Premiér Netanjahu je neústupný: Pro bezpečnost Izraele udělám vše

Praha - Současný izraelský premiér Benjamin Netanjahu udržuje nadstandardní vztahy se Spojenými státy a Českou republikou, kterou neváhal označit za nejlepšího evropského přítele. Se sousední Palestinou však společnou řeč najít nemůže, mírová jednání stále narušují neshody a ozbrojené střety.

Benjamin Netanjahu se narodil 21. října 1949 v Tel Avivu jako prostřední ze tří bratrů. Vyrůstal v Jeruzalémě a ve 14 letech se s rodinou přestěhoval do USA. Netanjahuovi se usadili na filadelfském předměstí ve městě Cheltenham, kde Benjamin absolvoval místní střední školu. Díky pobytu ve Spojených státech mluví plynně anglicky.

V roce 1967 se vrátil do Izraele a narukoval k povinné vojenské službě. Vstoupil do elitní vojenské jednotky Sajeret Matkal a v roce 1972 se účastnil osvobozování rukojmích z letadla aerolinek Sabena Airlines na Ben-Gurionově letišti, při němž byl lehce zraněn. Z armády odešel po šesti letech v hodnosti kapitána.

Netanjahu se vrátil do Spojených států, kde na Massachusettském technologickém institutu v roce 1975 získal bakalářský titul v oboru architektura a o dva roky později magisterský titul v oboru obchodu. Na Harvardu poté studoval politické vědy. Po dokončení postgraduálního studia pracoval v letech 1976 až 1982 v soukromém sektoru.

Vstup do politiky zahájil v diplomatických službách. V letech 1984 až 1988 působil jako izraelský velvyslanec při OSN. Po návratu do Izraele byl za politickou stranu Likud, s níž je jeho rodina spjata po dvě generace, zvolen do Knesetu, tedy jednokomorového zákonodárného sboru Izraele. Stal se náměstkem ministra zahraničí ve vládě Jicchaka Šamira. V roce 1992 však Likud pod vedením Šamira prohrál předčasné parlamentní volby a Šamir odešel z politiky. Následné stranické volby vyhrál právě Netanjahu.

Klíčové volby do Knesetu v roce 1996 byly neobvyklé tím, že každý volič měl právo přímo zvolit premiéra. Podle tehdy nového volebního systému se stal předsedou vlády ten, kdo získal v přímé volbě více než 50 procent hlasů.

V květnových parlamentních volbách sice zvítězila Strana práce, ale v přímých volbách vyhrál o 30 tisíc hlasů právě Netanjahu, který se tak stal nejmladším izraelským premiérem, prvním ministerským předsedou zvoleným v přímých volbách a prvním šéfem vlády narozeným na území státu Izrael.

Nespokojenost v Likudu, jeho štěpení, problémy se schválením státního rozpočtu a nakonec i vyslovení nedůvěry vládě v Knesetu vedla Netanjahua v roce 1999 k vyhlášení předčasných voleb, opět s přímou volbou premiéra. Proti Netanjahuovi kandidoval Ehud Barak ze Strany práce. Tyto volby, v nichž nakonec Barak svého protivníka porazil, představovaly jednu z nejdrtivějších porážek Likudu. Netanjahu následně opustil křeslo předsedy a dočasně se stáhl z politického života.

V roce 2001 se mohl zúčastnit dalších předčasných voleb, ale odmítl. Za Likud se jich proto zúčastnil Ariel Šaron, který Baraka porazil. Šaron pak vzhledem k druhé palestinské intifádě vytvořil vládu národní jednoty – ta byla největší izraelskou vládou vůbec, tvořilo ji 27 ministrů.

V říjnu 2002 však opustila Strana práce tehdejší koalici, a vláda se tak stala menšinovou. Šaron proto musel vyhlásit další předčasné parlamentní volby. Ty se konaly koncem ledna 2003 – tentokrát však bez přímé volby premiéra. Volby vyhrál přesvědčivě Likud, jedním z členů nové vlády se stal i Netanjahu, jenž usedl do křesla ministra financí.

V roce 2004 Netanjahu pohrozil rezignací, pokud plán na stažení Izraele z pásma Gazy nebude předložen k veřejnému hlasování. Svůj rezignační dopis předložil krátce před hlasováním, které se konalo 7. srpna 2005. Vláda nakonec stažení schválila, a Netanjahu z vlády skutečně o dva dny později odešel.

Stažení Izraele z Gazy vyvolalo v Likudu stranické třenice, které vedly k jeho rozštěpení. Šaron spolu s několika svými spolupracovníky stranu opustil. S nimi a dalšími politiky založil stranu Kadima.

Netanjahu tak dostal druhou příležitost stát se předsedou Likudu. To se mu podařilo po stranických volbách v prosinci 2005. V následných předčasných parlamentních volbách v roce 2006 však Likud utrpěl drtivou porážku. Skončil až třetí za Kadimou a Stranou práce. Šlo o nejhorší výsledek v jeho historii.

V srpnu 2007 byl Netanjahu v nových stranických volbách zvolen opět předsedou strany, a tak se automaticky stal kandidátem Likudu na post premiéra.

Netanjahuův Likud sice v předčasných parlamentních volbách v únoru 2009 skončil na druhém místě za středopravou Kadimou, prezident Peres ho ale vytvořením vlády pověřil především kvůli tomu, že jeho strana měla největší koaliční potenciál. Kneset 31. března 2009 schválil novou vládu v čele s Benjaminem Netanjahuem.

Sázel především na bezpečnost: slíbil Izraelcům, že ukončí vládu radikálního islamistického hnutí Hamas v pásmu Gazy a dohodne se s Palestinci na řešení dlouholetého konfliktu. Podporuje vznik samostatného palestinského státu, ovšem jen za podmínky odzbrojení a omezených pravomocí. Proto bývá kritizován, že není v mírovém procesu na Blízkém Východě dostatečně vstřícný. Měsíc po nástupu do premiérského křesla v roce 2009 podmínil mírová vyjednávání s Palestinou tím, že uznají Izrael coby židovský stát.

V roce 2010 britský časopis New Statesman označil Netanjahua za 11. nejvlivnější osobu na světě. Je potřetí ženatý a má tři děti. S první ženou Miriam Weizmanovou, s níž má dceru Nou, se seznámil během pobytu v Bostonu. Jeho druhou ženou, se kterou se oženil v roce 1982, byla Fleur Catesová, která k judaismu konvertovala. Nyní žije v Jeruzalému se svojí třetí ženou, psycholožkou Sárou, s ní má dva syny: Jaira a Avara.

Související

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  
Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 3 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 10 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války

Budoucí administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle jeho bývalého poradce Bryana Lanzy zaměří spíše na dosažení míru na Ukrajině než na její snahu získat zpět území okupovaná Ruskem. Upozornil na to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy