KOMENTÁŘ Pavla Žáčka: Před 70 lety prorazil Vlak svobody železnou oponu. Bolševická moc se mstila

Jejich odvaha a statečnost ohromila demokratický svět. Čtveřice mužů - výpravčí Karel Truxa, strojvůdce Jaroslav Konvalinka, úředník Václav Trobl a zubní lékař Jaroslav Švec - odmítala snášet nesnesitelné komunistické bezpráví, a tak přesně před 70 lety 11. září 1951 prorazili vlakem železnou oponu. Osobní spoj číslo 3717 na trase mezi Chebem a Aší dostal přezdívku Vlak svobody. Na Západě, v německém Selbu, se tak nečekaně ocitlo 111 cestujících a 32 lidí se rozhodlo pro nový život. Zatímco pluralitní státy byly netradičním útěkem nadšeny, bolševická moc zuřila a mstila se. Navrátivší tvrdě vyslýchala a v rámci akce „Selb“ poslala pět osob na doživotí a dalších 65 odpůrců režimu na 570 let vězení.

Dobový leták o Vlaku svobody

Postupné uzavírání státních hranic komunistického Československa s Rakouskem a Západním Německem donutilo některé obyvatele naší vlasti, ale i dalších zemí východního bloku, hledat po Únoru 1948 rozličné cesty, jak se dostat skrze železnou oponu k normálnímu životu bez šikany. Od cesty za svobodou a demokracií je neodradili ani drakonické tresty či dokonce hrozba smrti.

Výhybka ukazuje správný směr, ke slovu přišly pistole

Snad nejznámějším úspěšným přechodem železné opony se právě před sedmdesáti lety stal přejezd takzvaného Vlaku svobody přes hranice až do německého Selbu. Čtyřem organizátorům – výpravčímu Karlu Truxovi, strojvůdci Jaroslavu Konvalinkovi, úředníkovi Václavu Troblovi a lékaři MUDr. Jaroslavu Švecovi – se 11. září 1951 s několika pomocníky podařilo ovládnout osobní vlak č. 3717, zajišťující ve 14.12 hod. železniční spojení mezi Chebem a Aší. Ve vlakové soupravě se nacházelo celkem 111 cestujících, s nimiž projeli železniční stanicí Cheb směrem na Selb-Plössling a zastavili 500 metrů za státní hranicí na německém území. Po dohodě s německou pohraniční policií vlak pokračoval až do Selbu.

Než se personál ocitl na Západě, proběhlo ve spoji drama. Nejdříve musela mít posádka jistotu, že výhybka na ašském nádraží je nasměrována do Německa. Ujištění o ideálních podmínkách dostal strojvůdce Konvalinka od doktora Švece, který přistoupil v Hazlově, na poslední stanicí před Aší. V Hazlově vlak předstíral technickou poruchu na brzdách. Dopravní prostředek poté nabral velkou rychlost, na konečné nezastavil, a Aší prolétl až sedmdesátikilometrovou rychlostí. Při směřování k železné oponě vycítil topič, komunista Josef Kalabza, že něco není v pořádku. O akci pochopitelně nebyl informován, a tak jej Truksa s pistolí v ruce hlídal. Drama se odehrávalo i ve vagónech, kde ozbrojení spolupachatelé únosu drželi v šachu příslušníky Sboru národní bezpečnosti (SNB), aby se nevrhali k záchranným brzdám.

img-responsive

Dobový leták o Vlaku svobody | foto: Archiv Pavla Žáčka

Americké vojenské orgány v následujících dnech velmi korektně jednaly se všemi cestujícími, přesto se jich nakonec v Německu rozhodla zůstat pouze třetina. Zatímco State department a americká média zdůrazňovaly hrdinství uprchlíků z komunistického bloku, československá strana se snažila dostat zpět vlak i s jeho cestujícími. V první nótě adresované velvyslanectví USA argumentovalo ministerstvo zahraničních věcí ozbrojenými teroristy, kteří unesli několik desítek osob.

Americká strana mezitím připravila letákovou kampaň rozšířenou nad Československem desetitisíci balony, v níž se snažila vyvrátit lži komunistické propagandy, která únos vlaku označila za teroristický akt. Vysílání Rádia Svobodná Evropa zdůrazňovalo, že všichni cestující, kteří se rozhodli vrátit, jednali na základě svého osobního rozhodnutí, stejně jako ti, již zůstali ve svobodné zemi. Strojvůdce Konvalinka se dokonce obrátil na své krajany žijící na opačné straně železné opony a poslal jim vzkaz, že s jejich útěkem neměli nic společného američtí špioni a posádka vlaku nemá nic společného s teroristy.

Na podzim 1951 se z různých dalších důvodů československo-americké vztahy propadly na doposud nejhorší úroveň. Státní bezpečnost pochopitelně zahájila rozsáhlé vyšetřování, vedené snahou prokázat spiknutí za účasti amerických zpravodajských služeb. Kromě výslechů 77 navrátilců rozpracovala komunistická tajná policie v akci nazvané „Selb“ 171 osob, z nichž bylo pět odsouzeno na doživotí a dalších 65 celkem na 570 let vězení. Jednalo se zejména o perzekuci příbuzných uprchlíků. StB také při vyšetřování dokonce zjistila, že agenturní síť o přípravách přejezdu vlaku získala s předstihem určité informace.

Do komunistického ráje se odmítl vrátit i pohraničník

Ze 111 pasažérů Vlaku svobody, kteří se rekrutovali z pacientů ve Františkových Lázní či studentů chebského gymnázia, anebo vojáků Pohraniční stráže a příslušníků Sboru národní bezpečnosti směřující na dovolenou, zůstalo za železnou oponou nakonec 32 osob. A to včetně vojáka Pohraniční stráže Demetera Verguliaka, který se odmítl vrátit do komunistického ráje. Ze Západního Německa se postupně všichni emigranti za pomoci Amerického fondu pro československé uprchlíky a Mezinárodní organizace pro uprchlíky IRO rozprchli dále po Evropě, či zakotvili v USA anebo Kanadě.

V bezprostřední reakci na průjezd Vlaku svobody nejprve v lednu 1952 padl ministr národní bezpečnosti Ladislav Kopřiva, aby následně nejvyšší komunistické orgány iniciovaly realizaci rozsáhlých organizačních a technických opatření, která měla do budoucna zabránit opuštění Československa. Pohraniční stráž ve spolupráci s dalšími represivními složkami začala opevňovat hranici, dokonce za využití různých pastí, samostřílů či minových polí. Další opatření byla přijata na mezinárodních i domácích letištích.

Tato smutná kapitola násilné ochrany státních hranic proti vlastním občanům trvala až do pádu komunistického režimu v roce 1989. Vlak svobody se ale stal jedním z největších symbolů odporu proti komunismu. Šlo o rafinovaný útěk, který zaskočil bolševickou moc. Tři desítky Čechoslováků spoj převezl do demokracie a díky odvaze posádky spoje mohly na Západě začít nový život, v němž si svoje osudy řídily výhradně samy. Bez komunistické šikany.

Autor je historikem, novinářem, zakladatelem Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivů bezpečnostních složek, působil jako první náměstek Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, nyní je poslancem za ODS, v Dolní komoře je místopředsedou sněmovního výboru pro bezpečnost a současně je i členem výboru pro obranu.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

KOMENTÁŘ: Plaťte mi, aby za mě makali jiní. Zaručený příjem řeší otázku…

24.09.2021 22:02 Aktualizováno Dejte mi třicet tisíc korun, manželce taky a můžou za nás „makat“ další. Tak nějak by měl dle…

REPORTÁŽ: I bez koblih a knih se Fiala stal hezky po americku rockovou…

23.09.2021 22:02 Aktualizováno Sličné hostesky lemují cestu k sálu v pražském Slovanském domě, kde za chvíli koalice Spolu…

ROZHOVOR: Fiala ve stylu americké show varoval před populisty. Babiš…

21.09.2021 22:04 Aktualizováno Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala se vymezuje proti kritice odborníků na politický…

KOMENTÁŘ: Zdražování v Česku šláplo na plyn. Kdo inflaci zastaví?

20.09.2021 13:06 Srpnem letošního roku skončily nejen prázdniny, ale také desítky let dlouhá doba, kdy se celková…

KOMENTÁŘ: Babiš si hraje na mluvčího Zemana, Ovčáček mlčí a vyzývá k volbě…

15.09.2021 18:39 Aby se udržel u moci, nestydí se před národem ponížit. Premiér Andrej Babiš (ANO) se sám…

ROZHOVOR: 1100 let od smrti svaté Ludmily. Její odhodlání stát si pevně za…

15.09.2021 13:20 Doma zapálí svíčku a tichou modlitbou vzdá hold svaté Ludmile, od jejíž mučednické smrti právě dnes…

ROZHOVOR: Archivy hovoří jasně, Babiš byl podle nich agentem StB. Se…

14.09.2021 22:00 Aktualizováno Poslanec ODS Pavel Žáček tvrdí, že není sporu o spolupráci premiéra Andreje Babiše (ANO) s…

KOMENTÁŘ: Landův Žlutý špendlík s "Právem na odpor" ukazuje problém spolků…

13.09.2021 22:02 Aktualizováno Zpěvák Daniel Landa založil v krátké době už další protestní iniciativu, tentokrát Žlutý špendlík.…

ROZHOVOR: Před teroristy musíme být ve střehu, bezpečnost není…

12.09.2021 22:01 Aktualizováno Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý vyzývá západní civilizaci, aby…

KOMENTÁŘ: Babiš selhal i jako otec. Na syna se neštítí použít praktiky…

11.09.2021 22:04 Aktualizováno Praktiky komunistického režimu mu nejsou cizí. Premiér Andrej Babiš v rodinném sporu se svým synem…

Související:

Právě se děje

reklama