K přerozdělení uprchlíků po Česku by mohlo přispět zavedení garantovaného nájmu od státu. Kvůli snadnější integraci by příchozí měli směřovat hlavně do měst. Doporučují to experti organizace Člověk v tísni (ČvT). Podle analýzy, kterou pro ČvT vypracovali sociální geografové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, má volné kapacity k přijetí uprchlíků s bydlením, prací a školami osm krajských měst.
V Česku je pak celkem 156 měst s víc než 5000 obyvateli, dostupnými úřady a víc než stovkou volných pracovních míst a míst ve školách. Výsledky má ČTK k dispozici.
Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 348 177 lidem z Ukrajiny, ve středu jich přibylo 1407. Cizinecké policii se přihlásilo více než 248 tisíc osob, 1978 jen za včerejší den.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před pár dny řekl, že v Česku je teď přes 200.000 uprchlíků. Část běženců se vrátila do vlasti, část pokračovala do jiných zemí. Na skutečný počet příchozích se zaměřuje pilotní projekt, do něhož se zapojil Frýdlant, Vimperk, Havířov a Brandýs nad Labem. Má ověřit možnosti zjišťování a kontroly pobytu v obcích s rozšířenou působností, kterých je v Česku 205. Výsledky by měl mít resort do konce týdne, podle nich rozhodne o postupu.
Podle analýzy v Plzni, Karlových Varech, Praze či některých středočeských městech je uprchlíků o několik tisíc či stovek víc, než kolik jsou schopna pojmout. Kapacity by naopak mělo osm krajských měst. Brno by mohlo přijmout 8000 lidí, Ostrava přes 6000 a Zlín asi 3000. Místa jsou i v Českých Budějovicích, Olomouci, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Pardubicích. Celkem 212 míst v Česku má přes 3000 obyvatel a k tomu víc než sto volných pracovních míst a míst ve školách.
"Kapacita vesnic je mnohdy tři čtyři uprchlíci, což je z hlediska logistiky nevýznamné. Navíc v dnešní době je pro život na vesnici nutností vlastnictví auta, mnohde není dostupná infrastruktura – úřady, lékaři, školy,“ uvedl Daniel Hůle z ČvT. Podle něj se bez přemístění uprchlíků bude udržitelné řešení hledat obtížně.
Rakušan několikrát zopakoval, že přerozdělení nebude nucené. Uprchlíci by měli dostat informace o možnosti žít na jiném místě v lepších podmínkách, než mají. Jedná se také o tom, že by města a obce mohly případně za přijetí nových obyvatel získat finance. K rozmístění mají pomoci údaje z map o dostupnosti zdravotní péče, nabídce volných pracovních pozic, místech ve školách a možnosti bydlení.
ČvT navrhuje zavedení garantovaného nájmu. Stát by pronajímatelům platil sice méně než komerční nájemné, ale dlouhodobě a se zárukou udržení nemovitosti v dobrém stavu. Lidé, kteří zdarma aspoň na 16 dní v měsíci v kuse ubytují uprchlíky, mohou teď získat solidární příspěvek. Na osobu mohou dostat 3000 korun, nejvýš ale 12.000 korun na měsíc. Podle ČvT by garantovaný nájem mohl zůstat na této částce, běženci by si k tomu dopláceli za energie. Vláda ve středu návrh novely s touto změnou schválila.
"Motivace dvanáctitisícovým nájemným dává ve většině krajů smysl, až na Prahu. To je ovšem žádoucí vzhledem k tomu, že je potřeba uprchlíky přestěhovat i do jiných oblastí,“ uvedl Hůle. Experti radí dál podporovat i ubytování v rodinách, solidární příspěvek za pokoj by měl být ale nižší než za byt. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve středu řekl, že od července se částky upraví.
Související

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
Aktuálně se děje
před 56 minutami

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
před 1 hodinou

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
před 1 hodinou

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
před 2 hodinami

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
před 3 hodinami

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
před 3 hodinami

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
před 4 hodinami

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
před 4 hodinami

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
před 5 hodinami

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
před 6 hodinami

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
před 6 hodinami

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
před 7 hodinami

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
před 7 hodinami

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
před 8 hodinami

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
před 8 hodinami

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
před 8 hodinami

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
před 9 hodinami

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
před 9 hodinami

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory
před 10 hodinami

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica
před 11 hodinami
Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna
Česko si v minulém týdnu užilo tropické teploty, nyní se očekávají vydatné dešťové srážky. Z dlouhodobého hlediska má nadcházející období přinést průměrné letní počasí. Naznačuje to měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě