Inflace nejspíš v lednu překročí sedm procent, prohlásil člen rady ČNB

Lednová inflace překročí podle člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáše Holuba téměř jistě sedm procent, jde podle něj o optimistický odhad. S deseti procenty se ale nepočítá, řekl Holub v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize. V listopadu stoupla meziroční inflace na šest procent z říjnových 5,8 procenta. Odhady ČNB překonala o 1,1 procentního bodu.

Ilustrační fotografie.

Leden označil Holub za důležitý, protože firmy a obchodníci dělají nové ceníky. "Teď už je téměř jisté, že inflace přeleze sedmiprocentní úroveň. Jak vysoko se nad tu sedmičku dostane, to já momentálně si ani netroufám odhadnout," uvedl.

Meziroční odhad sedm procent označil Holub v dané situaci i vzhledem k očekávanému zdražení energií za spíše optimističtější číslo. Deset procent, jak o tom po zveřejnění listopadové míry mluvili někteří analytici, ale má za přehnaně varovné. Realistických by mohlo být osm procent. "Minimálně to nedokážu vyloučit," podotkl Holub.

Míra inflace by se měla podle odhadů centrální banky snižovat v druhém pololetí příštího roku. "Věřím zejména tomu, že se naplní náš výhled na druhou polovinu příštího roku, kdy už naopak čekáme, že inflace půjde poměrně rychle dolů," dodal Holub.

Rovněž hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská míní, že vysoká míra inflace nepotrvá dlouho. "Zimní měsíce budou opravdu kruté, budou vycházet minimálně tři měsíce opravdu vysoká inflační čísla," uvedla. Horská kritizovala vládu ANO a ČSSD Andreje Babiše za to, že podle ní inflaci nahrává. "Vláda měla už daleko dříve začít brzdit svoje výdaje," míní ekonomka. Deset procent pro lednovou inflaci má za nejzazší horní mez odhadu.

"Já se bojím, že osmička je mnohem realističtější než sedmička," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. K důvodům zařadil navýšení cen energií, růst cen téměř všeho zboží a velký tlak zaměstnanců na zvýšení mezd. "Všechno, co získají navíc, začnou utrácet," uvedl Prouza.

Úroková sazba se na jaře může dostat na čtyři procenta

Základní úroková sazba České národní banky (ČNB) by se příští rok na jaře mohla dostat na čtyři procenta, řekl člen bankovní rady Tomáš Holub v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM). V současnosti má sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, hodnotu 2,75 procenta. Na blížícím se prosincovém zasedání by byl Holub pro zvýšení základní sazby o víc než 0,5 procentního bodu.

Neutrální nastavení sazeb ČNB by podle Holuba bylo za současné inflace kolem 3,5 procenta. "Nechci říkat, že už v únoru budeme na čtyřech procentech, ale dejme tomu během jara ... bychom se na ta čtyři procenta mohli skutečně dostat," řekl Holub.

Ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v OVM řekla, že na zasedání bankovní rady 22. prosince očekává zvýšení sazby o 0,75 procentního bodu. Zdůvodnila to tím, že dosavadní prognóza ČNB počítala s nižší inflací, pomalejším růstem spotřeby a silnější korunou, než odpovídá aktuální situaci. "Pod vánoční stromeček budeme mít sazby více než tři procenta," uvedla Horská. Další zvyšování čeká v únoru.

Že členové bankovní rady budou na prosincovém jednání diskutovat o vyšším zvýšení sazby než 50 bazických bodů předpokládá i Holub. "Bohužel výčet těch faktorů, které překvapují směrem nahoru je jasný. Je to jak inflace, je to HDP, jsou to mzdy, je to kurz koruny," souhlasil Holub. Dodal, že až údaje zpracují analytici centrální banky, bude jim zvýšení sazeb vycházet na více než 0,5 procentního bodu. "Bude pak na posouzení bankovní rady, jestli to uděláme, nebo ne," řekl Holub. Dodal, že on sám by asi byl pro vyšší zvýšení.

Bankovní rada na počátku listopadu překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Šlo o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Důvodem růstu sazeb je především rostoucí inflace. Předtím na konci září rada zvýšila základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.

O tom, že růst úrokových sazeb bude pokračovat hovořil v pátek i guvernér ČNB Jiří Rusnok. "Nejsme ještě ani na neutrální úrovni, která je kolem tří procent. Ale tam se brzy dostaneme," řekl Rusnok na konferenci Barometr českého průmyslu.

Sněmovna pravděpodobně opět vydá expremiéra Andreje Babiše k trestnímu…

18.01.2022 18:17 Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

Hlůšková je stále v Pákistánu, dosud nedostala výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Omikron zasáhl Česko. V pondělí přibylo 20.270 nakažených

18.01.2022 10:00 Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Z režimu DPI odešlo od společnosti ČEZ již 95 procent klientů

18.01.2022 11:02 Z režimu dodavatele poslední instance (DPI), ve kterém po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy…

Zpěvačka Asonance podlehla covidu, nakazila se cíleně. Syn označil…

17.01.2022 22:01 Aktualizováno Již dva hudebníci spojení s folkovou skupinou Asonance zemřeli za necelé tři týdny letošního roku.…

Kvůli silnému větru jsou v Česku tisíce lidí bez dodávek elektřiny

17.01.2022 17:53 Aktualizováno V důsledku silného větru bylo dnes vpodvečer v Česku bez dodávek elektřiny 11.500 odběratelů,…

Jen čtvrtina Čechů věří, že se situace kolem šíření covidu zlepší

17.01.2022 17:33 Jen zhruba čtvrtina Čechů věří, že se situace kolem šíření nemoci covid-19 v Česku v příštích…

Hasiči loni vyjeli k 160.902 událostem, což bylo zhruba o 900 méně než o…

17.01.2022 12:47 Aktualizováno Hasiči loni vyjeli k 160.902 událostem, což bylo zhruba o 900 méně než o rok dříve. Počet požárů se…

Policie medvěda u Brandýsa nenašla, pátrání ukončila

17.01.2022 11:59 Policie ukončila pátrání po medvědovi, kterého svědek údajně viděl v části Brandýsa nad Labem-Staré…

Požár paneláku v Kralupech nad Vltavou nevznikl technickou závadou. Sklepy…

17.01.2022 11:23 Sobotní požár panelového domu v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku způsobil člověk, podle…

Sněžku zasáhl orkán o síle až 126 km/h, oba úseky lanovky stojí

17.01.2022 09:05 Sněžku dnes zasáhl vítr o rychlosti orkánu. Dosáhl rychlosti až 126 kilometrů v hodině, uvedla na…

Po medvědovi v okolí Prahy pátrá vrtulník s termovizí

16.01.2022 15:03 U Prahy pokračuje pátrání po medvědovi, svědek jej údajně dnes viděl v části Brandýsa nad Labem…

V paneláku v Kralupech nad Vltavou hořelo, zasahovalo osm jednotek hasičů

15.01.2022 21:44 Aktualizováno Na jednom z hustě obydlených sídlišť Kralup nad Vltavou v sobotu večer hořelo. Požár se šířil…

Související:

Právě se děje

reklama