Porucha štítné žlázy? Opomíjený problém. Velké riziko hrozí těhotným ženám

Lékaři odhadují, že až u 15 procent těhotných se mohou objevit se štítnou žlázou. Chtějí to ověřit vyšetřením 8000 z nich. Loni se s nadměrnou nebo nedostatečnou funkcí štítné žlázy léčilo v ČR asi 620.000 lidí. U těhotných může nemoc způsobovat potraty, předčasné porody a další komplikace. Lékaři endokrinologové o tom informovali v tiskové zprávě k Týdnu štítné žlázy, které připomínají od 25. května.

Pilotní screening 8000 těhotných začne v září a bude trvat dva roky. Bude se na něm podílet Ústav zdravotnických informací a statistiky a Česká endokrinologická společnost (ČES). Gynekologové budou vybraným ženám testovat hormony štítné žlázy, případně je odesílat ke specialistovi.

"Pokud se předpoklad deset až 15 procent nově odhalených nemocí štítné žlázy u těhotných potvrdí, mohl by z pilotního projektu vzniknout celoplošný screening, a vyšetření funkce štítné žlázy by se tak mohlo stát standardní součástí testování těhotných v prvním trimestru," uvedl Jan Jiskra z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Při ročním počtu zhruba 112.000 narozených dětí může být nemoc podle něj odhalena u 17.000 matek.

Hormony produkované štítnou žlázou mají mnoho funkcí, mimo jiné jsou velmi důležité v prvních třech měsících vývoje plodu, kdy se tvoří nervová soustava. Navíc žláza musí také v těhotenství zvýšit o polovinu produkci hormonu tyroxinu. Podmínkou je dostatečný příjem jódu.

Počty pacientů v ČR se podle odborníků zvýšily od roku 2010 o téměř 140.000. "Odhadujeme, že další desítky tisíc o své nemoci vůbec neví," doplnil předseda ČES Michal Kršek.

Nadměrná funkce se léčí léky, v těžších případech operací. Pacienti se sníženou funkcí berou po celý život léky s hormony štítné žlázy. Pomáhá také dostatek jódu. Zvýšená činnost štítné žlázy se projevuje vyšší srdeční činností, vysokým krevním tlakem, únavou, hubnutím a psychickými změnami. Snížená se ohlásí únavou, zimomřivostí, otoky, zadýcháváním, apatií a zácpou, občas bolestmi kloubů. Těhotné tyto potíže považují za projevy těhotenství a k lékaři nejdou.

Podle odborníků je třeba lépe organizovat péči. O běžné stabilní pacienty s určenou diagnózou, který má léky předepsané, by podle endokrinologů mohli pečovat i praktičtí lékaři. Lékaře navíc zatěžují i lidé, kteří požadují vyšetření, aby jím vysvětlili svou obezitu. "Takových případů je ale méně než pět procent. Zbytek to má přesně naopak, obezita způsobuje mírné odchylky v laboratorních testech, a když lidé zhubnou, hormony se jim většinou vrátí do normálu i bez léků," doplnil Jiskra.

Štítná žláza, která je umístěna v dolní části krku před průdušnicí, produkuje hormony zásadní pro většinu tkání a orgánů. Kromě častější snížené funkce se objevuje i přílišná aktivita žlázy. Pacient hubne, je podrážděný, třesou se mu ruce, má pulz přes 100 tepů za minutu a vypouklé, lesknoucí se oči. Padají mu vlasy, rychleji rostou nehty, má tenkou a hladkou kůži, zvýšeně se potí.

Související

těhotenství

Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 
Ilustrační foto

Těhotná Polka zemřela kvůli umírajícímu plodu, lékaři prý nezasáhli kvůli protipotratovým zákonům

Třiatřicetiletá Polka Dorota zemřela na otravu krve poté, co v nemocnici čekala na odumření plodu. Byla v pátém měsíci těhotenství. Informoval o tom server Euronews. Nyní polské zdravotnické úřady jmenovaly tým, který má vydat podrobnější pokyny pro zdravotnická zařízení pro vykonávání interrupcí. Polsko má jedny z nejpřísnějších protipotratových zákonů na světě. Nejde o první úmrtí těhotné ženy, v roce 2021 prakticky stejným způsobem zemřela třicetiletá Izabela.

Více souvisejících

těhotenství ženy zdraví

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

V Letech se otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů na místě bývalého tábora

V Letech na Písecku se v úterý otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Nachází se na místě koncentračního tábora pro Romy, který za protektorátu během druhé světové války nechali vybudovat nacisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy