Nečasová a Rittig jsou v kauze BIS definitivně očištěni. Žalobce se dovolávat nebude

Státní zástupce nebude iniciovat dovolání v kauze údajného vyzrazení utajované informace Bezpečnostní informační služby (BIS) lobbistovi Ivu Rittigovi. Uvedla to dnes Česká televize. Osvobození Rittiga, někdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nečasové (dříve Nagyové) i advokáta Davida Michala je tak definitivní.

Jana Nečasová u Obvodního soudu pro Prahu 1
doporučujeme

Obžaloba tvrdila, že Nečasová prozradila v roce 2012 Rittigovu právníkovi Michalovi obsah zprávy BIS a že lobbista mohl díky tomu učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány a instituce.

"Dovolání v předmětné věci iniciováno nebude. S rozhodnutími soudů sice nesouhlasíme, ale zákonné podmínky pro podání dovolání nejvyšším státním zástupcem jsou vymezeny velmi úzce a neumožňují v této věci dovolání podat, a proto nezbývá než rozhodnutí soudů respektovat," řekl ČT Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Pražský vrchní soud obžalované pravomocně osvobodil letos v říjnu. Potvrdil tak předchozí závěr Městského soudu v Praze. Ten sice napoprvé uznal trojici vinnou, napodruhé - po odchodu původního předsedy senátu do důchodu - rozhodl opačně. Soudkyně Monika Křikavová tehdy uvedla, že popsané skutky Rittiga a Michala nejsou trestným činem, protože se nepodařilo prokázat, že se muži skutečně dozvěděli o obsahu utajovaných listin. U Nečasové pak podle soudu nebylo prokázáno ani to, že se skutek vůbec stal.

Státní zástupce Rostislav Bajger pro Nečasovou požadoval tříleté vězení, pro oba muže navrhoval podmínky a peněžité tresty. Obžalovaní vinu od počátku odmítali, Rittig obžalobu označil za absurdní.

Nečasovou justice už dříve potrestala tříletou podmínkou a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy, a to za zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování dřívější manželky premiéra Petra Nečase (ODS). V kauze tzv. trafik pro poslance ODS ji soud letos v létě nepravomocně zprostil viny a zároveň zastavil její stíhání za nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Rittiga soudy osvobodily v případu tunelování firmy Oleo Chemical a nepravomocně také v kauze pražského dopravního podniku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

V Praze žije až o čtvrt milionu lidí více, než je hlášeno. Město přichází…

25.01.2021 15:53 Na území Prahy žije až o čtvrt milionu lidí více, než kolik jich v ní má podle Českého…

Průměrně 2 procenta oddlužených mají zas exekuci

25.01.2021 15:40 V průměru dvě procenta lidí, kteří prošli v minulých deseti letech oddlužením, se znovu zadlužila a…

Některé jednorázové plasty by od července neměly na trh

25.01.2021 15:31 Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, na dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama