Podíl lidí, kteří se setkali s dezinformacemi, stoupl na 66 procent

Přibývá lidí, kteří se už někdy setkali s dezinformacemi. Zkušenost s takzvanými fake news mělo loni na podzim podle svého vyjádření 66 procent uživatelů internetu, což je meziročně o 11 procentních bodů víc.

Vyplývá to ze studie Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ), která vznikla ve spolupráci s výzkumnou agenturou Nielsen Admosphere. Nejčastěji se respondenti setkali s dezinformacemi náhodně, v příspěvcích na sociálních sítích, případně je sdílel někdo z jejich kontaktů, četli je v komentářích na sociálních sítích či zpravodajských webech.

"Počet lidí přicházejících do styku s dezinformacemi roste také částečně i kvůli rostoucí míře povědomí o tomto fenoménu v české společnosti," uvedl Josef Šlerka z fondu. "Meziročně také zesílily obavy české internetové veřejnosti z masivního šíření dezinformací i obavy z toho, že lidé sami nedokážou v médiích rozeznat, co je pravdivá a co nepravdivá informace," dodala Hana Friedlaenderová z Nielsen Admosphere.

Mladí lidé v průzkumu vyjadřovali častěji obavy z masivního šíření dezinformací "Možná i proto je pro ně ve srovnání se starší generací přijatelnější určitá autocenzura sociálních sítí jako nahlašování nevhodných příspěvků druhými uživateli nebo mazání nevhodných příspěvků a blokování profilů na facebooku," uvedli autoři studie.

Výzkum mimo jiné zjišťoval, jak jsou některé "příběhy" šířené tzv. alternativními zpravodajskými zdroji úspěšné u české veřejnosti. Existuje jádro přibližně 12 až 16 procent lidí, kteří takovýmto dezinformacím a konspiracím věří, uvedli analytici. "Mezi nimi převažují především příslušníci starší generace, lidé z menších a středních měst a lidé s nižšími příjmy," dodal Šlerka.

Nejvíce se z testovaných výroků v české společnosti rozšířila informace, že "koronavirus byl uměle vytvořen v laboratořích díky financím Billa Gatese". V médiích ji zaregistrovalo 62 procent uživatelů internetu v Česku, souhlasí s ním 16 procent dotázaných, naopak 62 procent jí nevěří a zhruba pětina účastníků průzkumu uvedla, že neví nebo si není jistá. Za záměrnou dezinformaci považuje tvrzení 40 procent respondentů.

Druhou nejrozšířenější z testovaných informací byla informace o tom, že 5G vysílače mohou negativně ovlivnit lidské zdraví. Tuto informaci zaznamenalo v médiích 53 procent české internetové veřejnosti. Podíl těch, kteří souhlasí s tímto tvrzením, je zhruba stejný jako v případě prvního výroku o Billu Gatesovi, tedy 16 procent. S výrokem nesouhlasí 55 procent oslovených a nerozhodnutých je 29 procent.

Další výrok, podle něhož je nelegální migrace obyvatel muslimských zemí do Evropy ve skutečnosti záměrně řízená Evropskou unií, zaznamenalo ve sdělovacích prostředcích 44 procent dotázaných. O záměrnou dezinformaci jde podle 29 procent lidí, zatímco 28 procent veřejnosti s tvrzením souhlasí.

Nejméně často se lidé setkali v médiích s tvrzením, že dezinformace proti vládám v České republice, na Slovensku a v Maďarsku financuje americký miliardář maďarského původu George Soros. Zaregistrovalo jej 36 procent dotázaných, přičemž 12 procent se domnívá, že jde o pravdivou informaci, zatímco 30 procent považuje výrok za záměrnou dezinformaci.

Průzkumu se v říjnu a listopadu 2020 zúčastnila zhruba tisícovka uživatelů internetu starších 15 let.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy