Koncert pro budoucnost 2020 se konal online. Zapojili se umělci, promluvil politolog Pehe

Několik desítek umělců a řečníků se dnes zapojilo do kombinovaného přenosu Koncertu pro budoucnost 2020, který on-line pod záštitou Festivalu svobody pořádal Nerudný fest. Akce se bez přítomnosti diváků přenášela z Václavského náměstí, kde se představili řečníci s projevy, a z Obecního domu, odkud zahráli hudebníci.

Jiří Pehe
doporučujeme

Jako první za umělce vystoupila Ewa Farna. V závěru herečka Erika Stárková zazpívala státní hymnu. Jako poslední vystoupil Michal Prokop se skupinou Framus Five.

Z hygienických důvodů jsou řečníci a moderátoři na Václavském náměstí v oploceném areálu. Záměry organizátorů částečně narušili účastníci protestu proti vládním protiepidemickým opatřením, kteří se sešli ve stejných místech, než se vydali na pochod směrem k Národní třídě.

"Občanská společnost posledních třicet let rostla, ale také trochu spala a dovolila politikům, aby si dělali co chtěli - viz. časy opoziční smlouvy nebo dění nyní," uvedl politolog a novinář Jiří Pehe z prostoru ozdobeného stovkami instalovaných svíček.

Mezi letos pozvanými řečníky byli také ekonomové Danuše Nerudová a Lukáš Tóth, epidemiolog IKEM Petr Smejkal, sociolog Daniel Prokop nebo aktivistka Jarmila Balážová.

Ve vnitřních prostorách Obecního domu se, rovněž bez návštěvníků, střídají různí hudebníci. Jsou mezi nimi například The Plastic People of the Universe, Ondřej Gregor Brzobohatý, Jiří Schmitzer, Tomáš Klus, Iva Bittová, Ivan Hlas Trio, Klára Vytisková & Albert Černý, Michal Horák nebo skupina Megaphone.

Akci uváděla Linda Bartošová z České televize a Jindřich Šídlo z portálu Seznam Zprávy. Občané také využívali možnost posílat on-line vzkazy republice, které pořadatelé vysílali napříč celým programem.

Festival svobody je otevřené uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádající akce k výročí 17. listopadu, které v roce 2016 založili organizátoři pražských akcí. Spojují je hodnoty vázané k tomuto výročí a potřeba jejich přítomnosti v dnešní době. V současnosti nejvýznamnějšími členy platformy jsou Sametové posvícení, Nerudný fest, Post Bellum, Svobodný listopad a Brněnský sedmnáctý. V roce 2019 se do programu Festivalu svobody zapojilo 53 měst včetně Prahy, ve kterých se uskutečnilo přibližně 400 programových bodů. Uskupení každoročně pořádá koncerty, průvody, besedy, happeningy a další akce. Vydává rovněž společné memorandum.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama