KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Pavla Žáčka: Před 70 lety prorazil Vlak svobody železnou oponu. Bolševická moc se mstila

Jejich odvaha a statečnost ohromila demokratický svět. Čtveřice mužů - výpravčí Karel Truxa, strojvůdce Jaroslav Konvalinka, úředník Václav Trobl a zubní lékař Jaroslav Švec - odmítala snášet nesnesitelné komunistické bezpráví, a tak přesně před 70 lety 11. září 1951 prorazili vlakem železnou oponu. Osobní spoj číslo 3717 na trase mezi Chebem a Aší dostal přezdívku Vlak svobody. Na Západě, v německém Selbu, se tak nečekaně ocitlo 111 cestujících a 32 lidí se rozhodlo pro nový život. Zatímco pluralitní státy byly netradičním útěkem nadšeny, bolševická moc zuřila a mstila se. Navrátivší tvrdě vyslýchala a v rámci akce „Selb“ poslala pět osob na doživotí a dalších 65 odpůrců režimu na 570 let vězení.

Postupné uzavírání státních hranic komunistického Československa s Rakouskem a Západním Německem donutilo některé obyvatele naší vlasti, ale i dalších zemí východního bloku, hledat po Únoru 1948 rozličné cesty, jak se dostat skrze železnou oponu k normálnímu životu bez šikany. Od cesty za svobodou a demokracií je neodradili ani drakonické tresty či dokonce hrozba smrti.

Výhybka ukazuje správný směr, ke slovu přišly pistole

Snad nejznámějším úspěšným přechodem železné opony se právě před sedmdesáti lety stal přejezd takzvaného Vlaku svobody přes hranice až do německého Selbu. Čtyřem organizátorům – výpravčímu Karlu Truxovi, strojvůdci Jaroslavu Konvalinkovi, úředníkovi Václavu Troblovi a lékaři MUDr. Jaroslavu Švecovi – se 11. září 1951 s několika pomocníky podařilo ovládnout osobní vlak č. 3717, zajišťující ve 14.12 hod. železniční spojení mezi Chebem a Aší. Ve vlakové soupravě se nacházelo celkem 111 cestujících, s nimiž projeli železniční stanicí Cheb směrem na Selb-Plössling a zastavili 500 metrů za státní hranicí na německém území. Po dohodě s německou pohraniční policií vlak pokračoval až do Selbu.

Než se personál ocitl na Západě, proběhlo ve spoji drama. Nejdříve musela mít posádka jistotu, že výhybka na ašském nádraží je nasměrována do Německa. Ujištění o ideálních podmínkách dostal strojvůdce Konvalinka od doktora Švece, který přistoupil v Hazlově, na poslední stanicí před Aší. V Hazlově vlak předstíral technickou poruchu na brzdách. Dopravní prostředek poté nabral velkou rychlost, na konečné nezastavil, a Aší prolétl až sedmdesátikilometrovou rychlostí. Při směřování k železné oponě vycítil topič, komunista Josef Kalabza, že něco není v pořádku. O akci pochopitelně nebyl informován, a tak jej Truksa s pistolí v ruce hlídal. Drama se odehrávalo i ve vagónech, kde ozbrojení spolupachatelé únosu drželi v šachu příslušníky Sboru národní bezpečnosti (SNB), aby se nevrhali k záchranným brzdám.

Americké vojenské orgány v následujících dnech velmi korektně jednaly se všemi cestujícími, přesto se jich nakonec v Německu rozhodla zůstat pouze třetina. Zatímco State department a americká média zdůrazňovaly hrdinství uprchlíků z komunistického bloku, československá strana se snažila dostat zpět vlak i s jeho cestujícími. V první nótě adresované velvyslanectví USA argumentovalo ministerstvo zahraničních věcí ozbrojenými teroristy, kteří unesli několik desítek osob.

Americká strana mezitím připravila letákovou kampaň rozšířenou nad Československem desetitisíci balony, v níž se snažila vyvrátit lži komunistické propagandy, která únos vlaku označila za teroristický akt. Vysílání Rádia Svobodná Evropa zdůrazňovalo, že všichni cestující, kteří se rozhodli vrátit, jednali na základě svého osobního rozhodnutí, stejně jako ti, již zůstali ve svobodné zemi. Strojvůdce Konvalinka se dokonce obrátil na své krajany žijící na opačné straně železné opony a poslal jim vzkaz, že s jejich útěkem neměli nic společného američtí špioni a posádka vlaku nemá nic společného s teroristy.

Na podzim 1951 se z různých dalších důvodů československo-americké vztahy propadly na doposud nejhorší úroveň. Státní bezpečnost pochopitelně zahájila rozsáhlé vyšetřování, vedené snahou prokázat spiknutí za účasti amerických zpravodajských služeb. Kromě výslechů 77 navrátilců rozpracovala komunistická tajná policie v akci nazvané „Selb“ 171 osob, z nichž bylo pět odsouzeno na doživotí a dalších 65 celkem na 570 let vězení. Jednalo se zejména o perzekuci příbuzných uprchlíků. StB také při vyšetřování dokonce zjistila, že agenturní síť o přípravách přejezdu vlaku získala s předstihem určité informace.

Do komunistického ráje se odmítl vrátit i pohraničník

Ze 111 pasažérů Vlaku svobody, kteří se rekrutovali z pacientů ve Františkových Lázní či studentů chebského gymnázia, anebo vojáků Pohraniční stráže a příslušníků Sboru národní bezpečnosti směřující na dovolenou, zůstalo za železnou oponou nakonec 32 osob. A to včetně vojáka Pohraniční stráže Demetera Verguliaka, který se odmítl vrátit do komunistického ráje. Ze Západního Německa se postupně všichni emigranti za pomoci Amerického fondu pro československé uprchlíky a Mezinárodní organizace pro uprchlíky IRO rozprchli dále po Evropě, či zakotvili v USA anebo Kanadě.

V bezprostřední reakci na průjezd Vlaku svobody nejprve v lednu 1952 padl ministr národní bezpečnosti Ladislav Kopřiva, aby následně nejvyšší komunistické orgány iniciovaly realizaci rozsáhlých organizačních a technických opatření, která měla do budoucna zabránit opuštění Československa. Pohraniční stráž ve spolupráci s dalšími represivními složkami začala opevňovat hranici, dokonce za využití různých pastí, samostřílů či minových polí. Další opatření byla přijata na mezinárodních i domácích letištích.

Tato smutná kapitola násilné ochrany státních hranic proti vlastním občanům trvala až do pádu komunistického režimu v roce 1989. Vlak svobody se ale stal jedním z největších symbolů odporu proti komunismu. Šlo o rafinovaný útěk, který zaskočil bolševickou moc. Tři desítky Čechoslováků spoj převezl do demokracie a díky odvaze posádky spoje mohly na Západě začít nový život, v němž si svoje osudy řídily výhradně samy. Bez komunistické šikany.

Autor je historikem, novinářem, zakladatelem Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivů bezpečnostních složek, působil jako první náměstek Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, nyní je poslancem za ODS, v Dolní komoře je místopředsedou sněmovního výboru pro bezpečnost a současně je i členem výboru pro obranu.

Vlak svobody historie komentář

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

před 4 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 13 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

před 13 hodinami

Prezident Trump

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům

Americký prezident Donald Trump oznámil plán zavést nová cla na všechny státy podporující skupinu BRICS, kterou Spojené státy vnímají jako rostoucí hrozbu pro své zájmy. Dodatečná cla mají bez výjimek zasáhnout desítky zemí a mohou výrazně zdražit dovoz zboží do USA. Trump varoval, že pokud nedojde k dohodám, opatření vstoupí v platnost 1. srpna. 

před 14 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael podnikl v regionu další vojenský úder. Konkrétně zaútočil na tři přístavy a elektrárnu v té části Jemenu, kterou ovládají Húsiové. Informovala o tom BBC. Útok potvrdil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle jeho slov byla jedním z cílů komerční loď Galaxy Leader, které se rebelové zmocnili před dvěma lety. 

Aktualizováno před 15 hodinami

před 15 hodinami

Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu

S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy