Čechoslováci v gulagu. Nový web přináší výsledky bádání o represích v SSSR

Nový web Čechoslováci v gulagu spustil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Přináší výsledky bádání historiků o politických represích vůči československým občanům a krajanům v Sovětském svazu (SSSR). Na webu jsou odborné i popularizační články, knihy, výstavy a videozáznamy besed. Za ÚSTR o tom v dnešní tiskové zprávě informovala Darja Čablová.

ústr
doporučujeme

"Perzekuci československých občanů a osob českého původu v SSSR se věnujeme už od vzniku ÚSTR v roce 2008. Vedli jsme desítky rozhovorů s pamětníky i pozůstalými po obětech sovětských represí a získali jsme množství dokumentů, fotografií či rukopisných vzpomínek z rodinných archivů," řekl historik Adam Hradilek, který vede badatelský projekt Čechoslováci v gulagu.

Odborníci zkoumají v tuzemských i zahraničních archivech, včetně archivů v postsovětských zemích. ÚSTR také vytvořil digitalizační pracoviště ve Lvově, kde jsou zpracovávány dokumenty z různých oblastí Ukrajiny.

"Kromě tisíců spisů perzekvovaných uprchlíků před nacismem z let 1939 až 1941 se jedná například o dokumentaci k stovkám popravených krajanů během Velkého teroru v letech 1937 až 1938 či obětem sovětizace Podkarpatské Rusi po roce 1945," uvedl Hradilek a dodal: "V Ruské federaci se zaměřujeme především na archivy v Moskvě, republice Komi či Sverdlovské oblasti, kde bylo internováno či popraveno největší množství krajanů."

Podle Čablové je na webu odkaz také na elektronické vydání Průvodce říší zla, jehož autorem je publicista Vladimír Bystrov. "Průvodce říší zla mapuje velkou část sibiřských gulagů. Elektronická verze průvodce bude spuštěna 20. května 2020, přesně 75 let poté, co byl Vladimírův otec Nikolaj Bystrov odvlečen do Sovětského svazu. Vladimír Bystrov zpracovával průvodce dlouhá léta, nejen pro památku svého otce, ale proto, že nepříjemná fakta nelze stále zametat pod koberec," uvedla manželka už zesnulého publicisty Marta Bystrovová.

ÚSTR v Česku koordinuje také projekt Poslední adresa, který připomíná osudy obětí komunistického režimu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko opět prohrálo ve Štrasburku. Verdikt v kauze vraha Templa je…

23.11.2020 16:56 Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které se…

Rozsvěcení vánočního stromu v centru Prahy bude online, je na něm 6 km…

23.11.2020 14:16 Pražský magistrát letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuspořádá slavnostní rozsvěcení…

Plýtvání potravinami má za problém 42 Čechů. Mnozí nevědí, co znamená …

23.11.2020 14:07 Plýtvání potravinami považuje za velký problém 42 procent lidí, proti loňsku jich mírně ubylo.…

Grygárek podal žalobu na Šlachtu. Kvůli tvrzením v jeho knize chce půl…

23.11.2020 13:06 Aktualizováno Bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze Libor Grygárek se bude u soudu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama