Ve Spojených státech podle posledního průzkumu žije více jak půl milionu lidí bez domova. Přestože se číslo může zdát vysoké, v porovnání s Českou republikou jsou na tom Američané dobře. Česko je totiž i v rámci Evropské unie velkým hříšníkem.
Deník Huffington Post informoval o výsledcích posledního průzkumu, který v USA sleduje problematiku bezdomovectví. Zprávu vydalo ministerstvo pro bydlení a městský rozvoj (HUD), které vycházelo z dat získaných letos v lednu. Oproti minulému roku konstatovala mírný nárůst o 0,3%, celkový počet lidí bez domova pak byl zhruba 553 000.
Více jak půl milionu lidí, kteří nemají domov, se z naší perspektivy může zdát hodně. Je však třeba připomenout, že ve Spojených státech žije více jak 327 milionů obyvatel. Pouze zhruba 1/3 z uváděného počtu lidí bez domova žije na ulici nebo místech „nevhodných pro obývání“. Zbývající 2/3 přebývají v ubytovnách k tomu určených, nebo po různých projektech přechodného bydlení.
Podle průzkumu je v ohrožené skupině nadproporčně zastoupeno menšinové obyvatelstvo. „Zatímco Afroameričané tvoří jen 13% americké populace, mezi lidmi bez domova je jich až 40%,“ informuje zpráva. Steve Berg z Národní aliance pro ukončení bezdomovectví pro Huffington Post řekl, že by se situace dala řešit. „Víme, co se s tím dá udělat: potřebujeme zavést krátkodobá krizová opatření pro lidi, kteří přijdou o bydlení.. a potřebujeme pokročit v problematice dostupného bydlení.“
Srovnávat mezinárodně problematiku bezdomovectví není jednoduché. Neexistuje totiž všeobecně přijímaná formulace a podle OSN se například liší stát od státu na základě kulturních definic. Často také není jasné, kde se nachází hranice mezi bezdomovectvím a absencí adekvátního bydlení, která může v každé zemi odpovídat jiným standardům. Ne všechny státy také přiznávají rozsah problému. V Moskvě například oficiální statistiky hovoří asi jen o 10 000 lidech bez domova. Podle nevládních organizací se však reálný počet blíží 100 000.
Přesto existují, přinejmenším v západních zemích, určité statistiky z nichž lze vycházet. České ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2017 odhadovalo, že v zemi žije zhruba 68 500 lidí bez domova, téměř 120 000 osob pak bylo ohroženo ztrátou bydlení. Ve srovnání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se pak Česká republika ocitla mezi nejhoršími státy.
Tabulka zpracovaná OECD sice využívá data z roku 2015, nebo nejnovější dostupná, přesto z ní lze jisté srovnání vyčíst. Na základě uvedených údajů měří procento lidí bez domova v celkové populaci. Česká republika se v ní s 0,65% umísťuje na druhém místě hned za Novým Zélandem (0,94%). V USA je to 0.18% a například sousední Polsko uvádí 0,10%. Německo u kterého jsou uvedená data z roku 2014 je na tom s 0,42% o něco hůře.
Stránky Euronews.com přitom upozorňují na studii organizace Feantsa, která se bezdomovectvím zabývá na evropské úrovni. Podle ní ve všech zemích Evropské unie, s výjimkou Finska, dochází k nárůstu počtu lidí bez domova.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Česká republika , Bezdomovci , sociální politika , sociálně vyloučení , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 42 minutami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 2 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 5 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 7 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 15 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě