Koronavirus změnil oslavy osvobození v Plzni. Američanům se děkovalo na internetu

Kvůli pandemii koronaviru nemůže Plzeň slavit výročí osvobození města americkou armádou v květnu 1945 tak, jak je posledních 30 let zvyklá. S desítkami tisíc lidí v ulicích, s vojenskými kempy, přehlídkami stovek kusů vojenské historické techniky, s koncerty, velkými pietními akty i s návštěvou amerických, belgických a českých veteránů.

Oslavy osvobození Plzně
doporučujeme

Tradiční Slavnosti svobody, které měly být letos, v roce 75. výročí konce druhé světové války velkolepé, nahradilo dnes sedmihodinové živé vysílání na internetu.

Mluvili v něm pamětníci, historici, členové klubů vojenské historie, objevily se sestřihy z minulých ročníků oslav. V závěru zazněly pozdravy veteránů z USA a Belgie. Vysílání sledovalo 45.550 lidí, informovala ČTK Adriana Jarošová z magistrátu.

"My jsme v letošním roce chtěli udělat slavnosti opravdu velkolepé. Připomínání těch, kteří nám v květnu 1945 přinesli svobodu, je v DNA našeho města. Je to nedílná součást naší identity a jsme na to moc hrdí," řekl při zahájení vysílání primátor Martin Baxa (ODS).

Vysílací studio pro přenos vzniklo v bývalé autobusové hale areálu DEPO2015. Bylo vybaveno autentickými vojenskými dekoracemi a předměty, byly tam asi čtyři kusy vojenské americké techniky z druhé světové války. Mezi rozhovory či projekcemi z oslav z minulých let hrál živě Pilsen Jazz Band.

Živé vstupy ukázaly například přelet dvou historických letounů Harvard nad Plzní nebo záběr na představitele města, kteří vzhledem k omezením kvůli koronaviru pokládají jen v malé skupince květiny k Pomníku 16. obrněné divize armády USA, Památníku čs. vojákům bojujícím na západní frontě a Památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí.

Vysílání začalo v 11:00, přesně v době, kdy by za normálního režimu začínal jeden z tradičních vrcholů Slavností svobody - velký konvoj stovek kusů vojenské historické techniky projíždějící po Klatovské třídě.

Convoy of Liberty (Konvoj svobody), stejně jako Slavnosti svobody, by se letos konal potřicáté. Slavnosti svobody se v Plzni konaly hned po sametové revoluci v květnu 1990, přijel na ně prezident Václav Havel s tehdejší americkou velvyslankyní v ČR Shirley Templeovou-Blackovou. Protože město nemohlo kvůli koronaviru letošní slavnosti zorganizovat v naplánovaném rozsahu, slíbilo připravený program realizovat příští rok.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při požáru na Nymbursku zemřela seniorka, je nařízena soudní pitva

20.09.2020 12:23 Při požáru v domě na Nymbursku dnes ráno zemřela devětaosmdesátiletá žena. Kriminalisté předběžně…

Veletrh Zahrada Čech poznamenala epidemie, přišlo o polovinu méně…

20.09.2020 11:38 Návštěvnost zahrádkářského veletrhu Zahrada Čech letos poznamenala epidemická situace, přišlo o 50…

Požár v noci zachvátil průmyslovou halu na Uherskohradišťsku, škoda za…

20.09.2020 11:06 Noční požár v průmyslové hale v Bílovicích na Uherskohradišťsku způsobil škodu zhruba za milion…

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama