Špidla napaden na internetu: Co se stalo?

Praha - Stínovému ministru životního prostředí a bývalému premiérovi Vladimíru Špidlovi (ČSSD) se někdo naboural do emailu a do účtu na Twitteru. Na něm šíří rasistické vzkazy. Špidla, který z útoku viní pravicové extremisty, účet, ani email zatím nemá pod kontrolou. Zvažuje právní kroky.

"Oni ti mizerové se mi prostě zmocnili mojí adresy a mého tweetu a já se tam nedostanu," potvrdil ČTK útok Špidla, na jehož Twitteru se asi před devíti hodinami objevilo celkem sedm krátkých vzkazů. Jeden v souvislosti s bývalým koncentračním táborem v Letech u Písku rasisticky útočí na Romy, dalších šest obsahuje odkazy s videi nebo texty proti etnickým a sexuálním menšinám. Konkrétně se objevila například úvaha o tom, že vepřín v Letechje pro Romy vlastně poctou, protože prase je mnohem  přínosnější než většina Romů.

"Jak mi to citujete, úplně jsem se rozčílil, jak je to odporné. Vůbec si nedovedu  představit někoho tak ubohého, kdo by něco takového mohl napsat. Moje zkušenost  ze sociální péče říká, že by potřeboval značně složitou terapii," rozzlobil se exministr v rozhovoru pro Lidovky.cz.

"Byli to rasisti, pravicoví rasisti, protože je pochopitelně štvu," říká o útočnících Špidla, který je přesvědčen, že nyní mohou jeho jménem posílat i emaily. Očekává ale, že oba účty dostane do několika hodin pod kontrolu.

Špidla po vystudování historie a prehistorie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy prošel řadou profesí. V období let 1976-1989 postupně pracoval např. jako pracovník památkové péče, archeolog, dělník na pile či jako kulisák v Národním divadle.

Na přelomu let 1989-1990 stál u zrodu Občanského fóra a následně i u "znovuoživení" sociální demokracie v Jižních Čechách. Mezi lety 1991-1996 byl ředitelem Úřadu práce Jindřichově Hradci. V roce 1996 vstoupil jako nově zvolený sociálně demokratický poslanec do "vysoké politiky". V letech 1998-2002 vykonával funkci 1. místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí ve vládě Miloše Zemana. Roku 2001 byl zvolen předsedou ČSSD. V období let 2002-2004 stál jako premiér v čele koaliční vlády. Od listopadu 2004 do února 2010 byl komisařem EU pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti.

Související

Vladimír Špidla /ČSSD/

Do Senátu za ČSSD bude v Praze expremiér Špidla

ČSSD vysílá do senátních voleb v obvodu Praha 11 bývalého premiéra Vladimíra Špidlu, v Praze 10 sociálního pracovníka Štěpána Kavuru a v Praze 6 vysokoškolského pedagoga Petra Pavlíka. Na tiskové konferenci to dnes kandidáti řekli novinářům. Zároveň představili svá volební témata a vyjádřili se kriticky k současné vládě, která podle nich nedostatečně řeší zejména sociální témata.
Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Situace nevyžaduje nouzový stav, řekl Jurečka. Byl by pro testy ve firmách

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky aktuální koronavirová situace nevyžaduje nouzový stav, zatím stačí nástroje pandemického zákona. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News. Někdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD) očekává, že se během několika týdnů situace stane tak vážnou, že bude nouzový stav rozumným řešením.

Více souvisejících

Vladimír Špidla Hackeři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy