Čechy kosí infarkty víc než rakovina. Jak poznat první příznaky?

Praha - Každý druhý občan Česka zemře na onemocnění srdce a cév. Na infarkt ročně zemře více lidí než na všechny druhy rakoviny dohromady. Důvod? Částečně i pozdní zavolání sanitky. Aktuální průzkum provedený společností Opinion Window mezi dospělou populací v ČR ukázal, že každý pátý dospělý Čech by v případě příznaků srdečního infarktu vyčkával se zavoláním záchranky déle než jednu celou hodinu.

Statistiky ukazují, že akutní srdeční infarkt ročně v Česku dostane 40 000 lidí. Většina z nich umře v první hodině od objevení prvotních příznaků. Toto číslo je tak vysoké, protože jim včas není poskytnuta odborná lékařská péče. Téměř 40 % z nich umře dříve, než dojde k potřebnému prvnímu kontaktu se zdravotnickým systémem.

Statistika přitom jasně ukazuje, že každá minuta zpoždění zvyšuje riziko úmrtí nebo vede k trvalým zdravotním následkům. 8% jedinců v průzkumu dokonce uvedlo, že by v případě infarktu záchranku vůbec nevolalo a vydalo by se hledat pomoc na vlastní pěst.

Přitom veškerá účinnost léčby srdečního infarktu závisí na tom, jak rychle od prvních příznaků bude zákrok proveden. Včasné rozpoznání infarktu a odborný lékařský zákrok je rozhodující.

Volat 155

ČR má jeden z nejlépe propracovaných systémů kardiovaskulární péče na světě. Celkem 22 kardiocenter poskytuje pacientům s infarktem nepřetržitou péči 24 hodin, 7 dní v týdnu. Síť stanovišť sanitek je vytvořena tak, že do všech běžně dostupných míst v Česku od aktivace záchranného týmu přijede sanitka k pacientovi v přímém ohrožení života do patnácti minut, přestože zákon ukládá minimální čas minut 20. Ve velkých městech je průměrný dojezdový čas dokonce jen 8 minut.

Posádky sanitek jsou perfektně vycvičeny a vybaveny k rozpoznání infarktu a zajistí rychlý a přímý převoz do nejbližšího kardiocentra.

Při včasném poskytnutí odborné pomoci v kardiocentru se procento možnosti úmrtí na srdeční infarkt snižuje (ze 40%) na pouhé 3%.

„Jednou z hlavních překážek při léčbě srdečního infarktu je pozdní přivolání záchranné zdravotnické služby samotným pacientem nebo jeho okolím", vysvětluje MUDr. Petr Kala, vedoucí lékař kardiologického oddělení Fakultní nemocnice v Brně - Bohunicích, a dodává:„Veřejnost musí pochopit, že včasné přivolání záchranné služby je rozhodující pro každého, kdo dostane srdeční infarkt. Jedině rychlé posouzení infarktu a převezení nemocného do nejbližšího kardiocentra mu může zachránit život. Při podezření na infarkt je třeba okamžitě vytočit číslo 155 - tísňovou linku zdravotnické záchranné služby. Pokud se k nám pacient dostane včas, umíme ucpanou tepnu rychle zprůchodnit."

Příznaky srdečního infarktu

Bolest na hrudi je nejběžnějším příznakem infarktu. Je často popisována jako pocit tísně, tlaku nebo svírání. Dalšími příznaky mohou být bolesti v jiných částech těla (obvykle v levé paži, krku nebo čelisti), dušnost, nevolnost, zvracení, nepravidelný srdeční tep, pocení a pocit úzkosti.

Ženy mohou mít méně „typické" příznaky srdečního infarktu než mají muži. Mezi nejčastější příznaky u žen patří dušnost, slabost, nevolnost a vyčerpanost.

Léčba srdečního infarktu

Nejúčinnější metoda léčby akutního infarktu se nazývá perkutánní koronární intervence (známá také pod zkratkou PCI). Je to neinvazivní zákrok, při kterém lékař – kardiolog zprůchodňuje zúženou nebo ucpanou věnčitou tepnu, která vyživuje - okysličuje srdeční sval. Cílem zákroku je obnovit průtok krve směrem k srdečnímu svalu. Pokud je poskytnuta včas, je tato metoda velice účinná, pacient většinou do tří dnů po prodělaném infarktu může odejít z nemocnice.

Jak vznikne srdeční infarkt

Srdce je sval, který vyživují - okysličují dvě koronární tepny, které jsou přibližně stejně silné a dále se větví. Jednotlivé větve však nemají žádné spojky s větvemi okolními. Když se jedna koronární tepna ucpe, neexistuje žádná přirozená cévní spojka, kterou by mohla být příslušná oblast srdce vyživována. Za těchto okolností začne postižená část svaloviny odumírat. Dochází tak k srdečnímu infarktu.

Související

Více souvisejících

zdraví Záchranná služba nemoci

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 33 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 2 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 3 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 3 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

EU se chystá na maďarské předsednictví. Michel vysvětlil, proč se ho neobává

Předseda Evropské rady Charles Michel nemá obavy z nadcházejícího půlročního předsednictví Maďarska v Radě Evropské unie. Podle serveru index.hu to vyplývá z Michelova rozhovoru, který poskytl v Bruselu evropským médiím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy