Čtyři z pěti Čechů neznají nikoho s covidem-19, ukázal průzkum

Osm z deseti Čechů osobně nezná nikoho, u koho by se potvrdilo onemocnění covid-19. Desetina lidí ale měla na základě příznaků podezření, že jsou nemocní. Ústa a nos si na veřejnosti v květnu zakrývalo víc než 90 procent lidí, podobná část veřejnosti se zaměřila na zvýšení hygieny. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Výsledky dnes CVVM poskytlo ČTK.

Ilustrační foto
doporučujeme

Téměř tři čtvrtiny lidí omezily kvůli novému typu koronaviru cestování hromadnou dopravou, sedm z deseti Čechů se méně setkávalo s rodinou, přáteli, kolegy nebo obchodními partnery. Přibližně dvě třetiny veřejnosti kvůli nemoci omezily nákupy v obchodech a snažily se posílit svou imunitu. "Ke všem výše uvedeným opatřením častěji přistoupily ženy než muži," uvedli autoři průzkumu.

Roušky potřebné k povinnému zakrývání nosu a úst šilo 40 procent lidí starších 18 let. "Kladnou odpověď (u šití roušek) uvedlo 50 procent žen a 30 procent mužů," sdělilo CVVM. Lidem zasaženým koronavirovou krizí pomáhala necelá čtvrtina Čechů.

O vývoj situace ohledně šíření covidu-19 se v květnu zajímalo 85 procent lidí. "Asi šest z deseti českých občanů sledovalo v květnu dění kolem koronaviru v televizi, rozhlase či tištěných novinách nebo časopisech alespoň jednou denně, v tom 25 procent několikrát denně a 34 procent jedenkrát denně," uvedli autoři průzkumu. Přibližně pětina dění kolem covidu-19 sledovala jednou za několik dní, sedm procent jedenkrát týdně.

Méně často než v tradičních médiích lidé vývoj kolem koronaviru sledovali na internetových zpravodajských serverech, blozích, diskusních fórech či sociálních sítích. Diskuse mimo internet měly ještě menší frekvenci.

Průzkumu CVVM se mezi 7. a 23. květnem zúčastnilo 1043 lidí starších 18 let. V Česku se v té době stále více rozvolňovala opatření zavedená proti šíření nemoci covid-19 v polovině března. Třeba roušky mimo vnitřní prostory mohli ale lidé odložit, pokud dodržovali rozestupy, až 25. května.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celníci zadrželi u hranice se Slovenskem tři migranty

07.07.2020 16:02 Jihomoravští celníci zadrželi poblíž hranic se Slovenskem tři běžence, schovávali se v návěsu…

Policie zřejmě našla tělo vodáka, kterého v Moravě strhl proud vody

07.07.2020 15:47 Policie zřejmě našla tělo šestadvacetiletého muže, kterého 28. června u Moravičan na Šumpersku…

Je stát připraven na krizi? Problémy jsou s elektřinou, vodou i kojeneckou…

07.07.2020 14:35 Koronavirová krize ukázala, že státu obecně chybí zásoby, což se netýká pouze ochranných…

Opatření v případě epidemie: Češi nejvíc podporují měření teploty, ukázal…

07.07.2020 14:28 Z opatření proti šíření případné další pandemie podobné šíření nového koronaviru by největší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy