Pozor na sluníčko. Prospívá, ale také zabíjí

Praha - Už staří Egypťané uctívali sluníčko jako Boha. Vždyť jeho blahodárný účinek na lidský organismus je známý, a navíc Slunce je zdrojem 99 procent veškeré energie na Zemi. Jeho účinek může být jak pozitivní, tak i negativní. Podívejte se.

Příznivý vliv Slunce na organismus člověka

• Kardiovaskulární systém - sluníčko zahřívá kůži, a tak zvyšuje krevní oběh, cévy a kapiláry se rozšíří a příliš vysoký tlak může klesnout

• Odbourání stresu - zvýší se využití kyslíku tkáněmi a lépe se využívá energie, což následně odstraňuje celkovou únavu

• Snížení hladiny cholesterolu a stabilizace hladiny cukru v krvi: sluneční paprsky dokážou měnit cholesterol a ergosterol nalézající se v tukových žlázách pod kůží na vitamin D. Pro minimální denní dávku vitamínu D potřebujeme 10 až 15 minut pobytu na slunci denně

• Hubení bakterií - imunitní systém se opalováním posiluje, po pobytu na slunci se zvýší množství i aktivita bílých krvinek

• Zvýšení produkce protilátek - ničení virů, zastavení jejich množení

• Pryč s nespavostí - zvýší se produkce hormonu melatoninu, který pomáhá regulovat spánek

Nepříznivý vliv Slunce

Nadměrnému pobytu na sluníčku bychom se ale měli vyvarovat. Zatěžuje organismus a zvyšuje se riziko vzniku rakoviny kůže. Je mnoho lidí, kteří touží mít v létě kůži bronzovou. Ale měli bychom své tělo řádně připravit na opalování a samozřejmě nezapomenout na vhodné krémy s vysokým faktorem.

Například na dovolené tak první tři dny s opalováním „brzděte" a raději zůstávejte ve stínu.

Úžeh a úpal

Úpal je nemoc z přehřátí. Jde poškození organismu z nahromaděného tepla. Nemusí být důsledkem působení přímých slunečních paprsků, postačuje horké, dusné počasí s vysokou vlhkostí vzduchu. Projevuje se slabostí, nejistou chůzí, zástavou pocení, horká a suchá kůže, může dojít až k mdlobám. Mohou se dostavit i křeče.

Jako první pomoc je nutné schovat se na chladné místo, uvolnit si oděv, lehnout si a zvednout nohy. Pomůže chladná koupel nebo otírat tělo chladnou vodou. Nutné je pořádně pít studené tekutiny. Ve vážnějších případech je nutné přivolat lékařskou pomoc.

Úžeh vzniká při pobytu na přímém slunci, zejména s nekrytou hlavou. Vzniká stav přehřátí organismu působením slunečního záření. Citlivější jsou lidé se světlou pletí. Vlivem slunečního záření pokožka zrudne, mohou se vytvořit až puchýře (tzv. spálení), postižený trpí bolestí hlavy, celkovou nevolností, zvrací, má mžitky před očima. První pomoc i prevence je stejná jako při úpalu.

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.
Polární záře nad Brněnskou přehradou. Autorem snímku je Vojtěch Otruba.

Polární záře nad Českem? Už dnes večer se lidé zase mohou dočkat

V Česku by už v noci z úterý na středa mohla být znovu vidět polární záře. Důvodem jsou sluneční erupce, při nichž se uvolnila plazmatická oblaka, kdy část z nich míří k Zemi. Vzácný úkaz bylo letos možné pozorovat už v květnu, kdy šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. 

Více souvisejících

Slunce zdraví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy