Muž si odpyká přísný trest za vraždu servírky, usvědčil ho i nedopalek cigarety

Za vraždu ženy obsluhující v nelegální herně ve Žďáru nad Sázavou si třiačtyřicetiletý Martin Vosyka definitivně odpyká 17 let. Rozsudek brněnského krajského soudu dnes potvrdil olomoucký vrchní soud. Zamítl tak odvolání obžalovaného, který svou vinu po celou dobu procesu popíral. Muž podle rozsudku loni v červnu obsluhu ubodal a utekl odtud s tržbou. Důvodem byly údajně jeho dluhy.

Ilustrační foto
doporučujeme

Muži hrozilo 15 až 20 let, vraždu totiž spáchal kvůli majetkovému prospěchu. "Výše trestu je odůvodnitelná, nejde o nepřiměřeně přísný trest," uvedl předseda senátu Jiří Zouhar.

Podle obžaloby Vosyka třiapadesátileté ženě dvaceticentimetrovou čepelí zasadil do hrudníku a břicha nejméně tři rány, jimž na místě podlehla. Z herny odešel s tržbou 165.000 korun a zamaskovaný čepicí, tmavými brýlemi a silnou bundou, ve kterých prošel kolem bezpečnostních kamer na ulicích v okolí herny. Motivem pro vraždu byly podle obžaloby jeho dluhy až 2,5 milionu korun.

Proti obžalovanému svědčil nedopalek cigarety s Vosykovou DNA, stejně jako bankovka vložená jako poslední do automatu, na kterém obvykle hrával. Jako podpůrné důkazy posloužily záznamy z pouličních bezpečnostních kamer a posudek z oboru biomechaniky porovnávající Vosykův pohyb s postavou na záznamu.

Vosyka, který dosud nebyl stíhán, vinu popíral. Tvrdil, že v den vraždy v herně nebyl, naposled ji navštívil o den dřív. Podle jeho obhájce mohly být důkazy na místě činu nastraženy a se záznamy z kamer mohl někdo manipulovat. "Obžalovaný si je vědom toho, že soud může dospět k rozhodnutí o vině i na základě nepřímých důkazů. Ale musí pro ně existovat jejich logické vysvětlení, což v tomto případě v rozhodnutí krajského soudu absentuje. Rozhodnutí stojí pouze na nepřímých důkazech," podotkl obhájce. Podotkl, že nepřímé důkazy jsou vyhodnoceny tak, aby byly ve prospěch obžaloby.

Podle žalobce Jaroslava Kandráče jde naopak o opakování obhajoby, kterou vyvrátil již krajský soud. Obhajoba podle něj účelově manipuluje s důkazy a vytrhává je z kontextů. "Rozsudek je správný a trest je spravedlivý," uvedl žalobce. Stejného názoru byl nakonec i vrchní soud. Důkazy podle soudu jednoznačně svědčí o vině obžalovaného.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oběti násilí ze srpna 1969 se zřejmě dočkají odškodnění

30.09.2020 18:28 Oběti násilí při demonstracích ze srpna 1969, které připadaly na roční výročí okupace…

Nová opatření se dotknou i restaurací. U stolu bude moci být jen šest lidí

30.09.2020 17:20 V restauracích bude moci být od pondělí 5. října u jednoho stolu nejvýš šest lidí. Obchodů se podle…

Ambasáda USA apeluje na Američany v Česku, aby volili prezidenta

30.09.2020 15:46 Velvyslanectví Spojených států apeluje na Američany žijící v Česku, aby odevzdali své hlasy pro…

Volby 2020: ANO podle bookmakerů vyhraje ve většině krajů, souboj se čeká…

30.09.2020 15:41 Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vyhraje víkendové krajské volby v osmi až devíti krajích ze 13.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama