Pošťáci nezastihli doma lidi, kteří se izolovali. Stížností však prý nepřibylo

Epidemie koronaviru si vyžádala i větší poptávku po poštovních službách, jelikož lidé během ní kvůli karanténě a uzavřeným obchodům nakupovali převážně přes internet. Nelze se proto divit, že se na sociálních sítích objevila řada kritických komentářů, kdy kurýři hlásili nezastižení adresáta, který ale byl ve většině případů doma, jelikož vlastně i musel.

Česká pošta
doporučujeme

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka, který poskytl rozhovor serveru irozhlas.cz, se ale i navzdory většímu vytížení počet stížnosti na poštovní služby zvýšil jenom zanedbatelně. 

"Dnes ve schránce výzva, že mě nezastihli doma. Přitom jsem doma celý den. Ani nezazvoní, hodí dopis a starej se,“ zlobil se člen jedné ze skupin na facebookovém profilu České pošty.

Se stejnou zkušeností se setkal dokonce i jeden z redaktorů Českého rozhlasu, který na problémy s doručováním balíků upozornil. Dle jeho slov bylo naprosto vyloučené, aby se s kurýrem minul, přesto se tak stalo. Ve schránce pak našel vzkaz, že jej doma nezastihli. 

"Kontrolou bylo zjištěno nedodržení stanovených technologických postupů tím, že příslušný doručovatel neprovedl z kapacitních důvodů pokus o doručení v místě vaší adresy. Odpovědný pracovník balíkového dodání ve svém vyjádření uvedl, že se jedná o nového pracovníka, který je dosud v adaptačním procesu a nemá ještě zcela zažity technologické postupy. Vzhledem k množství zásilek převzatých na pochůzku nebylo bohužel v možnostech příslušného doručovatele provést pokus o dodání u všech zásilek,“ vyjádřil se ředitel doručovací a účelové sítě Rastislav Horáček k oficiální stížnosti, která byla podána prostřednictvím formuláře na webových stránkách České pošty Rastislav Horáček.

"Litujeme, že nastaly okolnosti, které Vás vedly k napsání stížnosti. Za nekvalitní dodání poštovních zásilek se vám dodatečně omlouváme. Podáváme Vám tuto zprávu s ujištěním, že je v zájmu České pošty poskytovat kvalitní služby,“ omluvil se. 

O tři procenta víc stížností

"Nelze příliš srovnávat období během krize a stejné kalendářní období v roce 2019, protože se jedná o odlišné podmínky jak pro Českou poštu, tak pro její zákazníky. Navýšení počtu přepravovaných balíků v roce 2020 bylo způsobené uzavřením kamenných obchodů, kdy jednou z mála možností, jak lidé mohli získat konkrétní zboží, bylo objednat si ho v e-shopu a nechat si ho doručit na konkrétní adresu,“ odpověděl Vitík na otázku, jaký byl rozdíl v počtu podaných zásilek a stížností na ně mezi loňským rokem a obdobím od března do května.

Rostoucí poptávka po doručování přepravených komerčních balíčků byla za celé zmiňované období desetiprocentní, přičemž k jejímu vzestupu docházelo postupně.

"V 10. týdnu, kdy krize nebyla ještě tolik znatelná, byl meziroční pokles počtu přepravených komerčních balíků o jedno procento. Ve 13. týdnu byl už nárůst 18 procent. Nejsilnější byl 16. týden, kdy Česká pošta přepravila o 50 procent balíků více než ve stejném období v roce 2019,“ nastínil mluvčí vývoj s tím, že se v 16. týdnu zhruba v polovině dubna podalo průměrně 250 tisíc balíků.

Paradoxně ale ani koronavirová epidemie nezamezila klesajícímu počtu přepravovaných listovních zásilek. "V dubnu 2020 se snížil oproti loňskému dubnu asi o čtyři miliony zásilek na 17,6 milionu,“ nechal se slyšet Vitík.

Ačkoliv byl od března do května zaznamenán výrazně vyšší počet přepravovaných balíků, nešel s ním ruku v ruce i nárůst celkového počtu stížnosti. Oproti předchozímu období dokonce klesl, a to o 14 %. Jednalo se o podněty v řádu tisícovek. "Oprávněných stížností bylo za toto období meziročně asi o 38 procent méně,“ podotkl mluvčí.

"Z toho oprávněných stížností bylo meziročně ale asi o 40 procent méně,“ dodal s poznámkou, že za tři uplynulé měsíce letošního roku byla pouze třetina stížností vyhodnocená jako oprávněná ve srovnání s polovinou v minulém roce. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza žen viněných z propagace neonacismu se opět otevře, osvobozující…

03.08.2020 14:09 Obvodní soud pro Prahu 2 se bude muset znovu zabývat případem žen, které čelí obžalobě z podpory a…

Kreml nás vnímá jako gubernii, která musí poslouchat. Odstup bychom si…

03.08.2020 14:07 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace jsou součástí hybridní války a v dnešní době se s nimi setkává každý…

Chudoba a stigma. Jak pomoci dětem vězněných rodičů? Masarykova univerzita…

03.08.2020 13:31 V Česku je aktuálně až 40.000 dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve vězení. Uchovat vztah…

Lidé se loučili s hercem Janem Skopečkem (†94). Měl zvláštní druh humoru,…

03.08.2020 12:53 Aktualizováno Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s hercem a dramatikem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama