sociálně vyloučení

Stanislav Křeček

Ombusman vnímá zrušení bezdoplatkových zón jako opožděnou spravedlnost

Zrušení tzv. bezdoplatkových zón, kde noví nájemníci neměli nárok na doplatek na bydlení, vidí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček jako opožděnou spravedlnost. Problém dnes Ústavním soudem zrušené části zákona byl podle ombudsmana v tom, že dopadala plošně a bez výjimek na všechny, kdo se do bezdoplatkové zóny nově přistěhují.
Ústavní soud, ilustrační foto

Ústavní soud zrušil část zákona, o kterou se opírají bezdoplatkové zóny

Ústavní soud (ÚS) zrušil spornou část zákona o pomoci v hmotné nouzi, která umožňovala zřizovat takzvané bezdoplatkové zóny. Vyhověl tak návrhu skupiny 17 senátorů, kterým se zabýval čtyři roky. Bezdoplatkové zóny podle ÚS zasahovaly do práva na zajištění základních životních podmínek v oblasti bydlení a nerozlišovaly mezi původci a "oběťmi" problémů.
Klára Dostálová

Přínos podpory demolic ve vyloučených lokalitách je minimální, zjistil NKÚ

Z podpory na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách dalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) peníze i na demolice v obcích, kde vyloučené lokality nejsou. Podpora demolic podle dnes zveřejněných výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) navíc nenavazuje na další opatření státu, která se týkají těchto míst.
Školství

Předčasné ukončení školy? Stát to přijde na miliardy, problém je hlavně ve vyloučených lokalitách

Mladí lidé, kteří předčasně opustí školu a skončí bez vzdělání, vyjdou stát do budoucna na miliardy korun. Jejich podíl v posledních letech roste. Zatímco v roce 2013 jich bylo kolem pěti procent, v roce 2017 téměř sedm procent. Nejhorší situace je v sociálně vyloučených lokalitách. Pokud by se ji tam podařilo zlepšit, mohl by stát do roku 2067 ušetřit na podpoře v nezaměstnanosti a dalších dávkách za jeden ročník žáků až 16,5 miliardy korun. Vyplývá to z podkladů Agentury pro sociální začleňování.
Byty

Jsou Češi pro zákon o sociálním bydlení? Výsledky průzkumu zbořily mýtus

Vznik zákona o sociálním bydlení by v Česku podpořilo 85 procent lidí mezi 18 a 74 lety. Celkem 93 procent dotázaných míní, že zřizování sociálních bytů je potřebné. Většina by je ale nejraději viděla v sociálních domech či zvláštních ulicích a čtvrtích. Ukázal to letošní průzkum Institutu evaluací a sociálních analýz (INESAN) pro ministerstvo práce.
Školství

Inkluze je k ničemu? Situace Romů a škol ve vyloučených lokalitách se nezlepšila

Zavedení opatření ke společnému vzdělávání znevýhodněných dětí s ostatními nezlepšilo situaci škol v sociálně vyloučených lokalitách. Ke zlepšení by byla potřeba změna celkového přístupu majoritní společnosti k Romům. Pomoct by mohlo například i zavedení pevných pozic pro asistenty a zavedení sociálních asistentů ve školách. Vyplynulo to z kvalitativního průzkumu Nadace OSF, jehož výsledky dnes představila Dana Moree z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Ilustrační foto

Boj proti chudobě? Praha a NKÚ se dostaly do vážného sporu ohledně dotací

Praha při rozdělování dotací na boj s chudobou a na sociální začleňování nepostupovala v letech 2014 až 2017 vždy efektivně. Dospěl k tomu Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval čerpání peněz z operačního programu Praha - pól růstu ČR. Hlavní město podle kontrolorů rozdělovalo podporu poměrně jednostranně, nesledovalo účelnost projektů a zřejmě nedosáhne plánovaného počtu sociálních bytů ani zařízení pro služby a sociální práci. Praha se závěry NKÚ zásadně nesouhlasí a tvrdí, že kontroloři postupovali chybně, ignorovali doložená odborná stanoviska a nesprávně a laicky interpretovali podklady.
Romové, ilustrační fotografie

Hrozba pro Romy? Lidé z vyloučených lokalit jsou častěji oběťmi zločinů, ukázal výzkum

Obyvatelé sociálně vyloučených lokalit jsou častěji oběťmi kriminality. Kriminalitou jsou ohroženi především mladí a také ti, kteří se hlásí k romské etnicitě či národnosti. Vyplývá to z výsledků výzkumu kolektivu plzeňské filosofické fakulty, který pod vedením Ladislava Touška z katedry antropologie strávil zhruba 18 měsíců ve vybraných místech v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Byznys s chudobou ničí Chomutovsko, Babiš slíbil změny v dávkách na bydlení

Iniciativa starostů Chomutovska za změnu legislativy upravující sociální dávky na bydlení má první výraznější odezvu. Premiér Andrej Babiš (ANO) starostům v dopise přislíbil, že problematiku rozpracují příslušné resorty. Města navrhují, aby byly dávky na bydlení poskytovány maximálně do výše obecního nájmu. Spolu s ostatními starosty Chomutovska to dnes novinářům řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).
Exekuce, ilustrační fotografie

ČR je exekutorská velmoc, přestože jejich počet klesá

Počet exekucí v ČR klesl. Nyní se vede celkem 4,542.882 exekucí vůči fyzickým osobám, v roce 2017 jich bylo 4,67 milionu. ČTK o tom dnes informovala Exekutorská komora. Podle mapy exekucí, která vychází z údajů komory, je nynější počet ale pořád ještě vyšší než v roce 2016. Tehdy bylo exekucí zhruba 4,46 milionu.
Byty

Byznys s chudobou narostl do obřích rozměrů. Vláda musí zakročit, žádá svaz družstev

Zástupci bytových družstev a společenství vlastníků vyzývají vládu, aby řešila problémy s dluhy za bydlení i takzvaný byznys s chudobou. Stěžují si na spekulanty, kteří pronajímají byty chudým a inkasují od nich dávky, úhrady pak ale neplatí. Novely, které měly problém řešit, prý v praxi nefungují. ČTK to sdělili zástupci Svazu českých a moravských bytových družstev. Ten na podporu svých požadavků zorganizoval petici. Podepsané archy se chystá předat ministrovi spravedlnosti Janu Kněžínkovi (za ANO) v pondělí.
Ilustrační foto

Polský venkov je odříznut od civilizace: Miliony lidí nemají přístup k veřejné dopravě

Polsko loni dovezlo na milion ojetých aut, dvakrát více než vyrobilo nových. Poláci, kteří na nové vozy nemají, si stěžují hlavně na slabiny veřejné dopravy. Skoro dvě pětiny z více než 38 milionů obyvatel Polska žijí na venkově. A podle odhadu experta Marcina Kicińského až 14 milionů Poláků žije v městečkách a vsích, kde přístup k veřejné dopravě vůbec nemají, uvedla agentura AFP.
Úřad práce

Sociálně vyloučení míří do běžných bytů. Úřady práce poskytly 1160 mimořádných dávek

Úřady práce poskytly od roku 2016 zhruba 1160 mimořádných dávek, díky nimž mohli lidé z ubytoven či jiného nestandardního bydlení zaplatit kauci a pronajmout si běžný byt. Téměř 560 dalších žádostí o dávku k získání bytu úředníci zamítli. Vyplývá to z výroční zprávy vládní agentury pro sociální začleňování. Dokument, který má ČTK k dispozici, by měla ve středu projednat vláda.
Ilustrační foto

Jak zlepšit kvalitu života obyvatel ČR? Vláda schválila plán

Vláda dnes schválila plán pro naplnění Strategického rámce Česká republika 2030, který má vést ke zvýšení kvality života všech obyvatel. Zaměřuje se na zmírnění polarizace trhu práce, snížení podílu lidí ohrožených chudobou a sociálním vyloučením nebo na snížení genderové nerovnosti. O schválení materiálu informoval tiskový odbor kabinetu.
ilustrační fotgorafie

Zvrat v případu matky, která s dětmi živořila v garáži: Rodina dostala nový byt

Případ matky z Ústní nad Labem pokročil. Matka, která se svými dvěma malými dětmi žila v opuštěné garáži, dostala nový byt. Žena z Ústí nad Labem měla v garáži žít asi deset měsíců. Společně s ní garáž obývaly její dvě malé děti ve věku čtyři a devět let, muž, který jí ubytování umožnil a později také manželka jejího již dospělého syna s půlročním dítětem.
Češi hlasují v komunálních volbách

Sociálně slabí v Ústeckém kraji neměli zájem volit. "Vesnice pro lůzu" nebude, uspělo UFO

Zájem o volby v takzvaně sociálně vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji byl tradičně nízký. Místy volební účast klesla i pod pět procent. Výrazně vyšší účast oproti předchozím letům byla v jednom okrsku ve čtvrti Předlice, kde zvítězilo hnutí UFO současné primátorky Věry Nechybové. Celkově bylo UFO v krajském městě třetí za ANO a PRO! Ústí. V celém Ústeckém kraji byla volební účast 40,32 procenta, byla tak nejnižší v ČR. Celostátní průměr činil 47,34 procenta. Vyplývá to z informací na serveru www.volby.cz.
Petr Fiala, předseda ODS

Za tři přestupky odebrání dávek. ODS chce přitvrdit vůči nepřizpůsobivým

Praha - Odebrání dávek hmotné nouze na čtvrt roku za tři závažné přestupky se chystá navrhnout opoziční ODS. Podle ní by o příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení měli přijít lidé kvůli opakovanému rušení nočního klidu, krádežím a výhrůžkám či ublížení na zdraví. Novinářům to dnes řekl šéf strany Petr Fiala a poslanec Jan Bauer. V Česku se vyplácejí tři dávky v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy