Pokles kriminality v ČR se zastavil. Důvod nejasný, přiznává šéfžalobce Zeman

Trend poklesu kriminality se podle Nejvyššího státního zastupitelství loni zastavil. Počet zahájených trestných řízení loni meziročně stoupl zhruba o 2000 na 211.852. Státní zástupci podali obžalobu na 32.965 lidí, což je meziročně asi o 900 méně, a také na 315 firem. Na dalších 37.614 lidí podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení, meziročně asi o 1500 více.

Vyplývá to z výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), kterou dnes představil jeho šéf Pavel Zeman.

Rok 2019 pohledem veřejné žaloby. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman představil novinářům aktuálně zveřejněnou Zprávu o činnosti státního zastupitelství. Více v tiskové zprávě: https://t.co/ZxuhhoGPOOKompletní dokument ke stažení: https://t.co/FMKbwIPive pic.twitter.com/6W2mPTftbK

— Nejvyšší státní zastupitelství (@NSZ_info) June 16, 2020

Počet zahájených trestných řízení pravidelně klesá od roku 2013, kdy dosahoval téměř 328.000. "Zatím nedokážeme říci, proč se pokles loni zastavil. Jestli je to trend, jestli to zůstane na této úrovni, nebo se ta křivka zvedne zpět, kdy kriminalita začne stoupat," uvedl Zeman.

Otázkou podle něj je, zda by kriminalita mohla klesat ještě více a zda už nedosáhla pomyslného dna. Uvedl, že vývoj kriminality souvisí jednak s trestní politikou státu, která se v poslední době neměnila, a také s ekonomickým a sociálním nastavením společnosti. Obecně tam, kde se lépe daří, především lehčí kriminality ubývá, dodal.

"Snižuje se ale podíl zproštěných případů, loni činil 4,7 procenta. To znamená, že více než 95 procent lidí, kteří žalobci postavili před soud, uznaly soudy vinnými," uvedl Zeman.

Řekl, že pokračuje pozitivní trend v ukládání peněžitých trestů, kdy soudy tento typ sankce uložily 19,1 procenta odsouzených. Za posledních pět let to je nárůst na více než čtyřnásobek. V roce 2018 to bylo 18,1 procenta, v roce 2015 jen 4,7 procenta.

Z dalších údajů vyplývá, že v trestním řízení se podařilo zajistit majetek za 5,3 miliardy korun, což je meziročně o 2,6 miliardy méně. Dosud nejvíce se podařilo zajistit v roce 2016, a to 9,9 miliardy korun.

Stále převládají trestné činy v dopravě, které tvoří 26,6 procenta veškeré registrované kriminality. Nejčetnější právní kvalifikaci pak je trestný čin krádeže, a to 17 procent.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Kriminalita v Česku loni oproti předchozímu roku klesla

Kriminalita v Česku loni proti předchozímu roku opět poklesla. Policie zaznamenala 153.233 trestných činů, meziročně o sedm procent méně. Objasněnost trestných činů loni vzrostla o jedno procento na 57,3 procenta. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Vražd loni policisté evidovali 105, neobjasněných zůstalo pět.
Ondřej Mundl, předseda Výkonného výboru Unie bezpečnostních složek pro městské a obecní policie.

Strážníci nemají k povinnému očkování motivaci. Hrozí výpovědi, soudy a nárůst kriminality, říká šéf Unie Mundl

Předseda Výkonného výboru Unie bezpečnostních složek pro městské a obecní policie a zároveň vedoucí strážník Městské policie v Jaroměři Ondřej Mundl se obává, že schválená vyhláška o povinném očkování může vést k exodu strážníků ze služby. A také zmiňuje, že obecní policie nepatří mezi hlavní složky Integrovaného záchranného systému (IZS), ale z hlediska plnění povinností na ni ministerstvo vnitra mnohdy pohlíží stejně. „Nikdo se nesnaží příslušníky složek pozitivně motivovat k vakcinaci, nenabízí žádné motivační bonusy. Pouze jsme vystavováni represím, že pokud se nenaočkujeme, přijdeme o práci. Veškeré spory tak mohou končit i u soudů a nelze vyloučit ani možnost nárůstu kriminality,“ říká pro EuroZprávy.cz Ondřej Mundl.

Více souvisejících

kriminalita Pavel Zeman Nejvyšší státní zastupitelství Brno Česká republika

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy