržuje kontrolu nad významným územím od srpnové ofenzívy.  

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kruhliakivka padla. Rusko obsadilo město osvobozené ukrajinskou armádou

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ve středu obsadilo vesnici Kruhliakivka v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, která se nachází zhruba 20 kilometrů jižně od města Kupiansk. Toto město se Moskva podle všeho snaží obklíčit. Před ruskou invazí žilo v Kruhliakivce kolem tisíce obyvatel, a vesnice se tak stala strategickým bodem pro obě strany konfliktu.

včera

V Brně někdo odložil novorozence. Policie shání svědky a matku dítěte

Českem podruhé během října otřásl případ odloženého novorozence. Tentokrát se jím od středečního večera zabývá brněnská policie. Novorozená holčička je v pořádku, matka ale může být bez lékařského ošetření ohrožena na zdraví. Policie po ní pátrá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy