Ostrava truchlí. Střelba v nemocnici se zařadí mezi nejtragičtější události města

Ostravští zastupitelé dnes na začátku jednání minutou ticha uctili památku šesti obětí, které v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě zastřelil dvaačtyřicetiletý muž z Opavska. Tragédii připomíná černá vlajka na magistrátu. Zastupitelé by během zasedání měli rozhodnout i o peněžité pomoci pro pozůstalé. Tři lidé zůstávají po střelbě v nemocnici, stav jedné ženy zůstává kritický.

Přidejte svůj názor

Tomáš Macura
doporučujeme

"Událost patří a bude patřit k nejtragičtějším v novodobých dějinách města," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO), který střelce označil za pravděpodobně duševně narušeného jedince. Poděkoval složkám integrovaného záchranného systému, zejména policii za profesionální přístup, stejně tak zhodnotil práci zaměstnanců fakultní nemocnice. "Chci vyjádřit hlubokou lítost a soustrast," doplnil primátor.

V hlavní hale budovy radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je od 09:00 připravena kondolenční kniha. Každý v ní může vyjádřit soustrast s pozůstalými po obětech úterní tragédie ve Fakultní nemocnici Ostrava, uvedl mluvčí radnice David Račák. "Vedení radnice Moravské Ostravy a Přívozu vyjadřuje hlubokou soustrast s pozůstalými po obětech a všem zraněným," řekla starostka obvodu Zuzana Ožanová (ANO). Mluvčí ČTK po 10:00 řekl, že v knize už se objevila první vyjádření soustrasti.

"Očekáváme, že lidé přijdou spíše v pozdějších hodinách a dalších dnech. Kondolenční kniha bude na radnice umístěna do 23. prosince, posléze bude předána nemocnici," řekl Račák. Lidé podle mluvčího mohou přijít vyjádřit soustrast i mimo úřední hodiny.

Tragická událost ovlivní i podobu dnešního programu na vánočních trzích na Masarykově náměstí. V 18:00 na nich lidé mohou uctít památku obětí minutou ticha. "Dnešní doprovodný program jsme na hlavním pódiu upravili. Od 16:00, kdy začne program, před každým vystoupením moderátoři vzpomenou na úterní smutný den ve Fakultní nemocnici Ostrava," uvedl Račák. Z pietních důvodů byla dnes zrušena také dvě komická představení v 17:10 a v 18:30. Program vystupujícího Kejklíře Křupa alá Hup se přesunul na 22. prosince od 18:30 na Jiráskovo náměstí.

Muž zahájil palbu bez varování na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance v úterý po 07:00. Střílel čekající pacienty z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Mezi oběťmi jsou dva příslušníci Vězeňské služby.

Z nemocnice se střelci podařilo odejít před příjezdem policie. Navštívil matku, které se svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Podle dosavadních informací byl muž stavební technik, zhruba od půlky října byl v nemocný. Tvrdil, že má závažnou chorobu. Policie zatím motiv činu oficiálně nezveřejnila. Legální zbraň střelec neměl a měl méně závažnou trestní minulost.

Lékařky a sestřičky, které byly při úterní střelbě na ambulanci, mají dnes volno a jsou v kontaktu s nemocničními psychology a internisty. Záležet bude na jejich stavu, kdy se vrátí do práce, řekl dnes Radiožurnálu ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant. Předpokládá, že provoz traumatologické ambulance bude obnoven ve čtvrtek. Pacienti objednaní na dnešek budou ošetřeni na urgentním příjmu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Janoušek může být opět obžalován, jde o kauzu úhrad od pojišťoven

17.01.2020 18:17 Policie navrhla obžalovat lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi v kauze neoprávněných úhrad…

Čeští dlužníci se polepšili, zpožděných plateb ubývá

17.01.2020 12:06 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti…

Pátrání odvoláno. Policie našla pohřešovanou dívku (10)

16.01.2020 17:10 Aktualizováno Jihomoravská policie dnes pátrala po desetileté dívce z Břeclavska, našla ji v pořádku. Policisté…

Rath si odpyká trest v nejpřísnějším režimu. Soud zamítl žádost o přeřazení

16.01.2020 17:04 Aktualizováno Teplický soud dnes zamítl návrh bývalého hejtmana a ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama