Klíšťata nyní maximálně řádí. Na koho se přisávají nejraději?

Praha - Aktivita klíšťat je podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu na maximu, tedy na stupni 10. To znamená nejvyšší riziko. Přečtěte si, koho klíšťata vůbec nejvíce vyhledávají.

Klíšťata nás mohou nakazit třemi závažnými onemocněními. Nejznámější je klíšťová encefalitida, nejzávažnější je pak borelióza. Na obě tyto nemoci můžeme i zemřít. V Česku je ale poměrně dost zastoupena i ehrlichizóza, která napadá bílé krvinky.Výskyt klíšťat v jednotlivých krajíchVýskyt klíšťat v jednotlivých krajích

Podle předpovědi ČHMÚ je v těchto dnech aktivita klíšťat na maximu. V neděli a v pondělí je na nejvyšší stupni 10, v sobotu byla na 9, což je ovšem také nejvyšší riziko. Pro tyto stupně existuje několik doporučení: Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Podle odborníků klíšťata více útočí na muže a nejraději se přisávají na kuřáky či mírné konzumenty alkoholu. "Zatím nevíme, proč pro ně nejsou atraktivní vegetariáni. Víme jen, že nemají rádi česnekovou příchuť," vysvětlil pro portál pluska.sk docent Branislav Peťko.

Klíšťata nevidí, svoji oběť si vybírá podle dechu, pohybu, nebo podle některých látek v potu. "Pokud máte studené nohy nebo ruce, nepůjde po vás," říká Peťko.

LYMESKÁ BORELIÓZA

Borelióza (lymeská borelióza) je nejzávažnější onemocnění, kterým vás může infikované klíště nakazit. Proti této nemoci navíc neexistuje účinná vakcína. V loňském roce touto chorobou v Česku onemocnělo podle dat Státního zdravotnického ústavu 4646 lidí, což je o 1342 víc případu než v roce 2012.

V následující mapě zpracovanou portálem Klíště.cz zjistíte, kde v letech 2006 až 2013 bylo nejvíce testovaných klíšťat infikovaných právě boreliózou.Borelie a % pozitivních klíšťatBorelie v %

V první fázi nákazy se na kůži objevuje červená skvrna s bílým středem. To bývá provázeno horečkou, únavou, malátností nebo dokonce zvracením. Červená skvrna se postupně zvětšuje a nakonec může dosahovat až několik desítek centimetrů. Pokud není nemoc léčena, ve druhé fázi člověka bolí klouby, otékají mu kolena a bolí ho svaly. Občas může dojí i k dočasnému zánětu srdečního svalu. Nemoc ještě přechází do třetí fáze, která se může projevit až rok po infekci. Příznaky se projevují zánětlivými postiženími kůže, záněty kloubů a zánětlivými onemocněními mozku, míchy, srdce nebo očí.

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA

Nejznámější onemocnění, která klíšťata přenášejí, je klíšťová encefalitida. Proti této nemoci nejsou žádné účinné léky, pouze jimi lze zmírňovat příznaky. Lze se ale před touto nemocí preventivně očkovat. Nicméně Češi prevenci podceňují a očkovat se nechává jen 17 procent lidí. V loňském roce dle dat Státního zdravotního ústavu onemocnělo touto nemocí 625 lidí.Případy onemocnění klíšťovou encefalitidou v roce 2013

Za posledních osm let se objevilo nejvíce infikovaných klíšťat z testovaných v Jihomoravském kraji (6 %). Dlouhodobě na 6 % infikovaných klíšťat je v okresech Most, Plzeň - město, Náchod, Kutná Hora, Havlíčkův Brod, Jihlava, Prachatice, Ústí nad Orlicí, Jeseník, Blansko, Brno-Město, Přerov, Frýdek-Místek a Karviná.

Počty infikovaných klíšťat, které byly testovány laboratoří Protean, v letech 2006 - 2013:Virus klíšťové encefalitidy % pozitivních klíšťatVirus klíšťové encefalitidy TBEV

Nemoc se projevuje podobně jako při virovém onemocnění dýchacích cest. Horečky doprovází únava, závratě, poruchy spánku a paměti, bolesti svalů a kloubů, nevolnost a zvracení, ztuhnutí šíje, nervová obrna.

EHRLICHIÓZA

Ehrlichióza je infekční nemoc, která napadá bílé krvinky. Tuto nemoc, která se projevuje horečkami, je těžké diagnostikovat. Horečky trvají 3 dny a více a doprovázejí ji bolesti hlavy a svalů a někdy i vyrážka. Na rozdíl od boreliózy či encefalitidy se dá v raných fázích dobře léčit. Nejčastěji se proti nemoci nasazují antibiotka (doxycyklin nebo rifampin).Erlichie % pozitivních klíšťatErlichie

PREVENCE PROTI KLÍŠŤATŮM?

Jedinou spolehlivou ochranou, jak se vyhnout riziku nákazy klíšťaty a užít si přírodu bez obav, je očkování. Lékaři se shodují, že na očkování není nikdy pozdě. Lze využít zrychleného vakcinačního schématu, kdy je možno první dvě dávky podat v rozmezí 7–14 dnů. Za dalších 14 dnů si organismus vytvoří dostatečnou hladinu protilátek. Pokud tedy nyní zahájíte očkování, do měsíce budete spolehlivě chráněni.

JAK SE KLÍŠTĚTI VYHNOUT?

1. Pokud se máte pohybovat v místech se zvýšeným výskytem klíšťat bereme si vhodné oblečení – především dlouhé světlé kalhoty, na kterých je klíště dobře vidět. Volíme raději i dlouhé rukávy a uzavřenou obuv. Zvýšení efektu vhodné volby oděvu je možné dosáhnout použitím doplňků s tzv.protiklíšťovou úpravou.

2. Nezapomínáme používat repelent.

3. Pokud to jde, vyhýbáme se travnatým a křovinatým porostům. Chodíme po zpevněných cestách a neleháme si ani neusedáme do vysoké trávy.

JAK KLÍŠTĚ SPRÁVNĚ ODSTRANIT?

1. Klíště opatrně odstraníme podle následujícího návodu. Uchopíme jej kleštičkami na klíště nebo speciální kartou co nejblíže kůži a kývavými pohyby jej pomalu vyvikláme.

2. Ranku po vytažení klíštěte ihned dezinfikujte. Je vhodné použít především dezinfekční prostředky s obsahem jódu.

3. Klíštěte se nezbavujte. Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infekční a zda vám hrozí riziko nákazy můžete klíště odeslat do speciální laboratoře nebo vzít s sebou k lékaři. Na vyšetření klíštěte nemá vliv pokud jste jej před vyjmutím potřeli dezinfekcí nebo olejem.

Související

Více souvisejících

klíšťata

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 46 minutami

Kim Čong-un

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh

Severokorejské úřady zahájily interní vyšetřování vážného incidentu, k němuž došlo během slavnostního spuštění druhého torpédoborce nové generace na vodu v průběhu uplynulého týdne. Událost, která měla demonstrovat vojenský a technologický pokrok režimu, skončila technickým selháním, jež si okamžitě vyžádalo ostrou reakci samotného vůdce země Kim Čong-una.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Air Force One

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal

Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.

před 3 hodinami

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Harvardova univerzita

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA

Prestižní Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA poté, co jí byla ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa odebrána možnost přijímat studenty ze zahraničí prostřednictvím amerických vízových programů. Tento bezprecedentní krok vyvolal šok v akademické sféře a rychle přerostl v právní bitvu, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celé americké vysoké školství.

před 4 hodinami

Donald Trump

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická

Prezident Donald Trump se často odvolává na slogan „America First“, který je hluboce zakořeněn v americké historii, avšak dnes nabývá nové podoby. Podle bývalého diplomata Dennise Rosse, který se touto doktrínou podrobně zabývá, se Trump nevzdaluje tradici zahraniční politiky Spojených států – spíše na ni navazuje. Nejde o izolacionismus, ale o jednostrannost: Spojené státy se historicky vyhýbaly svazkům, které by je mohly zatáhnout do zahraničních konfliktů, ale zároveň byly připraveny prosazovat své obchodní a bezpečnostní zájmy silou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek znovu rozvířil obchodní napětí mezi Washingtonem a Bruselem, když na své sociální síti Truth Social oznámil plán na zavedení padesátiprocentního cla na zboží z Evropské unie. Hrozba přichází v době, kdy se již několik týdnů nedaří dosáhnout průlomu v jednáních mezi oběma stranami.

před 6 hodinami

Írán, ilustrační fotografie.

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu

V Římě dnes oficiálně začíná páté kolo jednání mezi Spojenými státy americkými a Islámskou republikou Írán ohledně obnovení jaderné dohody. Přesto však panuje na obou stranách mimořádně napjatá atmosféra. Teherán vyjadřuje rostoucí skepsi vůči možnosti dosažení kompromisu. Požadavky americké strany jsou podle Íránců neakceptovatelné. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil

Po dvouhodinovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 19. května oznámil Donald Trump, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání“ o příměří a ukončení války. Zároveň dodal, že podmínky míru si musí dohodnout obě strany samy, „protože to jinak nejde“. Ve světle těchto slov a za podpory Vatikánu, který se podle Trumpa nabídl jako možný hostitel jednání, je podle The Conversation zjevné, že Spojené státy de facto ukončily své dosavadní snahy zprostředkovat mír na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa

Prezident USA Donald Trump ve svém druhém funkčním období s nevídanou razancí opouští oblast obnovitelné energie a místo toho sází na tradiční fosilní paliva. Tato strategie, označovaná jako „America first“, však ve skutečnosti otevírá dveře Číně, Evropě a dalším konkurentům, aby si v miliardovém sektoru čisté energie upevnili své dominantní postavení.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ostře zaútočil na přední světové státníky, včetně britského premiéra Keira Starmera, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a kanadského předsedy vlády Marka Carneyho. Ve videoprohlášení je obvinil, že „fakticky chtějí, aby Hamas zůstal u moci“ a postavil je „na špatnou stranu dějin“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy