Víte, co je sociální podnikání? V Česku zažívá boom

Praha - V Česku postupně přibývá sociálních podniků, které zaměstnávají znevýhodněné pracovníky. Za poslední rok a půl se počet těchto firem skoro ztrojnásobil. Zatímco na podzim 2012 jich bylo v adresáři sedm desítek, teď jsou jich tam dvě stovky. Adresář sociálních podniků spravuje obecně prospěšná společnost P3 - People, Planet, Profit.

Sociální podnik zaměstnává postižené, dlouhodobě nezaměstnané, bývalé vězně, lidi bez domova, příslušníky menšin nebo další znevýhodněné. Zaměřuje se na prospěšné služby či produkty a přispívá k rozkvětu míst, kde funguje. Firma musí nejméně 51 procent zisku vložit znovu do svého rozvoje. Důležitou roli hraje i ekologický přístup.

V adresáři je 197 sociálních podniků. Nejvíc jich funguje v Praze - 44. Dvaadvacet firem je v Jihomoravském a o jednu méně ve Středočeském kraji. Jen dva podniky vznikly podle adresáře v karlovarském a tři v Libereckém kraji.

Na sociální podnikání se na přelomu roku zaměřil také průzkum, do něhož se zapojilo 115 vedoucích těchto firem. Téměř čtvrtina podniků se věnovala zahradnictví, údržbě nemovitostí a zeleně či úklidu. Pětina působila v pohostinství a ubytování, dalších 18 procent provozovalo potravinářskou výrobu. Dvě třetiny dotázaných firem zaměstnávaly postižené, víc než čtvrtina nezaměstnané. Práci našli ale i lidé se závislostmi, bez přístřeší, po návratu z vězení, po opuštění dětského domova či ti, kteří se musejí starat o své blízké.

Podle výsledků průzkumu se řada sociálních podniků potýká s tím, že si neumějí hledat nové zákazníky, mají málo zakázek a nedostatek odborníků. Někteří dotázaní se obávali toho, že provoz dál po vyčerpání evropských financí nezvládnou. Polovina by uvítala dotace a pětina nějaké příspěvky, třetina pak poradenství.

Podle expertů by se sociální podnikání dalo využít třeba v místech s ghetty. Jejich obyvatelé totiž obvykle práci nemají. Sociální firmy proto začaly zakládat některé obce. Podle předsedkyně Asociace nestátních neziskových organizací Martiny Berdychové by sociální podniky mohly řešit situaci také tam, kde se zavírají továrny či doly.

Sociální podnikání je na vzestupu všude na světě a každá země si ho přizpůsobuje svým historickým kořenů, své tradici, mentalitě a kultuře.

V ČR má dlouhou tradici hlavně na venkově. Už na území Habsburské říše byla Česká kulturní a hospodářská identita založena na dobrovolnických aktivitách občanské společnosti. Byla vytvářena aktivní činností malých a středně velkých podniků, výrobních a spotřebních družstev, spolků, vzájemných či obecných záložen a družstevních kampeliček.

V době velké hospodářské krize v průběhu 20. a 30.let 20.století úloha těchto družstev a společností ještě posílila. Tradice sociální ekonomiky byla přerušena totalitním vývojem v průběhu války a po roce 1948.

Po roce 1989 byla snaha obnovit u nás autonomní družstevní sektor, ale až po roce 2000 zaznamenat nástup tématu sociální ekonomiky tak, jak ji u nás vnímáme v současné době, uvedlo ceske-sociální-podnikaní.cz.

Související

Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová navrhuje po zrušení zón bez doplatků vyvlastnění ubytoven pro chudé

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje jako rychlé řešení po zrušení takzvaných bezdoplatkových zón vyvlastnění soukromých ubytoven pro chudé, kteří toto bydlení platí z dávek, státem. Řekla to dnes novinářům. Reagovala tak na dnešní rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část zákona o pomoci v hmotné nouzi.
Stanislav Křeček

Ombusman vnímá zrušení bezdoplatkových zón jako opožděnou spravedlnost

Zrušení tzv. bezdoplatkových zón, kde noví nájemníci neměli nárok na doplatek na bydlení, vidí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček jako opožděnou spravedlnost. Problém dnes Ústavním soudem zrušené části zákona byl podle ombudsmana v tom, že dopadala plošně a bez výjimek na všechny, kdo se do bezdoplatkové zóny nově přistěhují.

Více souvisejících

sociálně vyloučení firmy podnikatelé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy