Na chvíli si sundejte roušku. Vnitro zveřejnilo instrukce pro volby v době koronaviru

Ve volebních místnostech během říjnových krajských a senátních voleb budou zajištěny dezinfekce. Volby budou provázet i další bezpečnostní opatření, například dodržování rozestupů nebo povinnost mít roušku tak, aby bylo hlasování pro voliče bezpečné. Novinářům to dnes řekl ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Petr Vokáč.

Ilustrační foto
doporučujeme

Lidé, kteří budou v době voleb v karanténě, budou hlasovat z auta na vyčleněných místech, případně si budou moci vyžádat příjezd speciální volební komise s přenosnou volební schránkou.

Komise ve volebních místnostech bude vybavena rouškami i rukavicemi. Volič do volební místnosti vstoupí s rouškou, po vstupu si vydezinfikuje ruce. S komisí musí komunikovat z bezpečné vzdálenosti, která bude na podlaze volební místnosti vyznačena. Dvoumetrové odstupy bude muset dodržovat i od ostatních voličů. "Volič se identifikuje občanským průkazem nebo cestovním pasem, tento doklad položí na stůl před komisi a odstoupí zpět," řekl Vokáč. Člen komise následně vyzve voliče, aby si kvůli identifikaci na chvíli sejmul roušku.

"Doporučujeme, aby si volič případně přinesl vlastní propisku na úpravu hlasovacích lístků, pokud tak neudělá, za plentou budou propisky, které budou průběžně dezinfikované, stejně jako stolek za plentou, který slouží jako pracovní plocha," řekl Vokáč. Dezinfikována bude i urna. "Poté co volič upraví hlasovací lístky, dá je do obálek, jde k volební schránce, odhlasuje a má hotovo. Jde o jednoduchý a bezpečný proces," doplnil Vokáč.

Ministerstvo podle něj zatím neplánuje, že by omezilo počet voličů ve volební místnosti. "Zatím počet stanoven není. Předpokládáme, že pokud by došlo ke zhoršení situace, tak vydáme doporučení k tomu, aby se v místnosti zdržoval pouze jeden volič," dodal ředitel.

Lidé, kteří budou v karanténě kvůli nemoci covid-19, budou moci volit buď z auta, vyžádat si příjezd speciální volební komise, zákon počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních či zdravotnických zařízeních, která budou v karanténě.

Možnost speciálního hlasování se bude podle předlohy týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienickou stanicí nebo lékařem. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Když zákazník nemá roušku, jen ho upozorníme a je po problému, říkají pro…

19.09.2020 15:00 Jsou disciplinovaní. Převážně potravinové řetezce, které oslovily EuroZprávy.cz, tvrdí, že jejich…

Český registr dárců kostní dřeně se plní. Dnes byl zapsán 100 tisící…

19.09.2020 13:49 Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) má už 100.000 dobrovolníků, kteří jsou připraveni darovat…

Policie hledá tři chlapce ve věku 13 až 15 let, utekli z diagnostického…

19.09.2020 13:40 Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na…

Stíhaný soudce Závurka rezignoval na svou funkci, ještě tři měsíce bude…

19.09.2020 12:12 Trestně stíhaný soudce Okresního soudu v Kutné Hoře Milan Závurka se vzdal funkce. Spolu se dvěma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama