Koronavirus změnil oslavy osvobození v Plzni. Američanům se děkovalo na internetu

Kvůli pandemii koronaviru nemůže Plzeň slavit výročí osvobození města americkou armádou v květnu 1945 tak, jak je posledních 30 let zvyklá. S desítkami tisíc lidí v ulicích, s vojenskými kempy, přehlídkami stovek kusů vojenské historické techniky, s koncerty, velkými pietními akty i s návštěvou amerických, belgických a českých veteránů.

Tradiční Slavnosti svobody, které měly být letos, v roce 75. výročí konce druhé světové války velkolepé, nahradilo dnes sedmihodinové živé vysílání na internetu.

Mluvili v něm pamětníci, historici, členové klubů vojenské historie, objevily se sestřihy z minulých ročníků oslav. V závěru zazněly pozdravy veteránů z USA a Belgie. Vysílání sledovalo 45.550 lidí, informovala ČTK Adriana Jarošová z magistrátu.

"My jsme v letošním roce chtěli udělat slavnosti opravdu velkolepé. Připomínání těch, kteří nám v květnu 1945 přinesli svobodu, je v DNA našeho města. Je to nedílná součást naší identity a jsme na to moc hrdí," řekl při zahájení vysílání primátor Martin Baxa (ODS).

Vysílací studio pro přenos vzniklo v bývalé autobusové hale areálu DEPO2015. Bylo vybaveno autentickými vojenskými dekoracemi a předměty, byly tam asi čtyři kusy vojenské americké techniky z druhé světové války. Mezi rozhovory či projekcemi z oslav z minulých let hrál živě Pilsen Jazz Band.

Živé vstupy ukázaly například přelet dvou historických letounů Harvard nad Plzní nebo záběr na představitele města, kteří vzhledem k omezením kvůli koronaviru pokládají jen v malé skupince květiny k Pomníku 16. obrněné divize armády USA, Památníku čs. vojákům bojujícím na západní frontě a Památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí.

Vysílání začalo v 11:00, přesně v době, kdy by za normálního režimu začínal jeden z tradičních vrcholů Slavností svobody - velký konvoj stovek kusů vojenské historické techniky projíždějící po Klatovské třídě.

Convoy of Liberty (Konvoj svobody), stejně jako Slavnosti svobody, by se letos konal potřicáté. Slavnosti svobody se v Plzni konaly hned po sametové revoluci v květnu 1990, přijel na ně prezident Václav Havel s tehdejší americkou velvyslankyní v ČR Shirley Templeovou-Blackovou. Protože město nemohlo kvůli koronaviru letošní slavnosti zorganizovat v naplánovaném rozsahu, slíbilo připravený program realizovat příští rok.

Související

Více souvisejících

Plzeň život Martin Baxa

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance kvůli kyberútokům

Ministerstvo zahraničí v pondělí předvolalo ruského velvyslance kvůli kybernetickým útokům na české instituce a kritickou infrastrukturu. Česko už v minulém týdnu uvedlo, že z nich podezřívá ruského státního aktéra APT28.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy